5 Eksen Mengene Nedir? Hangi Marka Cnc Freze Mengenesi Seçmeliyiz?

İşleme tezgahlarının sanayi inkılabı ile başlayan gelişim süreci 1900’lü yıllarda nümerik kontrol ünitelerinin icadı ile yeni bir boyut kazanmıştır ve bugün gelişmiş bilgisayar destekli işleme tezgahları imalat atölyelerinde yerini almıştır.

Kısaca cnc denilen ve cnc işleme tezgahları olarak çok uzun yıllardan beri kullanılan bu tezgahlar, ilk örnekleri olarak 3 eksen cnc işleme tezgahları olarak piyasaya sürülmüşlerdir. Cnc işleme tezgahları olarak cnc freze, cnc torna, cnc taşlama, cnc kesme gibi bir çok farklı alan için nümerik kontrollü yani cnc işleme tezgahları üretilmiştir.

Bu yazımızın konusu olarak 5 eksen mengene nedir ve hangi marka 5 eksen cnc freze mengenesi tercih etmeliyiz bu konuların üzerinde duracağız…

5 eksen mengene nedir anlatmadan önce 5 eksen işleme nedir bu konuya değinelim ve sonrasında asıl konumuza giriş yapalım.

5 eksen cnc işleme, geleneksel 3 eksen cnc işlemeye eklenen 2 adet eksen ile yapılan işleme türüdür. Universal koordinat sistemi olan X, Y ve Z düzlemlerinde hareket eden cnc freze kafasına ek olarak iş parçasının bağlandığı döner tablanın bir eksen etrafında dönmesi hem de kendi çevresinde dönmesi ile elde edilen bu iki eksen ile birlikte toplamda 5 eksenli cnc işleme gerçekleşmiş olmaktadır.

5 eksenli cnc işlemede bir de simultane kavramı ortaya çıkmaktadır. Simultane 5 eksen cnc işleme de hem tezgah kafası yani iş mili hem de döner tabla aynı anda hareket etmekte ve bu yüzden 5 eksenin birlikte hareketine simultane hareket denmektedir. Bazı makineler 3+2 yada 4+1 olarak hareket edebilmekte ve teorik olarak 5 eksen olsalar da işleme kapasitesi ve gücü olarak tam bir 5 eksenli tezgah olamamaktadırlar…

5 Eksen Mengene Nedir?

5 eksen cnc işleme tezgahlarında iş parçasının bağlandığı ve yüksek kesme hızlarına karşı iş parçasını güvenle tutabilen ve iş milinin 5 farklı yüzeyden iş parçasına yaklaşmasına izin veren mengene sistemlerine 5 eksen mengene denir. 5 eksen mengeneler, çeşitli çene boyutlarında ve uzunluklarda olabilmektedirler. Küçük ve hassas parçaların işlenmesinden tutun da büyük parçaların ve karmaşık şekilli parçaların işlenmesi dahil olmak üzere çok çeşitli çözümler 5 eksen mengene sistemlerinde bulunmaktadır.

HWR SolidGrip 5 Eksen Cnc Freze Mengenesi
HWR SolidGrip 5 Eksen Cnc Freze Mengenesi

5 Eksen Cnc Freze Mengenesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

5 eksen cnc işleme tezgahlarında bir çok 5 eksen mengene üreticisi firma bulunmaktadır. Fiyat konusunda ucuz görünen ama size pahalıya mal olan 5 eksen mengene sistemlerinden uzak durmanızı öneririz, peki neden?

İdeal bir 5 eksen mengeneden beklenen, tekrarlanabilir sıkma kuvveti, hassaslık, yüksek kesim hızlarına karşı stabilitesini koruma, uygun fiyat, yedek parça tedariki ve teknik servis garantisidir.

Bu yukarıda saydığımız adımları baz alarak yapılan 5 eksen mengene satın almaları sizi ve işletmenizi karlılığa ulaştıracak önemli adımlardır.

Aklınıza gelen hangi marka 5 eksen cnc freze mengenesi satın almalıyız sorusuna şöyle cevap verebiliriz.

Piyasada bir çok marka cnc freze mengenesi bulunmakta. Bu markalara arasında HWR, Roemheld, Hilma, Özkayalı, Schunk, Gerardi, Lang gibi mengene üretici firmalara bulunmakta. Bu yazımızda bizzat test ettiğimiz marka olan HWR mengene sistemleri hakkında yorum yapacağız.

HWR markası, Almanya’da uzun yıllardır iş parçası bağlama sistemleri üzerine ürünler üreten bir firmadır. Lang markası ile mengene ve zero point tabla sistemleri üretimini ortaklaşa gerçekleştirdikten sonra şimdiler de SolidLine ürün grubu altında SolidGrip 5 eksen eş merkezli çift açılır cnc freze mengenesi üretimi gerçekleştirmiştir.

İncelediğimiz HWR marka mengenede diğer 5 eksen cnc freze mengenelerine göre bir fark olan SolidStamp olarak isimlendirilen, işleme tezgahının dışında çok kısa süren bir operasyonla kurt dişi açma teknolojisi ile iş parçası üzerine açılan 3 mm derinliğinde ki kurt dişlerine, 5 eksen mengenenin çeneleri içeri girmekte ve böylece büyük parçaların freze tablasında güvenli bir şekilde sıkılması için gereken yüksek kuvvet, form kapama sistemi sayesinde açılan kurt dişlerine, mengene çenesinde ki dişlerin geçmesi ile gerçekleşmekte ve böylece yüksek sıkma gücü elde etmek için büyük boyutlu 5 eksen mengeneler yerine küçük boyutlu fakat iç içe geçen sıkma sistemi kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu sistem sayesinde tezgah tablasına iş mili rahatlıkla yanaşabilmekte ve kısa takımlar kullanıldığı için daha az titreşim ve yüksek kesme hızlarına çıkılması ile hem parça işleme kalitesi artmakta hem de takım ömrü korunduğu için uzun vadede karlılığa neden olmakta.

HWR mengene sistemleri için tam uyumluluk gösteren hatta Lang MakroGrip mengene sistemleri ile de tam uyumlu çalışabilen zero point mengene tablası ile saniyeler içerisinde iş parçasını tezgaha bağlayabilir ve mekanik zero point teknolojisini sınırsızca çok farklı konfigürasyonlar için kullanabilirsiniz.

5 eksen cnc işlemede uzun takım kullanılmasının bazı nedenleri vardır. Ya iş parçası iş miline çok uzak kalmakta yada erişim zor olduğu için iş mili çarpışma konturu oluşturmakta. Bu tür durumların önüne geçilmesi için HWR markası zero point tabla için yükseltme sistemleri üretmiştir. 5 eksen mengene ve zero point tabla arasına bağlanan ve saniyeler içerisinde sökülüp takılabilen tabla yükseltmeleri ile iş parçasını iş miline yakınlaştırabilir ve böylece daha kısa takımlar kullanabilirsiniz.

Yazımızı toparlarsak, 5 eksen cnc freze mengenesi için HWR mengene sistemlerini tercih edebilirsiniz. Türkiye yetkili distribütörü Hidkom Mühendislik tarafından satışı gerçekleştirilen HWR 5 eksen mengene ve zero point mekanik mengene tablası hakkında teknik özellikler ve fiyat bilgisi için iletişim numaralarından görüşme sağlayabilirsiniz.

İşletmeniz için 5 eksen cnc freze mengenesi almaya karar verdiğinizde, yapacağınız işin boyutları, süresi, kesme kuvvetleri, teknik destek, yedek parça tedariği, fiyat ve diğer avantajlarını göz önünde bulundurarak satın almanız sizler için daha avantajlı olacaktır.

5 eksen cnc freze mengenesi ve zero point tabla sistemleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızın altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

“5 Eksen Mengene Nedir? Hangi Marka Cnc Freze Mengenesi Seçmeliyiz?” üzerine bir yorum

Yorum yapın