Sia’nın Hastalığı Ehlers Danlos Sendromu Nedir?

Ünlü şarkıcı Sia yıllardan beri sakladığı hastalığını twitter üzerinden açıkladı:

 

Şarkıcı Sia tarafından atılan twite binlerce yorum ve beğeni geldi, Sia’nın yanında olduklarını söyleyen mesajların ardı kesilmedi, peki ehlers danlos nedir?

Ehlers Danlos Sendorumu Nedir?

Ehlers Danlos sendromu, kişinin bağ dokusunu etkileyen bir çeşit hastalıktır, cildi, kemikleri, kan damarları ve bir çok organ ve dokuyu etkiler. Bağ dokusunda var olan kusurlar, hafif gevşek eklem sorunlarından hayati tehlike oluşturacak durumlara kadar belirti ve semptomlar oluşturabilir. Halk arasından yaygın olarak Cam Kemik Hastalığı olarak bilinen hastalıklardan biridir.

Ehlers – Danlos sendromunun çeşitli formları bulunmaktadır, 2017 yılında yapılan sınıflandırmada 13 tip Ehlers-Danlos sendromu tanımlanmıştır.
Hipermobilite olarak isimlendirilen olağan dışı geniş bir eklem hareketine sahip durumda, çocuklar ve bebeklerde genellikle oturmak, ayakta durmak, yürümek gibi motor becerilerinin gelişimini geciktiren zayıf kas tonusuna (hipotoni) vardır. Gevşek eklemler ve kronik ağrı eğilimlidir.
Artrochalasia tipi Ehlers-Danlos sendromunda bebeklerde hipermobilite ve doğumda her iki kalçada çıkıklık bulunur. Ehlers Danlos sendromuna sahip kişiler ileri derecede esnek ve kırılgan, yumuşak, kadifemsi bir cilde sahiptir.Bu tür kişilerde kolaylıkla morarma ve anormal skarlaşma durumu olur.Klasik Ehlers-Danlos sendromu olan kişilerde çok az kanama ve sigara yanığı izleri oluşur.

Sia Kimdir Yazımız İçin Tıklayınız

Ehlers Danlos sendromunun var olan diğer tiplerinde yaşanan bazı sorunlar şu şekildedir; Akciğer genişlemesi kısıtlanır ve solunum engellenebilir, kalıcı ve bükülmüş eklemler, diş ve diş etlerinde anormallikler görülebilir.
Ehlers Danlos sendromu dünya çapında her 5000 kişiden en az 1 tanesinde görülebilen bir hastalıktır, en yaygın tipi olan Hipermobil tipi Ehlers Danlos hastalığı ise 5000 ile 20000 kişi de 1 kişi olarak görülmektedir. Yine çok sık görülen klasik tip ehlers danlos sendromu ise 20000 ile 40000 kişide 1 olarak görülmektedir. Diğer sendrom türleri ise çoğu zaman sadece bir kaç vaka veya etkilenen aile ile sınırlıdır.

Ehlers Danlos Sendromu Neden Olur?

Ehlers Danlos sendromunun ortaya çıkmasında en az 19 genin mutasyonu uğraması sonucu olmaktadır, bu genlerin herhangi birinde ki mutasyonlar, kolajenin üretimini ve işlenmesini bozar. Bu değişiklikler nedeniyle, derideki, kemiklerdeki ve vücudun diğer yerlerinde ki bağ dokularını zayıflatır ve ehlers danlos hastalığının karakteristik özellikleri meydana gelir.

Herhangi bir ehlers danlos sendromu türü için küratif tedavi olmasa da hastaların semptomatik tedavisi için erken tanı son derece önemlidir. Kaynak: Tıklayınız

Ehlers Danlos hastalığına sahip birinin ağzından dökülenler;

Ailesinde kimsede görülmediği halde genetik olarak kendisinde var olan bu hastalık nedeniyle ağrı ve acı dolu günler geçiren, normal günlük aktivitelerin ızdıraba dönüştüğü bir hastalık. Hapşırınca omuz çıkması, esneme sırasında çene çıkması, kontrolsüz çömelme sırasında diz kapağı çıkması, ağır bir yük kaldırdığında çıkan el bileği ve parmaklar. Yine hangi eklemin ne zaman çıkacağını bilememe korkusu nedeniyle yalnız kalamama durumları.

Bu tip bir hastalığı sahip kişilerde, aile fertlerinin eklem çıkması durumlarında takabilmeyi biliyor olmaları zamanla mümkün olmakta.

Ehlers Danlos Sendromu Örnekleri

Ehlers Danlos Sendromu Örnekleri
Ehlers Danlos Sendromu Örnekleri
Hipermobilite Ehlers Danlos Sendromu
Hipermobilite Ehlers Danlos Sendromu
Ehlers Danlos Sendromu Hipermobilite Tipi
Ehlers Danlos Sendromu Hipermobilite Tipi
Ehlers Danlos Sendromu Parmaklar
Ehlers Danlos Sendromu Parmaklar
Ehlers Danlos Hastalığı
Ehlers Danlos Hastalığı
Ehlers Danlos Lastik Deri
Ehlers Danlos Lastik Deri
Ehlers Danlos Belirtileri
Ehlers Danlos Belirtileri

Yorum yapın