Imperium – Köstebek Filmi Konusu ve Yorumu

Daniel Radcliffe ne zaman bir filmde oynasa nedense bu elemana karşı içimde hep bir kendini ispat etme olayı var gibi geliyor. Malum kendisini Harry Potter film serisinden tanıyoruz, gerçi bu seriden sonra bir çok film de yer aldı ama dediğim gibi bu adama karşı böyle bir intiba var bende. Neyse, sadede gelirsek, Imperium filmi, Türkçe uyarlama adı olarak Köstebek konusu itibariyle ırkçı kafaların büyük bir olay yaparak insanlarda bazı şeyleri uyandırmak istemesi ve de bunun FBI ajanları tarafından önlenmek üzerine kurgulanmış bir film. Daniel Radcliffe’te bu filmde başrol oyuncusu ve film de ezik bir FBI ajanı rolünü oynamakta.

Nate Foster rolünde karşımıza çıkan Harry Potter, biraz fiziksel olarak klasik FBI ajanı tiplemesinden uzak biri. FBI bir bilgilendirme toplantısı yapıyor ve orada kıdemli ajanlardan birisi Nate’i bu iş için kafasında uygun aday olduğunu düşünüyor ve onu ikna ediyor.

Böyle bir görev geldiğinde Nate, bu iş için uygun olmadığını söylese de, kıdemli ajan tarafından bu işin kas gücü ve adam döverek olamayacağını söyler ve onu göreve ikna eder. Görevi ise Amerika’da var olan ırkçı faşistlerin bir konuşmacı etrafında örgütlenmesi ve söz de silahlı destek gruplarının ses getirecek eylemler planlıyor olması. Aslında filmin başlangıcında nükleer özelliği olan maddelerden 6 kova kayıptır ve bu aynı nükleer sızıntı gibi iş görecek olan çok büyük felaketlere sahne olacak durumdur. Nate’in görevi bu kayıp nükleer maddeleri bulmaktır.

Filmin gidişatı, köstebeğin içeri yerleştirilmesi, güven kazanması ve olayı çözmesi üzerinedir…

Yorum

Film aman aman aksiyon sahneleri ile dolu bir film değil, eğer Leonardo Dicaprio ve Matt Damon‘un oynadığı The Departed – Köstebek filminin tadını arıyorsanız, hiç zahmet etmeyin bulamazsınız. Ama ne bulursunuz ben size söyleyeyim…

Şimdi bu Amerika denilen garip memlekette, seri katiller, ırkçı faşistler, okul teröristleri falan ne kadar manyak ruh varsa bir şekilde bunlar yaşam alanı ve yayılma şansı buluyor. Bu filmde de Ku Klux Klan‘dan tutun Nazi‘lere, silahlı yapılanmalara, kimyasal bombacılara kadar her şey mevcut. Bir de bunların saygı duydukları, hitabet sanatında iyi olan pislikler de var.

Bu filmi izlerken bazı olayların kurgu olduğunu, bir yere sızma yapayım derken nasıl ters köşe olacağınızı aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Tek taraflı düşünme değil, empati yaparak çift taraflı düşünme yapmanızı da gösteren bir film. Filmin amacı bu muydu bilemem ama ben kendime göre böyle dersler çıkardım.

Bu köstebek imperium filmi izlenir mi derseniz, eğer Daniel Radcliffe hayranı iseniz izleyebilirsiniz, ama ben neredeyse kapatma aşamasına gelmiştim ki hadi dedim biraz daha devam edeyim. Özetlemek gerekirse filmden aman aman keyif almadım, bir iki kendimce ders çıkardım ama bu ders nerede işime yarar bilemedim şimdi.

Film içerisinde lidersiz direniş tabiri geçiyor, suç örgütleri için ilginç bir yaklaşım, iktidar savaşlarının olduğu her örgütte böyle bir yaklaşımı benimsemek zaten anca filmlerde olur.

Son olarak ne tavsiye ederseniz derseniz, boş vaktiniz var ise suç, gerilim filmlerini seviyorsanız bir göz atın derim… Bu arada film gerçek olaylara dayanıyor

Imperium – Köstebek Film Bilgileri

Yönetmen: Daniel Ragussis

Yapım Yılı: 2016

Türü: Biyografi, Dram, Gerilim, Suç, Savaş

Imdb Puanı: 6,5

Yorum yapın