Yaşam Koçluğu ve Online Koçluk Hizmetleri

Günümüz artık teknoloji toplumu ve yaşam ömürlerinin de uzamasıyla bir zamanlar bilgisayar nedir bilmeyen, görmeyen yaş grupları şimdilerde sosyal medyalarda, tabletlerde, bilgisayarlarda zaman geçirmekte.

Kısacası zaman değişti ve alışkanlıklar da değişti. Günümüzde yeni meslekler de ortaya çıktı. Aslında benzer meslekler vardı lakin çağın gelişmesiyle bu mesleklerin isimleri değişti ve resmiyet kazandı. Böyle mesleklerden birisi de yaşam koçluğu olmaktadır.

Yaşam koçluğu; bireylerin kariyerleri, seçimleri gibi konularda yol gösterme amacıyla danışmanlık hizmeti verme işlemidir. Örnek ile açıklamak istersek mutsuz olduğunuz bir iş var ve kafanız çok karışık. Ne yapacağınızı bilemiyorsunuz, yeni bir iş bakmalı mısınız yoksa sevmediğiniz işe devam mı etmeli, yada ne kadar daha süre bu işe devam etmelisiniz… bu sorular insanın bazen kendi başına başa çıkamayacağı durumlar olarak adlandırılmaktadır.

Böyle zamanlarda deneyimli birilerinden destek almak, kafamızda ki soruları sormak ve çözüm bulmak yapılacak en mantıklı durumlardan birisidir. Aslında akıl hocası derlerdi eski zamanlarda, ama zaman değişti dedik ya, şimdi bu işi profesyonel kişiler yapmakta ve bu alanda hem deneyim hem de bilgi sahibi kişilerin yapmış oldukları seanslara da koçluk seansları denmektedir.

Günümüzde koçluk hizmetleri sadece bireylerin iş yaşamları hakkında destek olmamaktadır, öğrenci koçluğu, aile koçluğu, nlp koçluğu, bireysel koçluk, kurumsal koçluk gibi çeşitli alanlarda hizmetler vermektedirler.

En çok tercih edilen koçluk hizmetlerinden birisi ise öğrenci koçluğu olmaktadır. Öğrenci koçluğu çalışmalarında öğrencilerin sınav kaygıları, gençlik sorunları, ergenlik dönemleri, sahip oldukları potansiyellerin geliştirilmesi gibi konularda özel teknikler ile öğrencilere destek olunmaktadır.

Kurumsal koçluk hizmetinde ise kurumların ve çalışanların performanslarının yükseltilmesi, çalışanların bireysel yada takım halinde dışarıdan gelen bir koçun ayna vazifesi görerek geri bildirimler ile eksiklerin tamamlanması ve hem personelin hem de kurumun kazancına olacak durumların oluşturulması sağlanmaktadır.

Kısacası koçluk hizmetleri günümüzde kendisini geliştirmek isteyen kişiler için her alanda faydalanabilecekleri bir alan sahası tanımlamaktadır. Kimse kusursuz değil ve hiç bir şey öğrenilemez değil.. Bir iş adamı olabilirsiniz ama topluluk karşısında konuşmada zorlanabiliyor ve bunu dile getirmede güçlük çekebilirsiniz. Koçluk hizmetleri sayesinde bu tür durumların üstesinden gelebilirsiniz.

Son zamanlarda özellikle 2020 senesinde ortaya çıkan korona virüsü covid-19 nedeniyle insanlar temas konusunda artık çok daha ihtiyatlı davranmaya başladı. Teknoloji çağında olmamız nedeniyle koçluk seansları artık online koçluk olarak ta verilebilmekte. Danışanlar, ister evlerinde ister iş yerlerinde müsait oldukları herhangi bir yerden, koçları ile telekonferans programları sayesinde online koçluk hizmetinden faydalanmaları mümkün.

Görüldüğü gibi zaman değişime ayak uydurmakta ve herkes profesyonel olarak yardım almayı utanılacak bir durum olarak değil, kişisel gelişimin bir parçası olarak nitelendirmeli.

Bu yazımızda paylaştığımız bilgiler Bursa Yaşam Koçu Gamze Çelikcan‘ın websitesinden derlenmiştir.

Yorum yapın