Şehzade Ahmed Nureddin Efendi Kimdir

Payitaht Abdülhamid dizisinin 4.sezonunda diziye dahil olan Şehzade Ahmed Nureddin Efendi, bir anda herkesin ilgi odağı oldu. Dizinin geçen üç sezonu boyunca hiç bir şekilde ismi geçmeyen küçük şehzade, bölümler ilerledikçe daha fazla kişi tarafından merak edilir oldu. Dizinin bu hafta yayınlanan bölümünde veba hastalığına yakalanan Abdülhamid’in oğlu Şehzade Ahmet Nureddin Efendi‘nin gerçekte ki hayatı tüm yönleriyle bu yazımızda.

Sultan Abdülhamid (Doğum Tarihi 21 Eylül 1842) abhaz prensesi Behice İkbal Hanım‘dan 1901 senesinde ikiz evlat sahibi olmuştur. Saray tarihinde pek rastlanmayan bu olay, özellikle ekber ve erşad kuralına göre önem arzetmekteydi. Sultan Abdülhamid Han, 59 yaşında baba olarak doğan ikiz çocuklarına genç yaşta kaybettiği biraderlerinin isimlerini vermiştir. Olur da taht sırası bu ikiz çocuklara gelirse hangisinin tahta geçeceğini belirlemek adına ki Osmanlı geleneğinde büyük ve akıl sağlığı yerinde olan geçecekti, bu ikiz bebeklerden birinin büyük sayılması gerekiyordu. Bu niyetle Sultan Abdülhamid Han, önce nefes alanın büyük olarak itibar edilmesine karar verdi ve bu sebeple Ahmed Nureddin Efendi ikiz kardeşi Mehmet Bedreddin Efendi‘ye göre büyük sayıldı. İkiz bebek olmaları ve karıştırılmaya müsait olmaları nedeniyle bebeklerden birine kırmızı diğerine mavi kurdela bağlanmıştır.

Mehmet Bedreddin Efendi daha çok küçükken, Sultan Abdülhamid Han’ın yanında öyle yanlışsız konuşmuş ki, Sultan “Sus oğlum, söyleme, senin zekân beni korkutuyor” diyerek, nazar değmesinde korkmuş. Ne yazık ki korkulan başa gelmiş ve Mehmet Bedreddin Efendi menenjit hastalığına yakalanmış tüm tedavilere rağmen 2,5 yaşına iken vefat etmiş ve kabri Yahya Efendi Türbesi içindedir. Çocuğunu kaybeden Behice İkbal Hanım, ömrü boyunca çocuğuna hasret kalarak yaşamını sürdürmüştür.

Ahmed Nureddin Efendi 7 yaşında iken askeri tahsile başlamış, 15 yaşında iken 1916 yılında Almanya’ya tahsile gönderilmiş, Almanya’nın savaşı kaybetmesi üzerine zorluklarla 1919 yılında memlekete döner. Döndüğünde babasının yaverlerinden Adapazarlı Hüsnü Paşa’nın kızı Ayşe Andelib Hanım (1902-1980) ile Maslak Köşk’ünde herkesten gizlice evlenmiştir.

Şehzade Ahmed Nureddin Efendi
Şehzade Ahmed Nureddin Efendi

Şehzade Ahmed Nureddin Efendi, saltanatın kaldırılmasından sonra yurt dışına sürgüne gönderilen hanedan üyelerinden biridir ve 46 yaşında miralay rütbesinde iken sürgün yedi. Tarih 1944 senesinin Ağustos ayını gösterdiğinde Fransa’da bir parkta açlıktan ölmüş olarak bulundu. Cebinde 1800 Frank ve bir mektup vardı, mektupta ise, “ben ölürsem kimseyi suçlamayın, zira açlıktan ölüyorum, bir sinemada piyano çalarak hayatımı kazanıyordum.Şimdi bu işi de bulamıyorum, cebimdeki para ile tabut alıp beni defnedersiniz” yazılıydı. Fransa’nın Faslılara tahsis ettiği Bobigny Müslüman Mezarlığı‘na gömülmüştür.

Şehzade Ahmed Nureddin Efendi Mezarı
Şehzade Ahmed Nureddin Efendi Mezarı

Dizide Ahmed Nureddin Efendi karakterini Alp Akar isimli oyuncu oynamaktadır.

Ahmed Nureddin Efendi Alp Akar
Ahmed Nureddin Efendi Alp Akar

“Şehzade Ahmed Nureddin Efendi Kimdir” üzerine 5 yorum

 1. Эttihat эlar, teden beri kin baрladэklarэ Behice Эkbal i de bir kumpasla Beylerbeyi Sarayэ na kapattэlar. Yeg ne oрlundan ayrэ kalmaya dayanamayan kadэncaрэz cinnet ge irdi. Bunun zerine h k met эkmasэna izin verdi. Anne oрlu tekrar bir araya geldiler. 7 yaюэnda asker tahsile baюlayan Nureddin Efendi, 1916 da Юehz de mer Faruk, Osman Fuad, Abd lhalim, Abd rrahim ve Юerefeddin Efendilerin de okuduрu Almanya ya tahsile g nderildi. Ancak harbin kaybedilmesi zerine 1919 da bin bir zahmetle memlekete d nd . D ner d nmez de babasэnэn yaverlerinden Adapazarlэ H sn Paюa nэn kэzэ Ayюe Andelib Hanэm (1902-1980) ile romantik bir юekilde evlendi.

  Yanıtla
  • Sevgili Patrick, Verdiğiniz bu güzel bilgiler için size çok teşekkür ederiz. Bilgilerinizden daha fazla faydalanmak isteriz.

   Yanıtla
 2. Babasэ saraydan s rg ne g t r l rken, 8 yaюэndaki Юehz de Nureddin Efendi, o heng mede fesini kaybetmiю; k fileye yetiюememiюti. Osmanlэ h nedanэnda ikiz doрuma nadir rastlanэr. Bunlardan sonuncusu Sultan II. Abd lhamid in ikiz юehz deleri Ahmed Nureddin ve Mehmed Bedreddin Efendilerdir. Padiюahэn ileri yaюэnda, g zelliрiyle meюhur Abhaz prensesi Behice Эkbal den 1901 senesinde d nyaya gelmiюti. Padiюah, oрullarэna, gen yaюta vefat eden biraderlerinin isimlerini koymuюtu.

  Yanıtla

Yorum yapın