İnsanın Yazılım Haritası – Kişisel Sağlık Takip Sisteminde Yeni Girişim

Sağlık konusunda ilk insandan bugüne kadar bir sürü şey yapıldı. Ama bu yapılan yada söylenenlerin hepsi kişinin kendi başına geldiğinde bir anlam kazanıyor. Padişahlarımızdan meşhur Kanuni Sultan Süleyman‘ın dizelerinde de ifade edildiği gibi

“Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi”

bu dizelerde söylenen durum gerçekten sağlığını kaybedenler için çok büyük önem taşıyor. Bundan 50 sene önce bu kadar çok zirai ilaçlama yoktu yada genetiği değiştirilmiş gıdalar. Durum böyle olunca iyileşmeyen hastalıklar, kaybedilen yaşamlar gibi birçok problemle yüz yüze kalıyoruz. Bir de buna dünyada yaşanan covid-19 pandemisi de eklenince insanlar sağlığın ne olduğu konusunda daha dikkatli olmaya başladı.

Günümüzde sağlık konusunda farklı bakış açıları mevcut. Günümüzün tıbbı, hastalık – ilaç ikilisi yada cerrahi müdahale… Bu tarza alternatif olarak ise tamamlayıcı tıp dedikleri alternatif yada geleneksel tıp uygulamaları. Bu ayrışmada en dikkat çeken nokta ise bütüncül iyileşme kavramı ve bedene bütüncül bakma. Tamamlayıcı yada alternatif tıp tedavileri arasında dikkat çeken bir sağlık sistemi olan “Homeopati” insan bedenine ait bulguları değerlendirerek bütüncül tedavinin kapılarını aralamakta.

Homeopati konusunda ülkemizde çalışmalar yapan birçok doktor yada bireysel kişi bulunmakta. Homeopatinin özüne baktığımızda ise kişilerin göstermiş olduğu belirtiler önemli olmakta. Örneğin sola yatarken burun tıkanması, dışkılarken burun akması yada dolunay zamanlarında vücutta olan değişiklikler gibi sayısız örnek bulunmakta.

Homeopati doktorları arasındada herkesin kendisine göre bir tarzı bulunmakta ve kimisi daha detaylı anamnez alırken kimileri daha kısıtlı bilgiler ile ilerleme kaydetmekte. Bütün bu parçaları birleştirirsek, dünyada sağlık önemli bir konu ve kişisel sağlık takip sistemleri konusunda birçok çalışmalar ve teknoloji ile geliştirilen uygulamalar yada giyilebilir cihazlar bulunmakta. Bu tür sistemlerden birisi de Dr. Neslihan Gülmez tarafından hayata geçirilen İnsanın Yazılım Haritası projesi.

İnsanın yazılım haritası, kişisel sağlık takibi konusunda hizmet veren ücretsiz bir sistemdir. Sisteme üye olduktan sonra giriş yapılmakta ve kişisel sağlığımız için tüm elektronik sağlık kayıtlarımızı tek bir yerde toplu bir şekilde tutabilme imkanına erişmekteyiz.

Biraz daha detay vermek istersek, İnsanin yazılım haritası projesinde, kan tahlillerimizi girerek hem tekli rapor halinde hem de tüm tahlilleri bir arada görme imkanına sahip oluyoruz. Bunun avantajı olarak zaman içerisinde değişen değerler hakkında bize uyarılarda bulunan bir sistem olması.

Yine aynı şekilde en güzel kısımlardan biriside Notlar bölümü. Bu notlar bölümünde yaşadığımız her türlü değişik durumu kaydetmemiz isteniyor. Örnek vermek gerekirse, tırnaklarımızda çıkan şeytan tırnaklarından tutunda, dışkılama konusunda ishal yada kabızlık gibi durumlara. Uykusuzluklara, kadınsal durumlara, baş ağrısından, diş ağrısına kadar yaşadığımız tüm rahatsızlıkları yazmamız istenmekte. Not kaydedilirken saat ve tarih bilgisi de girilmekte ve bu girilen değerler sistem içerisinde ki algoritma ve formüller sonrasında değerlendirilmekte.

Yine kişisel sağlık takip sistemi içerisinde kullandığımız ilaçlar, olduğumuz tıbbi operasyonlar, geçirdiğimiz hastalıklar gibi birçok alan bulunmakta. Özellikle ilaçlarım bölümüne eklediğimiz ilaçların yan etkilerini yaşıyor muyuz yaşamıyor muyuz konusunda tuttuğumuz notlar bize otomatik sonuçlar vermekte.

İnsanın Yazılım Haritası sisteminde var olan zaman çizelgesi bölümünde ise, girdiğimiz tüm notlara, kullandığımız ilaçlar ve olduğumuz tıbbi müdahelelere göre oluşturulan bir liste mevcut ve burada rahatsızlıklarımız ne zaman ortaya çıkmış, nereden nereye evrilmiş gibi bakış açınızı değiştirecek bir sistem de bulunmakta. Bir başka alanda ise yaşadığımız rahatsızlıkları ne sıklıkta yaşıyor, örneğin 15 günde bir baş ağrısı mı yaşıyoruz yada sadece ay başlarında olan bacak ağrısı mı yaşıyoruz bunların hepsi otomatik olarak bize gösterilmekte.

Sonuç olarak İnsanın Yazılım Haritası, homeopatik bakış açısı altında kişisel sağlık takibi yapmamızı sağlayan kullanışlı ve yenilikçi bir sistem. Dr. Neslihan Gülmez tarafından yayına sokulan bu sistem geleceğin sağlık sistemi için bir basamak oluşturmakta.

Sistem içerisinde bahsetmediğimiz birçok araç ve geliştirilmekte olan araçlar bulunmakta. Bir göz atmanızda fayda var…

Yorum yapın