Bursa Havalandırma Tesisatı Firması Seymenler Mühendislik

İster sıcak havalar olsun ister soğuk havalar doğru mühendislik hesaplarına sahip havalandırma sistemleri her zaman insanları mutlu etmiştir. Evlerimizde de olan havalandırma sistemleri küçük çaplı olmakla birlikte, büyük fabrikalar, alışveriş merkezleri, spor salonları, düğün salonları, gıda tesisleri gibi sayısız yerde çok daha farklı havalandırma tesisatı sistemleri yer almaktadır. Bu yazımızda havalandırma tesisatı, soğutma sistemleri ve mekanik proje konusunda uzman mühendislik ve müteahhitlik firması Seymenler Mühendislik ve işlemler hakkında bilgilendirme yapacağız.

Evinizin hava kanalı, ısıtıcısı ve kliması, dışarıdaki sıcaklıktan bağımsız olarak evinizi konforlu hale getirmek için birlikte çalışır. Aşırı iklimlerde sağlık ve güvenlik için çalışan bir HVAC sistemi gereklidir ve daha ılıman iklimlerde bile HVAC ekipmanı , iç hava kalitesini ve uygun nemi korumak için önemlidir . Hangi marka klima veya ısıtıcıya sahip olursanız olun, lisanslı bir HVAC uzmanı kurulumları ve onarımları tamamlamak için en iyi kişidir.

HVAC Müteahhitleri Ne İş Yapar?
HVAC yüklenicileri , iklim kontrol sistemlerini kurar, bakımını yapar ve onarır . HVAC, ısıtma, havalandırma ve klima anlamına gelir . Bu, HVAC’ın havalandırmalar ve kanal sistemi dahil olmak üzere bir bina boyunca sıcak veya soğuk havayı hareket ettiren tüm sistemleri kapsadığı anlamına gelir . Fırınlar, kazanlar , klimalar , ısı pompaları ve soğutma sistemleri , bir HVAC uzmanının üzerinde çalışabileceği her tür HVAC ünitesidir .

Bazı müteahhitler belirli HVAC sistemleri üzerinde uzmanlaşırken , diğerleri birçok farklı sistem üzerinde çalışmaktadır. Bu sistemler karmaşık olduğundan, çoğu eyalet, yüklenicilerin HVAC hizmeti sunmak için belirli bir lisans kazanmasını ve yenilemesini şart koşuyor . Genellikle, bu lisans bir sınavı geçmeyi ve belirli bir iş başında deneyime sahip olmayı gerektirir. Bazı eyaletler , bir HVAC yüklenicisi veya şirketi için çalışan bir HVAC teknisyeni ile kendileri için çalışan bir HVAC yüklenicisi arasında ayrım yapar.

Kurulum
HVAC uzmanları yeni bir eve ısıtma ve soğutma sistemleri kurmalıdır. Birçok konut ve ticari binanın da HVAC ekipmanlarının zaman içinde değiştirilmesi veya yükseltilmesi gerekir. Bu süreç, özellikle eski bir binanın yeni veya daha büyük bir sistem için güçlendirilmesi gerektiğinde karmaşıktır.

Taşınabilir klimalar ve bazı pencere AC üniteleri ev sahipleri tarafından kurulabilir, ancak diğer tüm klima sistemlerinin lisanslı profesyoneller tarafından kurulması gerekir. Aynı şey ısıtma sistemleri için de geçerli. Bu sistemlerin çalışması için çok fazla enerji gerekir. Yanlış kurulum, ünitenin enerji israfına neden olarak yüksek enerji faturalarına neden olabilir. Bir klimanın maliyeti , bir fırının maliyeti ya da bir kazanı değiştirme maliyetine işçiliği dahil ettiğinizden emin olun .

Bakım
HVAC sistemleri yıl boyunca yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Daha ılıman mevsimlerde uykuda kalsalar da, HVAC sisteminizde yıllık ayarlama da dahil olmak üzere rutin bakım yapmak önemlidir. Bir HVAC yüklenicisi, sisteminizin soğutucu seviyelerini kontrol edecek, hava filtrelerini değiştirecek, fanları ve havalandırmaları temizleyecek ve her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olacaktır. Herhangi bir arıza varsa, daha kötüye gitmeden sorunu tespit edeceklerdir.

Yerel HVAC şirketleri genellikle müşterilere hava çok sıcak veya soğuk hale gelmeden öncelik planlaması sağlayan yıllık bakım planları sunar. Bu sayede sistemler ayarlanarak sezona hazır hale getirilecek. Bazı şirketler kanal temizleme hizmetleri de sunabilir.

Onarımlar
HVAC onarımı, sistemdeki bir sorunu gidermeyi ve onu düzeltmeyi veya hasarlı bir parçayı değiştirmeyi içerir. Bu onarım işi, sızıntı kaynağının belirlenmesini, termostatların test edilmesini, besleme hatlarının değiştirilmesini ve daha fazlasını içerebilir. Sistem genellikle normal görünümden gizlendiğinden ve sistem aniden çalışmayı durdurana kadar bölge sakinleri sorunları fark etmeyebileceğinden, çoğu şirket acil durum onarım hizmetleri sunar. Acil onarım ücretleri yüksek olabilir, bu da sorunları erken tespit etmek için rutin bakımı daha da önemli hale getirir.

Bir HVAC Yüklenicisini Ne Zaman Aramalısınız?
Yeni bir sistem kurmak istediğinizde veya mevcut sisteminizde sorun olduğunda bir HVAC yüklenicisi aramalısınız . İşte bu yüklenicilerin üzerinde çalıştığı çeşitli sistemler hakkında daha fazla ayrıntı.

Klima
Klimalar, ısıyı iç ortam havasından uzaklaştırmak ve dış ortama göndermek için basınçlı hava sistemi ve soğutucu adı verilen bir kimyasal kullanır. Soğutucu akışkan sızarsa hem insanlar hem de çevre için tehlikelidir, bu nedenle ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) tüm klima yüklenicilerinin bu kimyasalı işlemek için EPA 608 sertifikası almasını zorunlu kılar. Bu nedenle, klimanızda soğutucu sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız bir profesyonel çağırmanız özellikle önemlidir.

Daha az dramatik sorunlar da lisanslı bir teknisyen gerektirir. AC’niz çalışıyor gibi görünüyorsa ancak evinizi düzgün veya eşit şekilde soğutmuyorsa, ona profesyonel bir göz atmalısınız. Aynı şey, sıcaklık artmasa bile faturalarınız aniden yükselirse de geçerlidir. AC sisteminizin bir kısmı verimsiz çalışıyor ve çok fazla enerji kullanmasına neden oluyor olabilir.

Isıtma
Isıtıcılar fırınları, kazanları ve ısı pompalarını içerebilir ve enerjilerini elektrik, doğal gaz, propan, fuel oil, güneş enerjisi ve hatta odundan alabilirler. Fırınlar gibi bazı ısıtıcılar, ısıyı bir binaya dağıtmak için hava akışını kullanırken, diğerleri zeminlerde veya duvarlarda radyan ısıtma kullanabilir.

Sisteminiz zayıf veya düzensiz ısınıyorsa veya HVAC ünitesi alışılmadık sesler veya kokular yayıyorsa, bir HVAC uzmanı çağırmanın zamanı geldi. Bu sistemler soğutucu kullanmasa da birçoğu yanıcı maddeler kullanır ve çok fazla ısı üretir, bu nedenle onarımları profesyonellere bırakmak en iyisidir.

Havalandırma
Havalandırma sistemleri bazen göz ardı edilir, ancak hava kalitesini korumak ve sıcak ve soğuk havayı dağıtmak için önemlidir. Bu sistem, evinizin bayat iç havasını temiz havayla değiştiren ve evinizin her yerine taşıyan hava kanalları, havalandırmalar ve fanlardan oluşur.

Bir havalandırma sistemiyle ilgili sorunlar genellikle ısıtıcılar veya AC üniteleriyle ilgili sorunlardan daha incedir. Uygun şekilde havalandırılmayan bir ev çok nemli olabilir ve bu da küf ve haşere sorunlarına yol açabilir. Bayat kokular veya aşırı alerjenler fark edebilirsiniz. Havalandırma sorunlarının giderilmesi, kanalların veya havalandırmaların temizlenmesini veya blokajlarının kaldırılmasını, fazladan fan eklenmesini veya iç mekan havasının filtrelenmesini gerektirebilir.

Bir HVAC Yüklenicisi Nasıl İşe Alınır?
Bir HVAC yüklenicisi kiralamak, diğer ev geliştirme uzmanlarının çoğunu işe almaya benzer . İşte akılda tutulması gereken bazı şeyler.

Evinizde çalışan herkes, yaralanma ve maddi hasara karşı korunmak için teminat altına alınmalı ve sigortalanmalıdır.
Diğer sertifikalar veya uzmanlıkların yanı sıra, yapmanız gereken iş türüyle ilgili özel deneyimler hakkında bilgi alın.
Bazı eyaletler teknisyenler ve yükleniciler arasında ayrım yapar. Teknisyenler genellikle rutin bakım ve küçük onarımlar için yeterlidir , ancak büyük işler veya kurulumlar için muhtemelen bir yüklenici tutmanız gerekecektir.
Faturalama ve ödeme (örneğin, saatlik veya proje bazında) ile garantiler veya işçilik garantileri hakkında bilgi alın. Acil durum onarımları için ekstra ücret isteyin .
Şirketin Better Business Bureau derecelendirmesini ve akreditasyonunu ve ayrıca Yelp ve Trustpilot gibi sitelerdeki müşteri incelemelerini kontrol edin.

Diğer HVAC Hizmetleri
HVAC müteahhitlerinin yukarıda sıralanan hizmetlere ek olarak yaptığı başka şeyler de burada .

Soğutma : HVAC teknisyenleri, çoğunlukla ticari binalar için buzdolapları ve dondurucular kurar ve onarır .
Denetimler : Profesyonellerin, koda uygun olduğundan emin olmak için sisteminizi denetlemesi gerekebilir.
Akıllı ev sistemleri : Birçok akıllı evde internete bağlı termostatlar bulunur ve HVAC yüklenicileri bunun kurulmasına yardımcı olabilir.
Kanal temizleme : Hava kanallarını temizlemenin maliyeti genellikle 450 ila 1.000 ABD Doları arasındadır, ancak yalnızca bir HVAC teknisyeni size bir sorun olduğunu söylerse gerekli olmalıdır .

Bursa’da ve İstanbul’da ısıtma, soğutma, havalandırma ve mekanik proje çizimlerinizde Seymenler Mühendislik firmasını güvenle tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın