Doğru Avokado İhracatçısı Nasıl Seçilir?

İnsan davranışlarında alışkanlıkların büyük bir yeri vardır. Farklı yerler görmek yerine ilk balayına gittiğiniz o şirin kasabaya gidersiniz yada alıştığınız ve beğendiniz o lezzeti tatmak için favori restoranınıza gidersiniz. Bunları yapmanızın nedeni size bu tür davranışları bir alışkanlık haline getirecek kadar etki altına alan kalitedir. Peki bunun avokado ile ne alakası var diyorsanız işte size cevap…

Avokado tropik bir meyvedir ve dünyanın birçok ülkesi bu meyveyi başka ülkelerden ihraç ederek iç pazara sunar. Bir avokadoyu müşterilerinize servis ediyorsanız ve sonrasında yine almalarını umuyorsanız o zaman kaliteden söz ediyor olmalıyız. Peki bir avokadonun kalitesi nedir, nasıl anlaşılır, doğru ürüne nasıl ulaşılır, hangi avokado ihracatçısı ile çalışmak gerekir bunların hepsini bu yazımızda bulacaksınız…

Eğer avokadonun kalitesinden konuşmak istersek önce onu tanımlamalıyız, iyi bir avokadonun kremsi bir tadı, pürüzsüz bir dokusu ve canlı yeşil bir rengi olmalı. Bu özellikler, onu hep sevilen ve istenen bir meyve olarak satın alınmasını sağlayacaktır. Çoğu kimse bu özellikleri bilmez ve marketten aldığı avokadoyu ilk kez deneyimledikten sonra kafasında yanlış bir fikre kapılır ve bir daha satın alma ihtiyacı duymaz. Burada gerçekleşen durumun tek sorumlusu müşterisine yanlış ürünü servis eden işletmedir. Peki bu durumun geri dönüşü yok mudur?

Cevap veriyoruz, elbette vardır… Bu tür bir deneyimin tekrardan olumluya çevrilmesi, doğru bir ürün ve doğru bir üretici ile sağlanır. Yazımızın girişinde bahsetmiştik alışkanlıklar konusundan, işte matematik burada da çalışıyor ve kalitesini her yeni partide koruyan avokadolar her zaman talep görür.

Şimdi parçaları birleştirmeye devam edelim ve ilk olarak doğru ürün yani avokadonun kalitesini tarif ettik, sıra geldi doğru üreticiye. Yani doğru kaliteli üretim yapan avokado ihracatçısına…

Doğru bir avokado ihracatçısını anlamanın belli başlı kuralları vardır. Şimdi sırayla bu yazılı olmayan kurallara geçelim…

İlk olarak ve en önemli madde olarak avokadolarımızın kalitesinin korunması gelmektedir. En iyi lezzete sahip ve harika bir kıvamda olan avokadonun sırrı meyvenin yağ içeriğidir. Hayran bıraktıracak lezzet, tat, doku, renk ve kalite yeterli yağ olmasına bağlıdır. Bu yüzden ihraç edilecek olan her avokadonun bu kaliteyi karşıladığına emin olmak için yapılan bir test vardır, bu testin adı kuru madde testidir.

Her hasat mevsiminde kuru madde testi uygulanır ve avokadonun en lezzetli en kaliteli halinin güvence altına alındığına emin olunur. Kısaca söylemek isteriz ki, bir avokado ihracatçısı kaliteyi korumaya yönelik olarak kuru madde testini daima yapmalıdır.

Avokadomuzun kalitesini güvence altına aldıktan sonra bir diğer önemli basamak ise soğutma ve kontrol sürecidir. Avokado ihracatındaki yüksek kalitenin gereği olarak soğutma hem avokadonun kalitesini belirleyici hemde raf ömrü gibi birçok özelliğinde denetleyicisi olarak görev yapmaktadır. Avokadonun hasat sonrası maruz kalacağı yüksek sıcaklıklar olgunlaşmasını hizlandıracağı için en ideal ihracat sıcaklığı 4-6 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklık değerleri avokadonun çeşidine göre değişiklikler göstermekle birlikte, bir avokado ihracatçısının hasat mevsiminiden son tüketiciye ulaşıncaya kadar ki soğuk zincir, depolama ve nakliye süreçlerinde efektif bir soğutma ve kontrol sistemine sahip olması, avokadoların kalitesini korumada en etkili basamaktır. Yine özetlemek istersek, tadına doyamadığımız bir avokadoyu sürdürülebilir kılmak için öncelikle avokodunun kalitesinden emin olunmalı, sonra en son durak noktasına kadar kontrollü bir soğutma tedarik zincirinden geçirilmelidir.

Küresel avokado pazarı her yıl ciddi bir oranda büyüme göstermekle birlikte üreticilerin sayısında da aynı oranda büyüme gerçekleşmekte ve günün sonunda yüksek perakande standartlarını karşılayan üreticilerin ürünlerini ihraç edecekleri anlamına gelmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerine avokado ihracatı için zorunlu gereksinimler bulunmaktadır. Bunlara değinmek istersek ilk sırada pestisit kalıntıları ve kirleticiler bulunmaktadır. Avrupa Birliği, gıda ürünleri üzerindeki pestisit ve ağır metaller için maksimum kalıntı seviyeleri belirlemiş ve bazı Avrupa ülkeleri bu seviyelerden bile daha düşük değerde ürünleri talep ettiğini göz ardı etmemek gerekir.

Pestisitler gibi bir diğer önemli konu ise bitki sağlığı sertifikasıdır. Ürünlerin henüz Avrupa Birliği ülkelerine girmeden evvel bitki sağlığı adına gerekli denetimlerin yapılması ve sertifikalandırılması gerekmektedir.

Bir diğer husus kalite standartlarına uygun olması, bu konuda belirlenen kriterler arasında ürünün bozulmamış olması, temiz ve sağlam olması, hasarsız olması, sapının 10 mm’den uzun olmaması gibi birinci sınıf kaliteye sahip avokadoların bu standartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Bu konulara ek olarak paketleme ve boyut konusunda da belli başlı standartlara uymak ve daha birçok özelliştirilmiş kurallar ışığında avokado ihracatı gerçekleştirilmektedir.

Bu yazımızda kısa özetler halinde geçtiğimiz ve çok daha fazlasının var olduğu avokado ihracatında Latmek Ltd olarak en yüksek kalitedeki avokodalarımızı en uygun şartlarda soğuk zincir sistemi içerisinde sizlere ulaştırmaktan son derece mutluyuz. Üretim – tedarik zincirimizi sahip olduğumuz HCDA Certification, GLOBAL GAP ve KEPHIS sertifikaları ile resmileştirmiş bulunmaktayız.

İhtiyacınız olan en lezzetli, en yüksek kalitedeki ve tüm gıda standartlarına uygun avokadolarınızı Latmek Exporters Ltd olarak en uygun fiyatlarda sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bizimle iletişime geçip ürün tedarik sistemimiz hakkında çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz…

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Yorum yapın