Cnc Canlı Takım Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel alanlarda iş yapıyorsanız, hem satıcı hem alıcı tarafında da yer alsanız büyük önem arzeden kelimelerden bir tanesi termin kelimesidir. Yani, bir hizmet satıyor yada alıyorsanız size lazım olan sistemin elinize ne zaman geçeceği yada müşterinize ne zaman teslim edeceğinizdir. Bu konu size ekstra iş kapılarını açacak önemli kriterlerden birisidir.

Peki bu termin kelimesinin bizimle alakası nedir derseniz, cnc işleme operasyonları sunan bir firma iseniz özellikle silindirik ve üzerinde çeşitli farklı işleme operasyonları olan parçaların üretimi yada işlemesi konusunda hizmet veriyorsanız işi zamanında teslim etmek sizi bir adım öne geçirecektir. Eski zamanlar olsa bir silindirik parça üzerinde açılacak harici delik ve işlemler için parçayı cnc torna tezgahınızdan alıp başka başka tezgahlarda bu operasyonları gerçekleştirmeniz gerekir. Tabi bu işlemleri yaparken bozulan ayarlar ve her tezgah için tekrardan sök – tak işlemleri ölü zaman olarak işinize yansımakta ve buda size kazanç olarak negatif etkimekte.

Fakat yeni sistemler sayesinde cnc torna tezgahınızın hem gücünden hem verimliliğinden faydalanmanız mümkün ve bu size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu süper etkili sistemler birçok isimle anılmaktadır, cnc canlı takım, cnc tahrikli takım, canlı takım, tahrikli takım, cnc açılı kafa, açılı kafa gibi birçok söylenişleri bulunmakta. Şimdi bu konuda biraz daha derine dalalım…

Canlı Takım Tam Olarak Nedir?

Canlı takım veya tahrikli takım ataşmanı, bir CNC torna tezgahının taretine takılabilen bir alettir. Torna tezgahları, 13. yüzyıldan bu yana imalatta kullanılan en ayrılmaz araçlardan biri olmuştur. Günümüzün CNC torna tezgahları bilgisayarlı, tam otomatik ve teknolojik olarak birden fazla eksende çalışacak şekilde donatılmıştır.

Cnc Açılı Kafa
Cnc Açılı Kafa

Canlı bir takımın eklenmesi, torna tezgahının kullanışlılığını ve çok yönlülüğünü artırarak tornalama yeteneklerinden daha fazlasını sunar. Canlı takım, torna tezgahı içinde etkin bir şekilde bir freze oluşturarak delme, kılavuz çekme, delik açma ve kesme gibi ikincil işlemlere olanak tanır.

Canlı Takımlamanın Faydaları Nelerdir?

Operasyonların tek bir otomatik iş istasyonuyla sınırlandırılması, minimum kurulum ve kullanım süresi, daha yüksek hassasiyet ve daha tutarlı parça kalitesi sağlar. Canlı takımlamanın maliyeti ve teslim süresini doğrudan nasıl etkilediği aşağıda açıklanmıştır:

Romai Açılı Kafa (Cnc)
Romai Açılı Kafa (Cnc)

Minimum kurulumlar: Diyelim ki statik bir torna tezgahında ucunda kare şekli olması gereken silindirik bir parça işliyoruz. Genellikle parçayı tornadan çıkarmamız ve bir frezeye yerleştirmemiz gerekir. Frezeleme işleminin kendisi bir dakikadan az sürebilir, ancak kurulum ve işleme süresi saatler alabilir.

Canlı takımlama ile zaman alan parça transferlerini atlayabilir ve bunun yerine tek bir makinede çalışabiliriz.

Minimum insan dokunuşu: CNC torna tezgahları, bir parça malzemeyi alabilen, işleyebilen ve tamamen gözetimsiz olarak bir parça tutucuya itebilen otomatik bir çubuk besleyici ile donatılmıştır. Makineye bir kez bile dokunmadan 30 çubuk malzemeye sahip olabilir ve tüm vardiyayı çalıştırabiliriz!

Azaltılmış insan etkileşimi, insan hatasına daha az yer olması ve parçalarınız için daha iyi kalite kontrolü anlamına gelir.

Canlı Takımlamayı Ne Zaman Kullanırız?

Canlı takımlama şu durumlarda son derece faydalıdır:

Yuvarlak parçaları kare veya kare parçaları yuvarlak yapmak: Yuvarlak bir çubuğu kare şeklinde işlemek için Freze kullanmak, birden fazla tarafı kesmek ve özel fikstür kullanmak gibi çeşitli işlemler gerektirir. Çubuğu bir torna tezgahına yüklemek, canlı takımlarla kare şeklinde kesmek ve ardından bir kesme takımıyla kesmek çok daha verimlidir. Uzunluğa bağlı olarak, işi hızlı bir şekilde bitirmek için çubuk başına yüksek sayıda parça çalıştırabiliriz. Aynı işlem, kare stoğu yuvarlak parçalara dönüştürmek için de geçerlidir, bu da bir Frezede daha da zordur.

Radyal özellikler ekleme: Parçanızın yarıçapında bir yuva frezelememiz veya delik açmamız gerekirse, canlı takımlar bunu üretimin ortasında yapmamızı sağlar.

Eksenel özellikler ekleme: Canlı takım, farklı yüzeyleri yüksek hızlarda eksenel olarak işleme kapasitesi sağlar.
Aynı parçayı üretmenin birçok yolu vardır. Ancak bir parçanın nasıl üretildiği her zaman maliyeti, teslim süresini ve kaliteyi etkiler.

Eppinger Cnc Canlı Takım - Live Tools
Eppinger Cnc Canlı Takım – Live Tools

Görüldüğü gibi canlı takımlama birden fazla operasyon gerektiren parçalarda harika işler çıkartabilmekte. Peki cnc canlı takım yada cnc açılı kafa satın almak istersek hangi markaları tercih etmeliyiz?

Cnc canlı takım ve cnc açılı kafa konusunda dünyada global olarak isim yapmış iki marka Eppinger ve Romai, Türkiye’de ürünlerini Hidkom Mühendislik güvencesi altında sunmaktadırlar. İki markanında ürünlerini Cnc Canlı Takım sitesinde görebilir fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın