Osman Gazi’nin Eşi Rabia Bala Hatun Kimdir?

Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı olan Kuruluş Osman, adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin hayatını ve devletin kuruluşu üzerine olacaktır. Televizyonun hayatımıza olan büyük etkisi nedeniyle, dizi başladığında hayatımıza daha önce pek çok kimsenin bilmediği bazı isimler girecek. Bunlardan birisi de Rabia Bala Hatun olacaktır. Osman Gazi‘nin Eşi olan Rabia Bala Hatun kimdir, ne zaman doğmuştur, babası kimdir, kaç çocuğu olmuştur, türbesi, mezarı nerededir, Rabia Bala hatunu kim canlandıracak, hangi oyuncu oynayacak tüm sorulara bu yazımızda cevap bulacağız…

Rabia Bala Hatun Kimdir?

Rabia Bala Hatun, Osman Gazi’nin ikinci eşi, Şeyh Edebali‘nin kızı ve Aladdin Paşa‘nın annesidir. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi‘nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey‘in kızı Mal Hatun ile yapmıştır.

Osman Gazi 1289 yılı civarlarında Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile ikinci evliliğini yaparak güç kazanmıştır. Rabia Bala Hatun’un mezarı, babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te bulunan türbesinin yanında ki bir yerde annesi ile beraber bulunmaktadır. Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir.

Şeyh Edebali Hazretleri Türbesi
Şeyh Edebali Hazretleri Türbesi
Rabia Bala Hatun Türbesi
Rabia Bala Hatun Türbesi
Rabia Bala Hatun Sandukası
Rabia Bala Hatun Sandukası

Bir çok kaynakta, Rabia Bala Hatun ile Mal (Malhun) Hatun karıştırılmaktadır. Osmanlı’nın ilk tarihçilerinden olan Aşıkpaşazade Tarihinde Mal Hatun, Şeyh Edebali’nin kızı olarak kayıtlara geçmiştir, ama aynı zamanda Oruç Bey Tarihinde ise Rabia Bala Hatun, Şeyh Edebali’nin kızı olarak geçmiştir.

Tarihte Osman Gazi ve Eşleri adına iki farklı durum vardır, bunları sırayla yazalım…

Diriliş Ertuğrul dizisini seyrettiyseniz, orada Osman Bey’in ne kadar girişken, cesur ve atak biri olduğunu görmüşsünüzdür, bu durum tabi ki gerçek olaylara dayandığı için, Osman Bey gözü kara bir bey oğlu iken, Ertuğrul Gazi’nin dikkatini çekiyormuş, kendisinden sonra Osman Bey’in bey olacağını düşünüyormuş.

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde oldukça önemli biri olan Şeyh Edebali, tekkesinde dini ilimlerin yanı sıra, yöneticilik gibi derslerde veriyormuş. Bunu bilen Osman Bey, bu derslere girmek için tekkeye gelmiş ve Şeyh Edebali’nin müritleri arasına karışarak derslere giriyormuş.

Gel zaman git zaman derken, Osman Bey, bazı kaynaklara göre Mal Hatun olarak bilinen Şeyh Edebali’nin kızını görmüş ve onun dillere destan güzelliğine vurulmuş. Durum Şeyh Edebali’ye aksettirilmiş, Şeyh Edebali kızına çok düşkünmüş, onun mutlu olmasını istiyormuş, ama aynı zamanda Osman Bey’in ileride önemli biri olacağını, hayatını at sırtında geçireceğini, savaşlara katıldığında kızına gerekli ilgiyi gösteremeyeceğini düşünerek pek olumlu bakmıyormuş.

Malhun Hatun o kadar güzelmiş ki, Bizans prensleri bile talip olmak istiyorlarmış, durum böyle olunca Şeyh Edebali durumu kızına açar ve kızının da gönlü olduğunu görünce kızı Mal Hatun’u Osman Bey’e vererek, Osman Gazi’nin ilk eşi olma şerefine erişmiştir.

Bu anlattığımız durum bazı tarihi kaynaklara göre anlatılmıştır. Diğer bir kaynaklara göre ise, Şeyh Edebali, Osman Gazi’nin gördüğü bir rüya üzerine kızı Rabia Bala Hatun‘u, Osman Gazi ile evlendirdiği rivayet edilir.

Tarihçilere göre Osman Bey, geceyi geçireceği bir odada duvarda bir kitap görür, bu kitap nedir diye sorar, evin sakinleri de o kitap Kur’an-ı Kerim‘dir derler. Osman Bey’de Kur’an-i Kerim’in olduğu yerde ayak uzatmak saygısızlıktır diyerek, tüm geceyi diz üstü oturur ve öyle geçirir. Dizlerinin üzerinde uyur halde bir rüya görür. Rüyasında Şeyh Edebali‘nin koynundan bir dolunay çıkar ve kendi koynuna girer, daha sonra göbeğinden bir ağaç biter ve dalları öyle uzar ki üç kıtaya ulaşır. Bu ağacın gölgesinde, yemyeşil ovalar, bağlar, bahçeler, nehirler akar… Rüyasında iken bir ses ile uyandırılır ” Osman, Kur’an’a gösterdiğin bu hürmetten dolayı seni mükafatlandıracağız”… Osman Bey’de bu rüyayı kendisine kitabın ne olduğunu söyleyen Ahi Turgut’a anlatır. Oda rüyayı Şeyh Edebali’ye anlatır. Şeyh Edebali rüyayı şöyle yorumlar

“–Oğlum! Gâibi ancak Allah bilir. Lâkin gördüğün bu rüyâda dolu dolu hayır vardır. Cenâb-ı Hak sana ve soyuna saltanat nasîb edecektir. Dün­ya, oğullarının himâyesine girecektir. Benim zürriyetimden bir kız ile evleneceksin. Bu izdivaçtan doğanlar, senin kuracağın ve giderek büyüyecek olan büyük bir devletin başına geçeceklerdir. Bu devlet de Batı’ya doğru genişleyecektir…”

Bu rüyadan sonra Şeyh Edebali kızı Rabia Bala Hatun ile Osman Bey’i evlendirir.

Rabia Bala Hatun veya Mal (Malhun) Hatun’u Dizide Kim Oynayacak?

Kuruluş Osman dizisinde Burak Özçivit‘in partneri olarak Şeyh Edebali‘nin kızı Malhun Hatun rolünde oynayacak kişi 2017 yılı Best Model of Turkey birincisi olan Aslıhan Karalar olacak.

Aslıhan Karalar Kimdir?

Aslıhan Karalar, 27 Nisan 1999 yılında Ankara’da doğmuştur, 2019 yılını baz alırsak 20 yaşındadır. Annesi Çanakkale’li, babası Ankara’lı olan Aslıhan Karalar, Bilkent Uluslararası Laboratuvar Lisesini bitirdikten sonra Londra King’s College’de işletme bölümüne devam ediyor.

Fransızca bilen, küçük yaşlardan beri piyano ve bale eğitimi alan Aslıhan Karalar, 2017 yılında Best Model Of Turkey yarışmasında 1. gelerek tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Aktif olarak instagram kullanan Aslıhan Karalar‘ın 201 bin takipçisi bulunmaktadır. Son zamanlarda ise oynayacağı dizinin gereği at binme dersleri alan Aslıhan Karalar, uzunca bir süre gündemde kalacağına benziyor.

20 Kasım Çarşamba günü ilk bölümü ile yayına başlayacak olan Kuruluş Osman dizisinde ki performansı merak konusu…

Aslıhan Karalar - Malhun Hatun - Rabia Bala Hatun - Kuruluş Osman
Aslıhan Karalar – Malhun Hatun – Rabia Bala Hatun – Kuruluş Osman

Aslıhan Karalar Boyu: 178 cm

Aslıhan Karalar Kilosu: 50 kg

Aslıhan Karalar Burcu: Boğa

Aslıhan Karalar Göz Rengi: Kahverengi

Aslıhan Karalar Doğum Tarihi: 30.04.1999

Yorum yapın