Veli Ağbaba Kimdir? Nereli, Evli Mi, Siyasi Hayatı ve Tüm Biyografisi

3 Nisan 1968 yılında Malatya’nın Yazıhan İlçesinin Karaca mahallesinde doğan Veli Ağbaba, 24, 25, ve 26. Dönem CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Malatya Milletvekili olarak görev yapan Türk siyasetçidir. Milletvekilleri arasında üç dönemlik bir geçmişi olan Veli Ağbaba, gündemin dikkat çeken vekilleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Veli Ağbaba kimdir, nerelidir, evli midir, siyasi kariyeri nasıldır gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Veli Ağbaba
Veli Ağbaba

Babası Hüseyin Ağbaba, annesi Elif Ağbaba olan Veli Ağbaba, eğitim hayatına Karaca İlkokulu’nda başlamıştır ve ilk üç sınıfı burada okumuştur, daha sonra dört ve beşinci sınıfı Malatya Namık Kemal İlkokulu’nda okuyan Veli Ağbaba, orta okulu Sümer Ortaokulu’nda okuduktan sonra Turan Emeksiz Lisesi’ne başlar ve buradan mezun olur. Liseden mezun olduktan sonra üniversite için 1985-1989 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde okuyarak eğitim hayatını tamamlamıştır.

Siyaset macerasına üniversite yıllarında başlayan Veli Ağbaba, ilk olarak Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. Yine üniversite yıllarında Eskişehir Halkevi’nde öğrenci gençlik hareketinin içerisinde yer almıştır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra aktif olarak siyasi kariyerine odaklanan Veli Ağbaba, ilk olarak 1993 yılında SHP’ye üye olmuştur. Tarihler 1994 yılını gösterdiğinde Malatya Belediye Meclis Üyesi seçildi ve en genç Belediye Meclis Grup Başkanı olmuştur. 1995 yılına gelindiğinde ise CHP il saymanlığı görevine, 1998 yılında da CHP il eğitim sekreterliği görevine getirilmiştir. 4 dönem CHP kurultay delegesi seçilen Veli Ağbaba 18 Ocak 1999 yılında CHP Malatya İl Başkanı seçilmiştir.

Siyasi kariyerine milletveki olarak devam etmek isteyen Veli Ağbaba 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olmuştur, 2003-2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğine seçilmiş, 2004 yılında CHP Seçim Komitesi Başkanlığı’na getirilmiştir. Tarihler 2007 yılını gösterdiğinde yine Chp Malatya milletvekili aday adaylığına başvurmuştur. Tarihler 2010 senesini gösterdiğinde 6 Mart 2010 ile 10 Ocak 2011 yılları arasında Malatya İl Başkanlığı yapan Veli Ağbaba, ayrıca Malatyaspor Kongre üyesi, Halkevleri Yönetim Kurulu Üyesi, ADD üyesi ve 1991 yılından beri İnsan Hakları Derneği üyeliğini yapmaktadır.

2011 yılında Malatya’dan Chp milletvekili seçilen Veli Ağbaba, TBMM’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji komisyonu, çevre komisyonu üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. Halen daha İnsan hakları inceleme komisyonu üyesi olan Ağbaba, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme komisyonu sözcülüğü görevini de yürütmektedir.

Evli ve bir kız, bir erkek çocuk babasıdır.

Veli Ağbaba’nın kişiliği karakteri

Veli Ağbaba, Mecliste yaptığı konuşmalarda sert çıkışları ile dikkatleri zaman zaman üzerine çekmiştir. Dersim ve Alevilik hakkında konuşan Veli Ağbaba, bir seferinde eski Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner’e karşı sert çıkarak ben Solcu-Devrimci bir milletvekiliyim diyerek, geçmişte Alevilere ve Cemevlerine yapılan uygulamaları sert bir şekilde dile getirmiştir.

Veli Ağbaba, Malatya’dan ilk kez milletvekili seçildiği 2011 yılında %19,65 oranında bir oy almıştır. 2015 seçimleri geldiğinde yine 1.sıra Chp milletvekili adayı olarak %15,3 oranında oy alarak ikinci kez milletvekili seçilmiştir, 2018 seçimlerinde ise %16,62 gibi bir oranla 3.kez milletvekili seçilmiştir.

Malatya’da ticaretle uğraşan varlıklı bir ailenin oğlu olan Veli Ağbaba, söylenenlere göre Alevi’dir. Seçimlerde aldığı oyların tamamına yakınını Alevi’lerden aldığı söylenen Veli Ağbaba, Malatya’da CHP’nin oylarını arttıramadığı içinde eleştirilen bir isimdir.

Kendisine getirilen eleştirilerden birisi ise eski merhum milletvekili Kamer Genç’in tarzına benzetilmesi ve hızlı konuştuğu ve gergin konuştuğu için bazı dediklerinin anlaşılamadığıdır.

Genel olarak nerede bir yürüyüş yada toplantı var ise orada destek olduğu iddia edilen Veli Ağbaba, CHP tabanı tarafından sevilen bir isim olarak görülüyor. CHP Genel başkan yardımcısı görevine de Alevi olduğu için getirildiği söylense de aksi görüşler bulunmaktadır.

Ypg’li bir teröristi meclisi soktuğu için halen daha eleştirilen Veli Ağbaba eleştiri okların bugünde sahibidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın