Timuçin Esen Kimdir? En Kapsamlı Timuçin Esen Biyografisi

Efsane rollerin adamı desek pek yanılmış olmayız ve sanıyorum ki Timuçin Esen günümüzün en başarılı oyuncularından biri… Kanal D ekranlarında yayınlanana Hekimoğlu adlı dizide Ateş Hekimoğlu‘nu canlandıran Timuçin Esen bir çok kişi tarafından merak konusu. Bu yazımızda Timuçin Esen kimdir, nerelidir, evli midir, kaç çocuğu var gibi bir çok bilgiyi en kapsamlı şekilde bulacaksınız…

Timuçin Esen Kimdir? Ateş Hekimoğlu Biyografisi, Hayatı ve Ailesi

Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 (14.08.1973) tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Babası Üstün Esen, annesi ise Nihal Esen‘dir. Her ikisi de Adana Devlet Su İşleri’nde avukat olarak çalışmaktadır ve Timuçin Esen, bu ailenin ilk çocuğudur. Ailesi aslen Niğde’li olan Timuçin Esen’in çocukluk yılları 7 yaşına kadar Keban Barajı lojmanlarında geçmiştir. Lise eğitimi için Ted Ankara Kolejinde eğitim gören Timuçin Esen, ilk olarak Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde iki sene okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümüne geçmiştir ve buradan mezun olmuştur.

Timuçin Esen
Timuçin Esen

Ankara Devlet Konservatuarı’nda okurken barlarda çalıp şarkılar söyleyen Timuçin Esen, İtalya ve Amerika’da tiyatro eğitimi almıştır. California Institue of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl boyunca sinema ve yönetmenlik üzerine master yapmıştır. Öğrencilik yıllarında ise “Çıkmaz Sokak” isimli orta metraj bir sinema filmi de çekmiştir.

Timuçin Esen uzun süren eğitimleri ardından Türkiye’ye gelir ve “Gurbet Kadını” adlı dizi de “Hakkı Ağa” rolüyle ilk defa seyirci karşısına çıkar. Gurbet Kadını sonrasında usta oyuncu Şener Şen ve Meltem Cumbul ile birlikte “Gönül Yarası” adlı bir sinema filminde beraber rol almışlardır.

Gönül Yarası filminde canlandırdığı Halil karakteri ile 42. Antalya Altın Portakal Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek ödülünü kazanan Timuçin Esen, kariyer yolculuğuna Kanal D ekranlarından yayınlanan “Hırsız Polis” adlı dizi ile devam etmiştir.

Çok yönlü bir kişi olan Timuçin Esen’in 2012 yılında Beyoğlu’nda havlu, peştemal, sabunluk gibi hediyelik eşyaların satıldığı ve adının Fransızca “Peche De Malle” (Sandıktaki Şeftali) olduğu bir de mağazası bulunmaktadır.

Üniversite yıllarında barlarda çalıp söylediği müzik kariyerine de 2011 yılında “Mayhoş” adını verdiği müzik albümü ile de değinmeden geçmemiştir.

Timuçin Esen Kimdir
Timuçin Esen Kimdir

Timuçin Esen’in özel hayatına da değinmek istersek Bilge Türe ile 2012 yılından beri olan birliktelikleri 2013 yılında doğan ve adı “Ayda Esen” olan kızı ile 2016 yılında doğan ve adı “Gökyüzü Esen” olan erkek çocuğu birlikte mutlu bir aile tablosu çizmektedir.

Bilge Türe biyografisini okumak için tıklayınız.

Timuçin Esen’in Oynadığı Tiyatro Oyunları

 • Mikado’nun Çöpleri – 2006 – 2008

Timuçin Esen’in Rol Aldığı Filmler

 • Müslüm – 2018
 • Martıların Efendisi – 2017
 • Senin Hikayen – 2013
 • Kumun Tadı – 2012
 • Labirent – 2011
 • Gönül Yarası – 2005
 • Yazı Tura – 2003
 • Deliyle Geçen Gece – 2003

Timuçin Esen’in Rol Aldığı Diziler

 • Hekimoğlu – 2019- (Ateş Hekimoğlu)
 • Gülperi – 2018-2019 (Avukat Kadir Aydın)
 • Bodrum Masalı – 2016-2017 (Faryalı)
 • Gönül İşleri – 2014-2015 (Yılmaz)
 • Vicdan – Aralık 2013-Ocak 2014 (Yunus)
 • Hırsız Polis – 2005-2007 (Komiser Çınar)
 • Gurbet Kadını – 2003-2005 (Hakkı)

Timuçin Esen Hakkında Sık Sorulan Sorular

Timuçin Esen kaç yaşında, hangi burç, burcu nedir?

Timuçin Esen 14 Ağustos 1973 tarihinde doğmuştur ve 2021 yılına göre 47 yaşındadır. 14 Ağustos günü doğduğu içinde Aslan burcudur.

Timuçin Esen hangi takımlı, takımı tutuyor?

Timuçin Esen’in Fenerbahçe Spor Kulubünü tuttuğu bilinmektedir.

Timuçin Esen evli midir, kiminle evlidir, kaç çocuğu vardır?

Timuçin Esen, Bilge Türe ile birliktelik yaşamaktadır ve bu birliktelikten Ayda Esen adında bir kızı ve Gökyüzü Esen adında bir oğlu bulunmaktadır.

Timuçin Esen ve Hayat Arkadaşı Eşi Bilge Türe
Timuçin Esen ve Hayat Arkadaşı Eşi Bilge Türe

Timuçin Esen aslen nerelidir?

Timuçin Esen, Adana’da doğmasına rağmen ailesi aslen Niğde’li olduğu için aslen Niğde’lidir.

Timuçin Esen gerçekten topal mı?

Timuçin Esen, Hekimoğlu dizisinde topallayan doktor Ateş Hekimoğlu’nu canlandırmaktadır. Hekimoğlu dizisi ise Amerikan House MD. dizisinin yerli uyarlamasıdır. Dizinin orijinalinde kaza sonrası topal kalan ayağı aksayan Dr. Gregory House dizinin bazı bölümlerinde etkinliği kanıtlanmamış bir ilaç sayesinde topallamadan yürüse de geri kalan 8 sezonluk tüm dizi bölümlerinde hep topal olarak rol oynamıştır. Bu soruya cevap olarak Timuçin Esen rol icabı topallamakta, gerçekte kendisi normal sağlıklı bir yürüyüşe sahiptir.

Timuçin Esen ne kadar para kazanıyor, dizide bölüm başı ne kadar para alıyor?

Timuçin Esen ne kadar kazanıyor hakkında araştırma yaptığınızda bir çok uydurma habere ve videoya denk geleceksiniz, o videolardan veya benzer haberlerde yazanlara göre Timuçin Esen, Hekimoğlu dizisinde bölüm başına 50.000 Türk Lirası para kazanmakta. Daha önce oynadığı Müslüm filminin gişe rekorları kırması ve 77 milyon liralık hasılat yapması gibi bir çok faktör var ama Timuçin Esen ne kadar kazanıyor henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Timuçin Esen neden evlenmiyor?

Timuçin Esen ile Bilge Türe arasında resmi bir nikah var mı yok mu onu sadece kendileri bilmekte. Ve neden evlenmiyor diye bir soru sorulduğunda da bunun cevabını kimse veremez. Herkes kendi tercihlerini vermekte özgürdür.

Timuçin Esen nerede sahne alıyor?

Timuçin Esen daha önce Mask Live Pera‘da sahne almıştı ama pandemi sonrasında bir çok sanatçı ve mekan programları iptal ettiği için bu tür etkinlikler için biraz daha beklemeniz gerekmektedir.

Timuçin Esen nerede oturuyor?

Timuçin Esen’in hayat arkadaşı Bilge Türe, Timuçin Esen’in Bodrum Masalı adlı dizisi için geldikleri Bodrum, Muğla’ya yerleşmiş vaziyettedir. Timuçin Esen set harici Bodrum’da mı yoksa İstanbul’da mı kalıyor bilinmemektedir.

Timuçin Esen’in boyu ve kilosu kaçtır?

Timuçin Esen 189 cm boyundadır ve kilosu hakkında net bilgi yoktur.

Yorum yapın