Ayhan Salman Kimdir? Her Yönüyle Ayhan Salman Biyografisi

Ayhan Salman ismini ilk defa Ak Parti Bursa İl Başkanı olarak duyduysanız ve Ayhan Salman kimdir merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre. Çünkü Ayhan Salman hakkında öğrenebileceğiniz tüm bilgiler bu yazımızda…

Ayhan Salman Kimdir?

Ayhan Salman 1969 yılında İnegöl, Bursa’da doğmuştur. Günümüzde İnegöl’ün bir çok noktasında faaliyet gösteren Hadim Alışveriş Merkezlerinin sahibi olan Ayhan Salman, 1988 yılında aile şirketi olan boya işletmesini devralır ve ticaret hayatına başlar. Tarihler 1995 yılına geldiğinde ise Hadim Boya A.Ş.’yi kurarak ticaret hayatına devam eden Ayhan Salman, 1999 yılına geldiğimizde Hadim Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş. ile Hadim Şirketler grubunu büyütür ve kendisi de yönetim kurulu başkanı olur.

Ayhan Salman - Ak Parti Bursa İl Başkanı Biyografi
Ayhan Salman – Ak Parti Bursa İl Başkanı Biyografi

İnegöl halkının yakından tanıdığı Ayhan Salman, Bursa çapında ismen bilinirliğe ise ilk olarak 7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde Bursa’dan milletvekili aday adayı olarak yaptığı başvuruyla gündeme geldi. O günlerde bir çok yerel gazete ve tv kanalında boy gösteren Ayhan Salman, 23 Ağustos 2017 yılında, Ak Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun’un istifasının ardından Ak Parti Genel Merkezi tarafından atanarak Bursa İl Başkanlığına getirildi ve Bursa siyasetinin içerisinde İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş‘ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atanması sonrasında ikinci bir İnegöl’lü olarak Bursa, siyasetinde yükselmenin kapısı İnegöl söylentilerinin haklı çıkmasına neden oldular.

2017 Ağustos ayından beri başarılı bir şekilde Ak Parti Bursa İl Başkanlığını yürüten Ayhan Salman evli ve üç çocuk babasıdır.

Ayhan Salman Eğitim Hayatı

İlkokul: Hamzabey İlkokulu

Ortaokul: İnegöl Ortaokulu

Lise: İnegöl İmam Hatip Lisesi

Üniversite: Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü (Ön Lisans) *

*= Kimi kaynaklara göre Ayhan Salman 3.sınıftan terk görünüyor…

Üyelikleri:

  • İnegöl Ticaret Sanayi Odası Meclis Üyeliği
  • Müsiad Şube Başkan Yardımcılığı
  • Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Üyeliği
  • Perder Üyeliği

Siyasi Hayatı

Güncelleme 24.03.2021

24 Mart 2021 tarihinde yapılan Ak Parti’nin 7.Büyük Olağan Kongresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 75 kişilik asil Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesinde Ayhan Salman adı yer alarak MKYK Üyesi olarak siyasi kariyerinde bir noktaya daha adım atmıştır.

Ayhan Salman’ın siyasi hayatı 1993 – 1996 yılları arasında Anap Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı olarak başlamış ve 2005 yılında yapılan olağan kongre ile Ak Parti İnegöl İlçe Başkanvekilliği görevini iki dönem boyunca devam ettirerek 2012 yılına kadar yapmıştır. 2012 – 2014 yılları arasında İl yöneticiliği görevinde bulunmuş, 23 Ağustos 2017 tarihinde ise Bursa Ak Parti İl Başkanı olarak atanmıştır.

Ayhan Salman’ın siyasi hayatının dönüm noktaları arasında Eski Ak Parti İl Başkanlarından Sedat Yalçın‘ın ve Eski İnegöl Ak Parti İlçe Başkanı Bülent Temelli‘nin payı büyük. İl yönetimine Bülent Temelli’nin önerisiyle alınan Ayhan Salman, kişilik olarak; “sessiz, sakin, çok konuşmayan, kavgası gürültüsü olmayan, düzgün efendi bir kişilik”olarak tanımlanmakta. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ağzından ise Ayhan Salman, “Kimsenin adamı olmayan, adam gibi adamdır” olarak tarif edilmektedir.

Ayhan Salman - Alinur Aktaş
Ayhan Salman – Alinur Aktaş

Salman Ailesi

Ayhan Salman, Bosna kökenli bir aileye mensuptur ve halk arasında Boşnak olarak bilinmektedir, Babası Fahrettin Salman ve dedesi Ahmet Salman, eşraf tarafından bilinen kişiler olarak tabir edilmektedir. Babası Fahrettin Salman, 1933 yılında İnegöl’ün Esenköy mahallesi doğumludur, Esenköy günümüzde bir çok Boşnak vatandaşımızın yaşadığı bir köy (mahalle) olarak bilinmekte. Fahrettin Salman tasavvufi kişiliği ile bilinmektedir.

Bursa siyasetinde 3 yıl gibi bir süreyi doldurmaya çok az kalan bu günlerde Ayhan Salman kimdir, hayatı nasıldır, biyografisi nedir kimi merak ettiğiniz tüm konulara değindik. Eksik kalan kısımlarımızı yorum yazarak kapatabilirsiniz.

Ak Parti İl Başkanı olduktan sonra sosyal medyada daha aktif rol alan Ayhan Salman’ın Instagram’da 10,8 bin adet takipçisi, Twitter’da 23,8 bin takipçisi bulunmaktadır.

Yorum yapın