Son Zam Sonrası Güncel Sigara Fiyatları 4 Ağustos 2020

Milyonlarca kullanıcısı olan sigaranın zararları konusunda sayfalarda yazı yazabiliriz. Lakin bu milyonlarca insanı ilgilendiren tek bir haber var oda sigaraya zam haberi. Ne zaman bir gazetede yada internet haber sitesinde sigaraya zam geldi haberi görseler hemen dertli bir iç çekme olur ve içtikleri sigaraya ne kadar zam gelmiş merakla bakılır.

Tarihler 4 Ağustos 2020 ve henüz gündemde yeni bir sigara zammı görünmüyor. Korona virüs sonrasında bir çok ürüne gelen zamlardan bir tanesi de sigaraya gelir mi düşüncesi şuan halen daha bekleyişte. İşte Türkiye’de satılan yerli ve yabancı sigaraların 2020 güncel sigara fiyat listesi ve zam gelmiş sigaraların son fiyatları…

Ünlü sigara üreticilerin sahip oldukları sigara markaları ve güncel fiyatları…

JTI ( Japan Tobacca International 2020 Ağustos Güncel Sigara Fiyat Listesi)

Winston Slender: 15 TL
Winston Deep Blue & Dark Blue: 15 TL
Winston: 16 TL
Camel Slender: 14,5 TL
Camel Rework: 15 TL
Camel: 15 TL
Monte Carlo Slender: 14 TL
Monte Carlo: 14,5 TL
LD: 14 TL

Philip Morris 2020 Güncel Sigara Fiyat Tablosu

Marlboro Edge: 16 TL
Marlboro Touch: 17 TL
Marlboro: 18 TL
Parliament: 18,50 TL
Parliament Midnight Blue: 17,50 TL
Muratti: 16 TL
Muratti Blu: 15 TL
Lark: 15 TL
Chesterfield: 14,50 TL
Chesterfield Mode: 14 TL
L&M: 14,00 TL

British American Tobacco 2020 Zamlı Sigara Fiyat Listesi

Kent: 15 TL
Kent D-Range: 15 TL
Kent Swicth: 16 TL
Kent N-Range: 18 TL
Rothmans: 14 TL
Viceroy: 14,50 TL
Pall Mall: 14,50 TL
Tekel 2000: 14 TL
Tekel 2001: 14 TL
Samsun: 14 TL
Samsun 216: 14 TL
Maltepe: 14 TL

Yukarıda listesini vermiş olduğumuz sigara markaları ve güncel fiyat listesine göre içtiğiniz sigara ne kadar öğrenmiş oldunuz. Sigaraya zam gelecek mi, ne zaman gelecek gibi sorularınızın cevabını almak için sitemizi sık kullanılan siteler arasına kaydetmeyi unutmayın. Yeni sigara fiyatları ve zam sonrası sigara fiyatları ne oldu bilmek istiyorsanız hepsi bu yazımızda güncel olarak yer alacaktır.

Türkiye’de en çok satılan, içilen sigara markası?

Türkiye’de en çok satılan ve içilen sigara markası hakkında net bir veri bulunmamaktadır. Ama dünyada en çok satılan sigara markası ise Marlboro olmaktadır. Amerika’da Philip Morris Amerika dışında ise Philip Morris International tarafından üretilen Marlboro ve daha bir çok sigara markasının sahibi olan firma, 1902 yılında Amerika’da ilk sigara mağazasını Newyork’ta açmıştır.

Forumlarda, internet sohbet ortamlarında sözlüklerde tartışılan en çok içilen sigara hangisidir sorusuna yanıt ise Winston Box olmuştur. Nedenine gelince ister öğrenci ister orta yaşlı herkes tarafından tercih edilen bir sigara olması ve Marlboro ve Parliament gibi sigaralara nazaran daha ucuz olması sebebiyle bir çok sigara kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. Kısacası halka göre vatandaşa göre en çok içilen sigara Winston‘dur.

Yine en çok kullanılan, tüketilen sigara markası ise sarma sigara olarak bilinen tütün sarması sigaradır. Sigaraya gelen her zam sonrası bir çok kişi bir müddet tütün alarak sigara bağımlılığını bu şekilde gidererek, hem iktisat yapmış oluyor hem de farklı bir sigara denemiş olmakta.

Türkiye’de sigara pazarında hangi üreticiler bulunmakta?

Türkiye’de ki sigara pazarının genel durumunu özetlemek gerekirse, 5 büyük global sigara üreticisinin elinde demek daha doğru olacaktır. Şubat 2008 yılında Tekel Sigara’nın British Amerikan Tobacco’ya satılması sonrasında Türkiye’de ki sigara pazarı şu şekilde olmuştur;

Türkiye’de en çok satılan sigara markaları ve pazar payları

  1. Philip Morris Sabancı (Philsa) ( %41 )
  2. British American Tobacco (BAT) ( %38 )
  3. Japan Tobacco International (JTI) ( %10 )
  4. European Tobacco ( %7 )
  5. Imperial Tobacco ( %3 )

Bunlara ek olarak Kore markası olan KT&G sigara firması 2017 yılında İzmir‘de bir fabrika kurmuştur.

Sigara hakkında en çok merak edilen konulardan biri olan sigara pazarının hakimi kim sorusuna cevap ise %41 paya sahip olan 1984 yılında Türkiye pazarına giriş yapan 1991 yılında ise Sabancı Holding ile ortaklık yaparak PhilSa firmasıdır. 1992 yılında İzmir, Torbalı’da kurulan sigara fabrikasında Marlboro, Parliament, LM gibi sigaralar üretilmektedir.

Türkiye sigara pazarında en büyük ikinci paya sahip olan British Amerikan Tobacco ise %38‘lik paya sahiptir ve İzmir, Tire’de ki sigara fabrikasında Viceroy, Pall Mall, Kent gibi sigaraları üretmektedir.

1993 yılında üretimine Türkiye’de İzmir Torbalı’da kurduğu sigara fabrikasıyla başlayan Japon JTI firması ise yüzde 10 pazar payı ile Türkiye’de en çok satılan üçüncü sigara markası olmaktadır. JTI’nin üretmiş olduğu sigaralar arasında Camel, Winston gibi markalar bulunmaktadır.

Listede dördüncü sırada yer alan European Tobacco firması ise Mersin’de ürettikleri Winner, Vigor gibi sigaralar ile Türkiye sigara pazarında %7‘lik bir paya sahiptir.

Son sırada yer alan 5. büyük sigara üreticisi marka ise Imperial Tobacco firmasıdır. Üretmiş oldukları Davidoff ve West gibi sigara markaları ile en çok satılan 5.marka olarak listede yer almaktadır.

Görüldüğü gibi Türkiye’de içilen her sigara tamamen yabancılara gitmektedir ve bu durumu hem maddi açıdan hem de sağlık açısından düşünmenizi önemle rica ederiz.

Sigara bırakma konusunda tereddütleriniz var ise yada sigarayı bırakmak istiyorsanız, biorezonans ile sigara bırakma konusunda yapmış olduğumuz özel habere şu yazıdan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın