Acun Ilıcalı Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Biyografik yazılarımıza bu sefer, Türkiye’de en çok konuşulan kişilerinden birisi olan Acun Ilıcalı ile devam ediyoruz. Acun Ilıcalı kimdir, hayatı nasıl geçmiştir, Acun Ilıcalı hakkında en çok merak edilen şeyler nelerdir, bilinmeyen yönleri, ilk defa anlattıkları gibi bir çok konuyu bu yazımızda bulacaksınız. Ama öncelikle hani dedik ya en çok konuşulan kişilerden birisi, işte size Google verilerine göre Acun Ilıcalı ismi Google’da aylık kaç defa aranıyormuş görün…

Acun Ilıcalı - Google Aylık Aranma Hacmi
Acun Ilıcalı – Google Aylık Aranma Hacmi

Yukarıda vermiş olduğumuz görselde yer alan verilere göre, Acun Ilıcalı ismi, Google’da ortalama aylık 165.000 defa aratılıyormuş. Bu da kendisini Türkiye’de oldukça çok merak edilen bir kişi yapar.

Acun Ilıcalı, ismi ne kadar aranıyor konusuna farklı bir açıdan bakmak istersek, yukarıda listede yer alan verilere göre Recep Tayyip Erdoğan ismi aylık 301.000 kez, Süleyman Soylu ismi 246.000 kez, Christiano Ronaldo ismi aylık 135.000 defa aratılıyor. Tabi bu veriler Google.com.tr için geçerli. Yani dememiz o ki, Acun Ilıcalı ismi oldukça çok aratılan bir isim…

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969 yılında, Erzurum, Ilıca ilçesi doğumlu Ergün ve İlknur Ilıcalı‘nın ikinci çocuğu olarak Edirne’de dünyaya gelmiştir. Abisinin ismi Ömer Cenker Ilıcalı‘dır, babası müteahhit, annesi de müdürdü.

İlkokul eğitimine erken yaşlarda başlayan Acun Ilıcalı, 5 yaşında başladığı ilk ve orta öğrenimini Edirne İstiklal İlköğretim okulunda tamamlamıştır. Ardından lise eğitimi için İstanbul Kadıköy Maarif Kolejine başlamış, lise eğitimi sonrasında İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü kazanmış ama 7 yıl süren üniversite hayatı, diplomayı göremeden bitmiştir.

Henüz 19 yaşında iken Seda Ilıcalı ile 1988 yılında nikah masasına oturmuştur ve bu evliliğinden Banu adında bir kız çocuğu olmuştur. (Aynı şekilde Banu Ilıcalı‘da en çok merak edilen kişiler arasında yer almaktadır.) Kızı Banu doğduktan 10 ay sonra 1990 senesinde bir trafik kazasından annesini ve babasını kaybetmiştir. Kaza sonrasında yaşadığı durumlar neticesinde eşi Seda Ilıcalı’dan ayrılmıştır.
Ticaret hayatına 1995 yılında bir kot dükkanı açarak başlayan Acun Ilıcalı, başarılı olamayıp batmıştır. Bir arkadaşının vasıtasıyla İlker Yasin ile tanışan Acun Ilıcalı, böylelikle muhabirlik hayatına başlamış ve Beşiktaş muhabiri olmuştur. Daha sonrasında Şansal Büyüka‘nın ekibine yani Show Tv’ye transfer olmuştur.Bir dönem Dokun Bana adlı ilginç bir program sunuculuğu da yapan Acun Ilıcalı, 2002 yılında Acun Firarda adlı tv programını yapmaya başlamıştır.
Tarihler 2005 yılını gösterdiğinde Acun Medya adlı prodüksiyon şirketini kurar, bu şirket ile birlikte Türkiye’de format programlar furyası patlama yapar. Daha önce denenmiş ama tutmamış bir çok yabancı format Acun Ilıcalı ve ekibi sayesinde oldukça güzel reytingler alır. Türkiye’de tutturmuş olduğu programlar arasına Fear Factor, Survivor Kızlar-Erkekler, Survivor Türkiye – Yunanistan, Survivor Aslanlar – Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi, Yetenek Sizsiniz, Yok Böyle Dans, Ütopya, O Ses Türkiye adlı yarışma programlarında yapımcılık ve sunuculuk yapmıştır.
Tv ekranlarında yapmış olduğu başarılı format uyarlamaları sayesinde 2005 yılında henüz 36 yaşında iken vergi rekortmenleri arasına girmiştir. Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Acun Ilıcalı, Show Tv’nin “81 İl 81 Okul” adlı projesinde yer alarak yaptığı programda 3 milyon 563 Bin Türk Lirası yardım toplamıştır.
İş hayatına paralel olarak 2003 yılında Zeynep Ilıcalı ile dünya evine giren Acun Ilıcalı, bu evlilikten Leyla ve Yasemin adlarında iki kız çocuğuna sahip olmuştur. Sunmuş olduğu Var mısın Yok Musun adlı programda yarışmacı olarak yer alan Şeyma Subaşı ile 19 Eylül 2017 tarihinde Fransa’nın ünlü sahil kasabası Saint Tropez‘de evlendi. Acun Ilıcalı, Şeyma Subaşı ile olan birlikteliğinden 2013 yılında Melisa Ilıcalı adında bir kız çocuğu sahibi olmuştur.
Televizyon ekranlarına bir çok yabancı formatı getirip başarıyla uygulayan Acun Ilıcalı, 2007 – 2008 yılları arasında Uğur Dündar tarafından sunulan “Yoksa Rüya Mı” adlı programın da yapımcılığını yapmıştır. Tv dünyasında program yapımcılığı sonrasında 14 Kasım 2013 tarihinde MNG Grup Başkan Vekili Mehmet Nazif Günal‘a ait olan TV8 kanalı satın alarak kendi tv kanalının sahibi olmuştur.

Acun Ilıcalı Başarı Hikayesi

Acun Ilıcalı hakkında en çok sorulan sorulardan birisi de nasıl oldu da bu formatları aldın, nasıl buluyorsun bu formatları, niye senin formatlar başarılı oluyor gibi bir çok sorunun cevabı ise “Kısmet” olmaktadır. Acun Ilıcalı kendi ağzından başarı hikayesini anlatırken şöyle bahseder;

“25 yaşıma kadar yaşadıklarım belki de çok az insanın başına gelmiştir, şöyle ki 19 yaşında evleniyorum, 20 yaşında annemi ve babamı trafik kazasında kaybediyorum, 21 yaşında boşanıyorum, 22 yaşında iflas ediyorum, 23 yaşında trafik kazası geçiriyorum yanımda ki arkadaşım hayatını kaybediyor, 24 yaşında hayatta tutunacak hiç bir şeyi olmaz bir şekilde Show Tv’ye işe giriyorum. Sonrasında Allah yürü ya kulum dedi ve işler bu seviyeye geldi.”

Acun Ilıcalı’nın hayatında ki ilk dönüm noktası, sunuculuğa başlamasıdır. Sunuculuğa başlamasıyla ilk defa Reality Show dünyasına adım atmakta ve kısmet yine karşısına çıkmakta. Şöyle ki, televizyon ekranlarında ilk defa yayınlanan “Dokun Bana” adlı yarışma programında her hafta bir adet Citroen Xsara model araba verilmekte. Yarışmanın koşulları o güne göre çok ilginç, ortada duran bir araba var ve yarışmacılar arabanın üzerine ellerini koyuyorlar, kim en son elini çekerse araba onun olmakta. Bu programın amacı, Citroen’in Türkiye’de ki en büyük sorunu Peugeot markasıyla karıştırılıyor olması ve bu yüzden böyle bir yarışma ile büyük bir tanıtım yapılması amaçlanıyor, yarışmanın sunucusu canlı yayın sırasında arkamda gördüğünüz Citroen diyeceği yerde Peugeot deyince ve Citroen’in tüm algısı Peugeot zannedilmesin olduğu için ertesi gün yeni sunucu Acun Ilıcalı olmuştur.

Dokun Bana yarışması Acun Ilıcalı için büyük bir kırılma anı olmuştur, çünkü ilk defa reality show dünyasına, format dünyasına orda girmiştir. Daha sonrasında kendisi bir program yapmak ister ve kendi formatı olan Acun Firarda‘yı yapmaya başlar. Format basittir, dünyayı gezmek, lakin bu program şaşırtıcı derecede ilgi görür ve bu şekilde 105 ülke gezer. Çokta başarılı olan program sonrasında Acun Ilıcalı’nın hayatında format dünyası başlar. En çok merak edilen sorulardan birisi olan bu formatları nereden buluyorsun sorusuna yanıt olarak, bir çok ülkede program yaparken, tv kanallarında ne var ne yok bakıyorsun oluyordu. Bu yüzden hangi ülkede hangi kanalda neler oluyor bilgi sahibi oluyorduk. Acun Firarda programım, Show Tv’de geç saatlerde yayınlanıyordu ve bu acayip canımı sıkıyordu, ilk bulduğum format Fear Factor oldu.

Diyor ki içinden, gideyim rakip kanala onlara program yapayım. Bu sebeple Kanal D’ye gidiyor ve o zamanlar kanal d’nin başında İrfan Şahin bulunmakta, kendisine Fear Factor adında bir format olduğunu, yapmak istediğini söylüyor, o da, yarın icra kurulunda bu konuyu gündeme getireceğim sana haber vereceğim diyor. Ertesi gün haber geliyor ama haber olumsuz, çünkü bu program format gereği biraz mide bulandırıcı şeyler içeriyor ve reklam verenlerin pek hazetmediği bir programmış, bunu duyan Acun Ilıcalı, Show Tv’ye geliyor ve Saner Bey’e programdan bahsediyor, o da tamam yarın başla diyor. Ve şaşıran Acun Ilıcalı, bir hafta sonra kendisini Arjantin’de Fear Factor’u çekerken buluyor ve formatlarla tanışması bu programla oluyor.

Tüm dünyayı izleyen Acun Ilıcalı,Türk televizyon dünyasının belki de en zorlu tv dünyasını olduğunu söylemekte, şöyle ki tüm dünyada bir çok ülkede izlenen en fazla 3 yada 4 ana kanal olmakta ama Türkiye’de birinciliğe oynayan 8 tane agresif kanal, ondan hariç bir 8 kanal daha yatırım yapmakta ve onları peşi sıra gelen 20 kanal daha var ki bu da Türkiye’de reyting namına ortada bir şey bırakmıyor. Rekabet çok zorlu ve biz o zamanlarda Survivor yapmaya karar veriyoruz.

Survivor formatı, Türkiye’de daha önce denenmiş ama tutmamış, bu sefer gündeme Yunanistan – Türkiye Survivor’ı diye bir proje geldi ve Yunanlılar beni alıp Yunanistan’a götürdüler, orada programı izledim, montajları izledim, beni oldukça etkilemişti. Ülkemizde batmıştı ama çok inandığımız ve insanları etkileyebilecek bir proje olduğu için yapmaya karar verdik ve çokta başarılı olduk. O günden sonra hayatımda format bulma dönemi başladı.

Dünyada tutmuş ama Türkiye’de tutmamış formatlar önüme geldi. En çok sorulan sorulardan birisi de neden yeni bir format bulmuyorsun sorusu oluyordu, bu sorunun yanıtı ise, şuan ki Türkiye şartlarında hiç denenmemiş bir formatın, bu kadar çok rekabet ve baskının olduğu bir ortamda yapılması imkansız da o yüzden.

Acun Ilıcalı, tv kariyerinde illa ben sıfır format bulacağım derdinde olmadığını, dünyada tutmuş ama Türkiye’de tutmamış formatlara, özel bir çalışma ile tutmasını sağlayabileceğine inandığını ve bu niyetle ilk olarak Var Mısın Yok Musun programını yapmak istediğini söyler. Bu niyetle Show Tv genel müdürü Saner Bey’e gider ve daha önce iki kez tutmayan programı yapmak istediğini söyler.

Programın sunucusu olarak Ahmet Çakar‘ı düşündüğünü söyler, sebep olarak ise programın saat akşam 5’te yayınlanacağı için kendisi sunmak istememektedir, daha öncesinde hep Prime Time’da program sunmuş, o yüzden o saatte sunmak istemiyor. Ama Saner Bey sen sunarsan bu iş olur diyor ve Acun Ilıcalı, kabul ediyor, inandığı bir proje olan bu Var mısın Yok musun başlıyor ve ilk program reytingi 0, ikinci program reytingi yine sıfır, üçüncü gün Show Tv’de toplantı yapılıyor ve toplantının amacı bu programı kaldıralım toplantısı.

Acun ve ekibi o günlerde oldukça sıkıntılıdır, ilk defa başarısız olmuştur, yönetimden gelen bu programın durumu ne olacak sorularına, kafamda var bir şeyler diyerek durumu idare ediyor. O akşam sabaha kadar uyumuyor ve çekilen 8 adet programı silerek, yeni bir başlangıç yapıyor. İçlerinden bir tane yarışması yaşlı ve sempatik bir hanımefendi olması nedeniyle, diğer yarışmacılardan rica ederek, onu çıkartıyor ve o gün reytingler 6’ya yükseliyor.

Programı izleyenlerin detayına baktığında 19 yaş’a kadar olan genç grupta reytingler 16’ya kadar çıktığını görüyor, bu özel alanı boyayarak, genel müdürün görmesini sağlıyor ve taktik işe yarayarak programa 1 hafta daha devam etmesini sağlatıyor.

Aldığı bu izinle işe daha sıkı koyulan Acun Ilıcalı, televizyon dünyasında ki başarısını muhabirlikten gelmeye bağlıyor. Çünkü muhabirlik yaptığı zamanlarda görev icabı hep konuştuğu kişiyi ön plana çıkarmaya çalıştığını söylüyor ve Var mısın Yok musun programı için de özel bir ışık tekniğine geçiyorlar, yarışmacıya odaklanan, diğerlerini karanlıkta bırakan bir olaya giriyorlar. Muhabirlikten edindiği tecrübeyi en iyi yansıttığı program olan Var mısın Yok musun’da, yarışmacıya odaklanarak, onu Türk halkının sevmesini sağlattırıyor ve bu şekilde 450 adet Prime Time programı yapıyorlar ve en az 350 kere birinci oluyorlar.Ve böylelikle Türk televizyon tarihinde en başarılı programlardan birisi oluyor.

Var mısın yok musun’u 3 sene yaparken, Yetenek Sizsiniz formatını görüyor, kendisi programla meşgul olurken kimsenin bu yetenek sizsiniz formatını almadığını görüyor ve kısmet bu diyor. Gidiyor görüşüyor ve formatı alıyor. Yayına sokuyor ve ilk program 12 reyting alıyor. Reklam verenler için riske giriyor ve verdiği reyting sözünü tutarak program boyunca başarıyı yakalıyor ve Türk halkının en sevdiği programlardan birini yapmış oluyor.

Acun Ilıcalı’ya sorulan diğer bir soru ise nasıl oluyor da Acun formatı buluyor‘un yanıtı, Acun “Ben seyrediyorum, eğer zevk alıyorsam bunu yapmak istiyorum oluyor. Yaptığım bütün işlerde sorduğum soru, ben bunu seyreder miyim, ben bunu beğeniyor muyum, ben bundan zevk alıyor muyum oldu.” Buna inandığım zaman, insanlara da inandırmayı başarıyorum.

Kısmet konusunda bir diğer konu ise O Ses Türkiye. Eski Fenerbahçe’li Pier Van Hoojidonk, Türkiye’ye geliyor ve Acun’u ziyaret ediyor, yemek falan derken, Acun, Türkye’de Yok Böyle Dans’a başlıyoruz diyor, Hoojidonk’ta Hollanda’da bir format başladı, format milli maçı geçti diyor. Format ne diye soran Acun, programın The Voice olduğu görüyor, 3 dakikalık bir programı seyrediyor ve dönen koltuklar, atmosfer derken programa hayran oluyor ve hemen arayın görüşelim diyor.

Görüşme yapılıyor ve karşı taraf programı başkasına verdiklerini söylüyor. Acun burada devreye girerek, telekonferans toplantı istiyor. Acayip canı sıkılan Acun Ilıcalı, bu formatı almak için yapımcıları etkilemek istiyor ve onlara iki tane soru soruyor.

İlk olarak bu programı hangi kanal almak istiyorsa, son 5 yılda kaç tane bu tarz program yaptığını sorun, kaç formatta başarılı olmuşlar sorun, ama ben söyleyeyim cevap 0. Sonra Türkiye’den +90 yazın, başına 532’yi koyun, sonra hangi numarayı yazarsanız yazın çevirin beni sorun demiş. Adamlar tamam demişler ve 1 saat sonra telefonla aramışlar, ne zaman gelebilirsiniz diye…

Program’dan inanılmaz etkilenen Acun Ilıcalı, anlaşmada bir çok teklifte bulunarak programı alır. Programa çok inanan Acun Ilıcalı, ilerleyen yıllarda Yunanistan’da ki O Ses programını da almak için girişimde bulunur. Ve Yunanistan’ın batması nedeniyle Acun, ağzı iyi laf yaparak programı alır.

Kısmet konusuna yine değinen Acun Ilıcalı, normalde formatların haklarının tv kanallarında olduğunu ama kısmet işte Show Tv, Survivor formatının 5000 Euro kadar olan ücretini ödemiyor. Programı yapmak için 700 bin dolar para harcayan Acun Ilıcalı, program haklarından dolayı yapılamayınca canı çok sıkılıyor. Aradan 6 ay sonra format sahibi firma arıyor ve biz bu hakları size veririz, size güveniyoruz diyorlar ve Acun Ilıcalı böylelikle formatı almış oluyor. Survivor’ı aldığı içinde Yetenek Sizsiniz’i de ona veriyorlar. Üstüne O Ses Türkiye güle oynana alınıyor.

Hayatında ki başarıların en başında bir üzüntü sonrasında ise mutluluk olduğunu söylüyor, Acun Firarda’yı yapma sebebinin, 2002 dünya kupasına basın kartı olmadığı için gidemeyince, sinirlenip kendi programını yapmaya başlıyor. Acun Ilıcalı, kötü görünen bir şeye hiç bir zaman kötü demiyor ve kısmet diyerek ilerde daha iyi şeylerin olduğunu söylüyor.

Ve Acun Ilıcalı’nın başarı hikayesi böyle oluyor. İşini gerçekten çok sevmesi, işine inanması, işinden zevk alıyor olması onun başarı sırları arasında yer alıyor.

Acun Ilıcalı Hakkında Merak Edilen Sık Sorulan Sorular

Show Tv’de muhabirlik yaparken aldığı maaş kaç paradır?

Show Tv’de spor muhabirliği yaparken aldığı aylık maaş 100$ Dolar’dı.

Acun Ilıcalı, TV8 kanalını kaç paraya satın aldı?

TV8 kanalı, Mehmet Nazif Günal’dan 70 Milyon Dolara satın alıyor.

Acun Ilıcalı kaç yaşında ve ne burcu?

Acun Ilıcalı 2020 yılını baz alırsak 51 yaşında ve ikizler burcudur.

Acun Ilıcalı boyu kaç cm ve kilosu ne kadardır?

Acun Ilıcalı 182 santimetre boyunda ve 78 kilogram ağırlığındadır.

Acun Ilıcalı kaç kez evlendi?

Acun Ilıcalı, toplam da 3 kez evlendi.

Acun Ilıcalı kaç yabancı dil biliyor?

