CZN Burak Kimdir? En Kapsamlı CZN Burak Özdemir Biyografisi

Yemek kültürü ve restoran alanında dünyada marka olmuş bir kaç Türk’ten birisi olan CZN Burak, gülen yüzü, artan popülerliği ve eğlenceli videoları ile instagram da 20 milyondan fazla takipçisi olan ve Nusret Gökçe’den sonra dünya çapında meşhur olmuş genç bir girişimci. En iyi biyografilerin sitesi Prusa Haber’de bu sefer konuğumuz CZN Burak olarak bilinen Burak Özdemir. Bu yazımızda CZN Burak kimdir, nerelidir, nasıl meşhur oldu gibi merak ettiğiniz tüm sorulara tek bir yerde cevap bulacaksınız…

CZN Burak Kimdir? Burak Özdemir Hayatı ve Tüm Biyografisi

CZN Burak olarak bilinen ve gerçek adı Burak Özdemir olan Türk şef, restoran sahibi ve internet fenomeni 24 Mart 1995 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Aslen Hatay‘ın Yayladağı ilçesinin Yoncakaya köyünden olan CZN Burak, Hatay Medeniyetler Sofrası adlı lokanta zincirinin sahibidir, menü olarak Anadolu ve Arap mutfağına ait yemekleri sürekli kameraya bakar şekilde ve gülümseyerek çektiği videolara ile tanıtarak internet dünyasında oldukça tanınmış ve bu sayede lokanta zincirini yurt dışına açmıştır. Bir diğer Türk fenomen ve restoran markası Nusr-et‘in sahibi Nusret Gökçe‘nin 9gag adlı sosyal medya tuz atması “Salt bae” olarak dünyada fenomenleştiği gibi CZN Burak Özdemir’in de gülümseyerek yaptığı yemekler “Smiley bae” olarak tanınmış ve bir çok internet Geek platformunda paylaşılmıştır.

CZN Burak Özdemir Kimdir
CZN Burak Özdemir Kimdir

CZN Burak ve Hatay Medeniyetler Sofrası markası 2011 yılında tekstil işi ile uğraşan babasının desteği ile Aksaray’da ilk kebapçı dükkanını açmasıyla başlıyor. İlerleyen yıllar içerisinde farklı yerlerde şubeler açarak ve sosyal medyada özellikle instagram da yaptığı eğlenceli videolar ile ünlendi ve ünü ülke sınırlarını aştı.

CZN Burak Özdemir Başarı Hikayesi

CZN Burak, hayat hikayesini anlatırken, gençliğinde biraz sinirli bir çocukluğu olduğunu ama zamanla bugünkü neşeli hale büründüğünü, biraz yaramaz olduğunu, dik başlı olduğunu söyleyerek başlamakta. Dede mesleği olan kebapçılık maalesef dedesinin zamanında maddi imkansızlıklardan dolayı kapanmış ve girişimcilik ruhu olan CZN Burak, ilk restoranını İstanbul, Aksaray’da 5-6 masalık ufak bir dükkan olarak açmıştır.

Etraftan bir sürü olumsuz fikirlere denk gelse de örneğin burada dükkan tutturmak zordur, burada iş yapmaz gibi laflara kulaklarını tıkayıp, işine odaklanması sonucunda 5 masa ile başlayan dükkan 10 masa, 15 masa derken büyür ve ardından 2. ve 3. şubeler olarak Taksim ve Etiler’i açan CZN Burak Özdemir, ilerleyen günler de kendisine yapamazsın, edemezsin diyenlerin nasıl başardın sorusunu sormaları üzerine, gerçekten başardıklarını anlamıştır.

CZN Burak isminin anlamı nedir, nereden gelmektedir?

CZN Burak Özdemir‘e en çok sorulan bu sorunun yanıtı şöyledir. CZN Burak’ın babası İsmail Özdemir Laleli’de tekstil işi yapmaktadır ve firmasının ismi Cinzano Tekstil’dir. CZN Burak’ta her baba oğul arasında yaşanan bir tartışma sonrasında kendi ayaklarımın üzerinde duracağım der ve bir işe girer. Çalıştığı yer de kendi tabiriyle hamallık yaptığını söyleyen CZN Burak, babasını tanıyanların sen Cinzano İsmail’in oğlusun, babanın durumu da yerinde neden buradasın sorularına, ben kendi ayaklarımın üstünde duracağım gibi sözler söyler. Tarihler 2011 yıllarını gösterdiğinde babasının dükkanına Ruslar gelmektedir ve Burak ismi yerine Börek demektedirler. Bu durumu her seferinde düzeltmeye çalışan Burak Özdemir, ben Börek değil Burak der, sonra babası Cinzano, atarlı bir genç ya, Cinzano da olmasın CZN olsun der ve ismini CZN Burak koyar. Tarihler 2012 – 2013’lü yılları gösterdiğinde instagram’a giriş yapan Burak Özdemir, o zaman ki kullanıcı adını CZN Burak olarak alır ve böyle fenomen olacağını, yürüyüp gideceğiniz bilmeden aldığı isim yıllar içerisinde kendi markası olur.

CZN Burak hakkında biyografimize sık sorulan sorular ile devam ediyoruz.

CZN Burak Özdemir Hakkında Sık Sorulan Sorular

CZN Burak Özdemir aslen nereli?

CZN Burak, aslen Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Yoncakaya köyündendir ama kendisi İstanbul’da doğmuş, büyümüş ve halen daha yaşamına devam etmektedir.

CZN Burak kaç yaşındadır?

CZN Burak Özdemir, 1995 doğumlu olduğu için 2021 yılını esas alırsak 25 veya 26 yaşındadır.

CZN Burak Dubai’de ne oldu?

CZN Burak, Türkiye’de ki 3 tane olan CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası adlı lokanta zincirini bir diğer Türk Nusret Gökçe gibi Dubai’de 25 Aralık 2020 yılında açmıştır. Dubai’de ki meşhur dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa binasına aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi CZN Burak’ın fotoğrafının yansıtılması ile güzel bir jest yapılmış ve sosyal medyada büyük bir yankı bulmuştur.

CZN Burak - Dubai Burj Khalifa
CZN Burak – Dubai Burj Khalifa

CZN Burak’ın serveti ne kadardır?

CZN Burak, ilk restoranını 2011 yılında açmıştır, daha sonra 2013’te Taksim’de 2015’te ise Etiler’de açmıştır. 2020 yılı Aralık ayında ise Dubai’de ilk yurt dışı restoranını açan CZN Burak, toplam 1800 kişilik bir çalışana sahip markayı yönetmektedir. En çok merak edilen konulardan biri olan CZN Burak’ın serveti ne kadar sorularına ise internet ortamlarında bulabileceğiniz net bilgi yoktur. Yaşadığı ev, arabası ve çalışanları ile milyon dolarlık bir serveti olduğu tahmin edilse de internette yer alan 11 milyon dolar gibi rakamların herhangi bir gerçekliği yoktur. Çok basit bir matematik hesabı yapmak istersek, 1800 çalışandan bahsettik ki net rakamı ancak CZN Burak bilir, biz düz hesap olması amacıyla 2000 çalışan diyelim ve her birinin maaşı, sigortası, gideri derken kişi başına 10 bin Türk lirası dersek, bu 2000 kişinin aylık maliyeti 20 Milyon Türk Lirası yapmaktadır. Bu maliyet bunun üstüne kar eklersek en az yarısı kadar kar elde ettiğini varsayarsak CZN Burak’ın aylık cirosu ve kazancı en az 30 Milyon Türk lirası ve üstü diyebiliriz. Bu kurgu hesabımız sadece fikir vermesi açısından. Herhangi bir geçerliliği yoktur. Tıpkı Cem Yılmaz’ın salona gelen ziyaretçilerden elde edilen bilet parası hesabı gibi…

CZN Burak, boyu ve kilosu kaçtır?

CZN Burak’ın internet ortamında yer alan bilgilerine göre boyu 195 cm civarlarında kilosu ise net olarak bilinmemektedir.

CZN Burak’ın annesi kimdir?

CZN Burak Özdemir’in annesinin ismi Didem Bozbura‘dır. Soyadının farklı olmasının sebebi ise CZN Burak’ın annesi ile babasının ayrılmış olması ve annesinin Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura ile evlenmesinden ötürüdür.

CZN Burak Annesi Didem Bozbura
CZN Burak Annesi Didem Bozbura

CZN Burak’ın babası kimdir?

CZN Burak’ın babası İsmail Özdemir‘dir. Kendisi Laleli’de Cizzano Tekstil adında bir tekstil firması sahibiydi. Babasıyla birlikte çekilmiş fotoğrafı.

CZN Burak Babası İsmail Özdemir
CZN Burak Babası İsmail Özdemir

CZN Burak Özdemir arabası ne marka?

CZN Burak’ın en çok merak edilen konu olan arabası ne marka sorusunun yanıtı olarak ise sarı renkli Ford Mustang marka bir araba, gri renk Porsche Panamera ve son olarak beyaz renkli bir Range Rover marka suv (jeep) aracı bulunmaktadır.

CZN Burak Arabası Sarı Renk Ford Mustang
CZN Burak Arabası Sarı Renk Ford Mustang

CZN Burak, Bismilli mi?

CZN Burak, Diyarbakır Bismilli mi olarak merak edilen sorunun yanıtı hayır, Hatay Yayladağı ilçesindendir.

CZN Burak, hangi takımlı, hangi takımı tutuyor?

CZN Burak koyu bir Galatasaray taraftarıdır. Aşağıdaki fotoda bu açıkça görülmektedir.

CZN Burak Galatasaray Taraftarı
CZN Burak Galatasaray Taraftarı

CZN Burak Özdemir ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişki nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın araç korteji bir gün CZN Burak’ın restoranın olduğu yoldan geçecektir, kortej geçerken otobüsün önüne atlayan CZN Burak yüzünden otobüs durur ve Recep Tayyip Erdoğan, CZN Burak’a tebessümle dikkatli olmasını söyler ve nasihatte bulunur. CZN Burak’ta kendisini bir gün gelmesi için davet eder. Seçimlerden bir kaç önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisini ziyaret eder, kısa bir sohbet sonrası klasik pide üzerine isim yazdırmalı fotoğraf çekinilir ve CZN Burak, Recep Tayyip Erdoğan’ın içten, samimi ve özen göstererek kendisiyle konuşmasından çok etkilendiğini her fırsatta belirtmektedir.

CZN Burak evli mi, sevgilisi kim?

CZN Burak henüz genç yaşlarda olduğu ve işleri oldukça yoğun olduğu için kimseyle evlenmemiştir ve basına yansıyan bir sevgili gibi özel hayatına ait bilgi bulunmamaktadır.

CZN Burak, kaç para kazanıyor, ne kadar kazanıyor?

CZN Burak, Türkiye’de 3 şube ve bir de Dubai’de yurt dışı şubesiyle toplamda 1800’den fazla çalışana sahip ve bu restoran zincirinden ayda 30 milyon Türk Lirası ciro kazandığı tahmin edilmektedir.

Why CZN Burak is famous?

CZN Burak is the owner of 4 restaurants chain and he always makes funny and entertainment videos about traditional meals. He always use other internet fenomens and use their fames. Also somebody shares his funny videos on 9gag community and its blows like a Salt Bae Nusret Gökçe who is the other popular internet fenomen and restaurant chain owner. And real reason is, he is funny, rich and sympathetic. Turkish people love him. Also he helped lots of poor and needy people.

Yorum yapın