TCG ANADOLU L400 Hakkında En Kapsamlı Yazı

Son yıllarda ülkemizin savunma sanayisinde gerçekleştirdiği başarılardan birisi de TCG Anadolu L400 gemisidir ve sahip olduğu özellikler ve barındırdığı ilkleri ile her daim göğsümüzü kabartan ve “Mavi Vatan” da gücümüze güç katan önemli bir gelişmedir.

Bu yazımızda TCG Anadolu gemisi hakkında bilmeniz gereken her bilgiyi burada paylaşacağız, okudukça göğsünüz kabaracak yazımıza hemen başlıyoruz…

TCG Anadolu Gemisi
TCG Anadolu Gemisi

TCG Anadolu L 400 Hakkında

TCG Anadolu veya TCG Anadolu L 400 olarak ifade edilen ve kamu oyunca uçak gemisi olarak ifade edilen gemimiz ana yapılandırma olarak “Amfibi Hücum Gemisi” (LHD) sınıfında yer alan Türkiye’nin ilk gemisidir. Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildiğinde donanmamızın amiral gemisi olarak olan TCG Anadolu’ya 2016 yılında başlanılmıştır. Geminin tasarımı için örnek alınan tasarım İspanyol donanmasına ait Juan Carlos I (L61) gemisidir ve deniz kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan TCG Anadolu tam donanımlı olarak 8 helikopter, 700 kişilik tam teşekküllü amfibi taburu taşıyabilir durumda olacaktır.

TCG Anadolu gemisinin özellikleri arasında yer alan 12 derecelik eğimli güvertesi ile savaş uçaklarının kalkış ve inişleri kolaylaşmış olmakta ve böylelikle, helikopter harici savaş uçaklarının da iniş ve kalkış yapabilmesi mümkün olmakta ve bu özelliği dolayısıyla halkımızca ülkemizin ilk uçak gemisi ünvanını kazanmıştır.

Kıtalar arası seyir yapabilecek düzeyde olan TCG Anadolu, çok amaçlı kullanım için üretilmiştir ve destek birimleri dahil toplamda 1400 kişiyi taşıyabilecek kapasitededir. Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi 700 kişilik amfibi gücüne ilaveten 8 deniz çıkarma aracını da taşıyabilmekte ve böylece istenilen bölgelere çıkartma yapabilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Yine gemi içerisinde ameliyathane, diş tedavi üniteleri, yoğun bakım üniteleri, enfeksiyon odalarında bulunduğu 30 yatak kapasitesine sahip askeri hastane de bulunmaktadır.

TCG Anadolu L 400 Teknik Özellikleri

 • Gemi boyu ve genişliği: 232×32 m
 • Azami yükseklik: 58 m
 • Maksimum sürat: 21 knots
 • Deplasman: 28000 Ton (tam donanımlı)
 • Güverte: 5440 metrekare
 • Hareket siası: 9000 mil
 • Ağır yük garajı: 1410 m²
 • Hafif yük garajı: 1880 m²
 • Gemi havuzu: 1165 m²
 • Hangar: 900 m²
 • Uçuş güvertesi: 5440 m²
 • Savaş uçağı kapasitesi: 6 adet savaş uçağı
 • Taarruz helikopteri kapasitesi: 4 adet T-129 Atak
 • Ayrıca: 8 adet nakliye, 2 adet Seahawk helikopter
 • İnsansız hava aracı kapasitesi: 2

TCG Anadolu Hakkında Sık Sorulan Sorular

-TCG Anadolu’da son durum ne aşamada?

İstanbul Tuzla’da ki Sedef Tersanesi‘nde yapımı ve testleri devam eden TCG Anadolu Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi, tersaneden gelen son haberle teslim tarihinden 1 yıl öncesine çekilerek 2020 yılının sonunda Türk Deniz Kuvvetlerine teslimi gerçekleşmiş olacaktır.

-TCG Anadolu Yapım Maliyeti Ne Kadar?

TCG Anadolu gemisinin yapım maliyeti hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

-TCG Anadolu açılımı nedir?

TCG, Türk Deniz Kuvvetlerine ait olan tüm gemilerinin önadı olan kısaltmadır. Uzun hali ise “Türkiye Cumhuriyeti Gemisi” dir.

-TCG Anadolu Uçak Gemisi midir?

TCG Anadolu çok maksatlı amfibi hücum gemisidir, amfibi gemilerin özelliği olan sahip oldukları havuz sayesinde amfibi çıkartma araçları kolaylıkla giriş çıkış yapabilmektedir. Lakin TCG Anadolu’nın eğimli güvertesi sayesinde F 35 B tipi kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen muharip jet uçaklarının iniş kalkış yapabilmesine imkan tanımaktadır. Yine aynı zamanda siha ve ihaların kalkış ve inişleri için de kullanılabilecek olan TCG Anadolu tam manasıyla gerçek bir uçak gemisi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da dile getirildiği gibi yarı uçak gemisi kapsamında değerlendirilen bir hücum gemisidir.

 

 

 

Yorum yapın