Acun Ilıcalı, en iyi şekilde İngilizce konuşabilmekte, biraz Almanca, biraz İtalyanca, çat pat İspanyolca bilmektedir.

Banu Ilıcalı kaç yaşında?

29 Ocak 1990 tarihinde doğan Banu Ilıcalı, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur ve 2016 yılında Efe Ceyhun ile evlenmiştir.

Leyla Ilıcalı ve Yasemin Ilıcalı kaç yaşındadır?

Acun ve Zeynep Ilıcalı çiftinin büyük kızları Leyla Ilıcalı 2004 yılında dünyaya gelmiştir, Yasemin Ilıcalı ise 2007 yılında doğmuştur.

Ferit Şahenk, TV8 kanalının yüzde kaçına ortak olmuştur?

Ferit Şahenk, TV8 kanalının %30 hissesine sahip olarak ortak olmuştur.

Esat Yontuç kimdir?

Acun Medya genel koordinatörü olan Esat Yontuç, 5 Mayıs 1969 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Antropoloji mezunu olan Esat Yontuç, 2002 yılında Acun Ilıcalı ile birlikte Acun Firarda programını sunmuştur. Acun Medya kurulduğundan beri genel koordinatörlük görevini yapan Esat Yontuç, Acun Ilıcalı ile oldukça yakın arkadaştırlar.

Acun Ilıcalı hangi partili?

Acun Ilıcalı, mevcut hükümet iktidarının icraatlarını beğenmektedir ve oyunu AK Parti’ye verdiği söylenilmektedir.

Acun Ilıcalı hangi takımlı?

Acun Ilıcalı, Fenerbahçe Spor Kulubünü tutmakta.

Acun Ilıcalı, Fenerbahçe’ye Başkan Olacak mı?

Acun Ilıcalı, futbolu çok sevdiğini fakat dışardan izlemenin daha büyük zevk verdiğini söylemekte ve kulüp başkanı olmak gibi bir amacı olmadığını söyledi.

Acun Ilıcalı hangi üniversiteden mezun?

Acun Ilıcalı, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmış ama 7 sene devam etmesine rağmen üniversiteden mezun olamamıştır.

Acun Ilıcalı’nın kaç çocuğu var?

Acun Ilıcalı’nın 3 farklı eşinden toplamda 4 adet kızı bulunmakta, isimleri Banu, Leyla, Yasemin ve Melisa’dır.

Acun Ilıcalı, Şeyma Subaşı’na boşanma tazminatı olarak ne kadar ödedi ve nafaka verdi?

Boşanma sonrasın Şeyma Subaşı’na 10 Milyon Türk Lirası tazminat ve aylık 125 Bin Türk lirası nafaka ödemektedir.

Acun Ilıcalı’nın mal varlığı, serveti ne kadar?

Acun Ilıcalı mal varlığı olarak, 500 tane tişört, 30 – 40 adet terlik, Amerika, Dominik ve Türkiye’de 3 adet sürat teknesi, 12 tane motor, 2 tane yat ve de uçağı.

Acun Ilıcalı’nın instagram’da kaç takipçisi var?

Acun Ilıcalı’nın 17.05.2020 tarihine göre toplam 11,8 milyon instagram takipçisi bulunmakta.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Yokluğuna hiç alışamadım, hiç alışamayacağım..

Acun Ilıcalı (@acunilicali)’in paylaştığı bir gönderi ()

Acun Ilıcalı’nın eşlerinin adları nelerdir?

Acun Ilıcalı ilk eşi Seda Ilıcalı, ikinci eşi Zeynep Ilıcalı ve üçüncü eşi Şeyma Subaşı olmuştur.

Acun Ilıcalı kürt mü?

Acun Ilıcalı’nın kürt olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Önemli olan insan olabilmektir.

Acun Ilıcalı’nın girişimcilik hayatı, özel hayatı ve bilinmeyenlerini anlattığımız bu yazımızda eksik veya yanlış bilgiler var ise lütfen bize yorum olarak belirtiniz.

Yorum yapın