Kadın – Erkek İlişkileri Nasıl Olmalı?

İlk insan olan Hz. Adem ve Hz. Havva’dan beri kadın – erkek ilişkilerinin tam olarak kuralları net konulamamıştır. Bunun aslında çok basit sebebi var oda her insanın kendine has özellikleri olduğu gibi iki farklı kişinin bir araya gelip bir çift oluşturması sonucu ortaya çıkan zenginliktir.

Zamanı ileri sarıp günümüz kadın – erkek ilişkilerine bakarsak belki de kendi ülkemiz adına konuşsak daha faydalı olacaktır. Neden derseniz, çünkü zaman çok hızlı değişiyor, sosyal medya araçları ve internet çağında ortaya çıkan akımlar yada yeni oluşumlar çok hızlı benimsenebiliyor ve bu da insanların yaşayış tarzlarını etkiliyor.

Bundan 50-60 sene önce görkemli düğünler yapanlar elbet vardı fakat ağırlıklı olarak mütevazi düğünler vardı. Kimse dünyayı dolaşayım derdinde değildi ama şimdi yeni bir evli çift dünyayı dolaşmıyorsa sanki toplum nezdinde geride kalıyormuş gibi algılanıyor.

Yine benzer örnekler vermek istersek bundan 5-10 sene öncesine kadar dışarıda yemek yemek bu kadar çok sık yapılan bir şey değildi. Ama şimdi öyle mi, insanlar dışarıda yemek yemedikleri için kavga çıkartıyorlar.

Kısacası demek istediğim şey şu, iki insanın bir araya gelip bir çift olarak yaşamlarına devam etmesi zaten çok kolay bir olay değilken bir de buna bu tarz suni problemler eklenince işler daha da zorlaşıyor. Peki ne yapmak lazım?

Aslında az yukarıda sosyal medya ve internetin kötü etkilemesini anlattığımız gibi iyi yönde etkileyecek durumlarda mevcut. Bilgiye erişim artık çok daha kolay, uzmanlar her konuda bilgilerini görsel, işitsel ve yazı şeklinde sunuyorlar. Ama evvela bu bilgileri almak istiyor olmamız lazım.

Kadınlar ve erkekler iki farklı cins ve ikisinde farklı algılama düzeyleri, hassaslıkları bulunmakta. Herkes 40’lı yaşlarında biraz daha olgunken evlenmiyor, çoğu insan 25-30 yaş arasında evleniyor ve haliyle hem daha kendisini tanımadan hem de karşı cinsi tanımadan adım attıkları bu yolda elbette tökezlemeler yada bocalamalar yaşıyor. Aslında bunlar çok normal durumlar, hiçbir ilişki sonsuza kadar çatışma yaşamadan gitmez elbette çatışmalar yaşanır ama bunu nasıl yönettiğiniz önemli.

Biraz daha derine dalmak istersek karşımıza çiftlerin birbirlerini nasıl tatmin etmeleri konusu geliyor. Kadın ve erkeğin sadece duygusal açıdan tatmin olmaları yetmiyor, bir çift olmaları sebebiyle cinsel olarakta tatmin olmaları gerekiyor. Burada insanlar bazen ne yapacaklarını bilmiyorlar. Yanlış öğretiler sonucu oluşan bazı cinsel problemler, yanlış inanışlar, çiftlerin birbirinden utanması gibi durumlar ilişki problemlerinin temelini oluşturmakta. İletişim eksikliği ve saygının bitmesi gibi durumlarda bu olayları yokuşa süren süreçler olmakta.

Ama tüm bunların yanında çiftlerden herhangi birisinin, kadınları nasıl tatmin ederiz yada erkekleri nasıl tatmin ederiz gibi bir konuyu araştırması başlı başına bir takdir konusu. Çünkü hayatındaki kişiye değer veriyor ve onu mutlu etmek için arayışta. Böyle bir arayışın sonunda da büyük ihtimalle başarıya ulaşacak.

Son zamanlarda denk geldiğim birkaç güzel yazı neticesinde sizlere faydalı olması için Özlem Oktay‘ın websitesini tavsiye ediyorum. Kendisi aile ve cinsellik danışmanı olarak hizmet vermekte ve websitesindeki makalelerinde kadın erkek ilişkileri ve diğer birçok konuya farklı bakış açısı sunmakta. Bu ücretsiz kaynaktan çiftlerin ve bireylerin faydalanmasını isterim.

Yorum yapın