Doktor Dolittle’in Yolculuğu Filmi Konusu ve Yorumu

Doktor Dolittle, hem büyüklere hem küçüklere hitap eden muhteşem bir film. Fragmanlarını, reklamlarını hep görürdüm ama söz konusu izlemeye geldiğinde hep başka alternatiflere kaymıştım. Ama bugün ilk defa bu filmi izledim ve resmen bayıldım. Bu arada bu yorumu yapan kişi yani ben 30 yaş üstü biriyim…

Doktor Dolittle’ın Yolculuğu Filminin Konusu

Doktor Dolittle, hayvanların dilinden anlayan, onlarla konuşabilen ve onları tedavi edebilen son derece özel bir insandır. Bir gün aşık olur ve en az kendisi kadar maceracı olan eşi Lily Dolittle ile maceradan maceraya koşar ve mükemmel bir hayatları olur. Bir gün Lily Dolittle bir keşfe çıkar ve işleri yüzünden onu yalnız bırakmak zorunda kalan Doktor Dolittle, karısının yolculuk sırasında öldüğü haberini alır. O günden sonra hayata küser ve daha öncesinde İngiltere Kraliçe’sini tedavi ettiği için kendisine verilen büyük ve özel arazide ki mülkünde inzivaya çekilir.

Bu sırada küçük bir çocuk, amcası ve dayısının oğlu ile ava çıkar. Tüfek kendisindedir ve o ateş edecektir. Ama bu çocuk aslında hiç bir şekilde hayvanlara zarar vermek istemeyen biridir ve baskı sonucu tüfeği ateşler ve ördek vurmak istemesine rağmen kazayla sincabı yaralar ve olaylar başlar…

Amcasından gizlice sincabı iyileştirmek isterken ona bir papağan yardım eder ve ormanda ki Doktor Dolittle‘ın evine götürmesini sağlar. Papağan, çocuğu gizli geçitten içeri sokar ve o sıralarda Doktor Dolittle’in beklenmeyen bir misafiri daha çıkar ve İngiltere Kraliçe’sinin kızı, annesini iyileştirmesi için Doktor Dolittle’i göreve çağırır.

Doktor Dolittle, kendisini o kadar salmıştır ki kimseye yardım etmeyi düşünmemektedir, ama evinde birlikte yaşadığı hayvanlar, eğer kraliçe ölürse bu evden gideceklerini zorla da olsa hatırlatır ve Doktor tekrardan hayata geri döner ve kraliçeyi muayene etmek için yola koyulur.

Saraya gelen Doktor, küçük çocuk, lady ve bir grup hayvan, kraliçenin muayenesini gerçekleştirir ve kraliçenin zehirlenmiş olduğuna karar verirler. Eğer bir hafta içerisinde panzehir gelmez ise kraliçe maalesef hayatını kaybedecektir. Lakin kraliçeyi iyileştirecek panzehir ise, dünyada kimsenin bilmediği bir yerde olan Cennet Hurması meyvesidir ve bu meyvenin yerini bilen tek kişi maalesef ki Dolittle’ın ölen karısı olmaktadır.

Doktor Dolittle yapılması gerekenin bir yolculuğa çıkılmak olduğunu söyler ve hayvanları ile beraber bir gemi yolculuğuna çıkar. Bu sırada kader ağlarını örür ve küçük çocuk, doktor’un çırağı olmak üzere bir kaç hayvan tarafından kalkan gemiye binmesine bir şekilde yardım eder ve macera son hız devam eder.

Film o kadar güzeldi ki buraya konusunu anlatırken neredeyse filmi baştan sona yazmama sebep olacak. Lafı çok uzatmayayım, filmimizin konusu, macera, keşifler, dostluk, ekip olmak ve mutlu son üzerine kurgulu.

Doktor Dolittle’ın Yolculuğu Filminin Yorumu

Film bana göre 10 üzerinden 10, neden mi, bir kere aile ile izlenebilecek film arıyorsanız bu film hem yetişkin olarak sizi hem de çocuklarınızı son derece mutlu edecek bir film. Başrolde Robert Downey Jr. oynamakta ve kendisini Iron Man serisi, The Avengers serisi, Sherlock Holmes gibi bir çok filmde izleyen ve hayran olan çok fazla kimse bulunmakta. Bu film de de yine aynı tat bulunmakta ve büyükleri Robert ile çocukları da hayvanlar ile yakalayan bu film tam bir aile filmi durumundadır.

Film’in orijinal dilinde bir çok ünlü seslendirme yapmakta, John Cena, Antonio Banderas, Marrion Cotillard, Selena Gomez, Rami Malek gibi bir çok ünlü oyuncu ve gösteri sanatçısı Doktor Dolittle filminde seslendirme yaparak yer almışlardır. Türkçe dublaj olarak izleyebileceğiniz bir çok yer bulunmakta…

Son olarak demek isterim ki, bugünlerde malum korona virüsü var ve bir çok kentte sokağa çıkma yasağı var, zaten çocuklara 2 aydan beridir yasaklı, o yüzden hem onlara güzel bir sürpriz hem de size keyifli bir film olmasını istiyorsanız bu filmi gözü kapalı tavsiye ederim.

Resmen sizi, masal dünyası gibi hayal dünyasına sokuyor, konuşan hayvanlar, ejderhalar, gizem, macera, mutlu son. Eğer bu yazımızı okuyupta filmi izlediyseniz bize yorumunuzu bırakmayı sakın unutmayın. İçimizde ki çocuklar hep yaşasın, harika bir zaman geçirmeniz dileğiyle…

Bu arada, yaşı büyük olanlar bileceklerdir, eskiden Dr. Dolittle diye Eddie Murphy‘nin oynadığı 3 serilik bir film vardı, bu film o serinin 2020 versiyonu…

Filmin Türü: Fantastik Komedi

Vizyon Tarihi: 17 Ocak 2020

Yönetmen: Stephen Gaghan

Gişe Hasılatı: 223,3 Milyon Dolar

Imdb Puanı: 5,6 ( Ama siz yukarıda yazdıklarıma kulak verin )

Yorum yapın