Matkap Freze Tezgahı Nedir? Aparatları ve Uçları Nelerdir

Endüstriyel işlerde en çok kullanılan işleme tezgahlarından biri olan freze tezgahları günümüzde, üniversal freze tezgahı, cnc freze tezgahı ve matkap freze tezgahı gibi bir kaç tipte olabilmektedir.

Freze tezgahı nedir kısaca anlatmak istersek, freze tezgahı ister manuel kontrollü, ister nümerik bilgisayar kontrollü olmak üzere bir kumanda kolu sayesinde yönlendirilebilen ve işlenecek olan metal, ahşap, plastik gibi iş parçaları üzerinden talaş kaldırmaya yaran makinelerdir.

3 eksen freze tezgahı
3 eksen freze tezgahı

En basit şekliyle yukarıda ki görselde belirtilen freze tezgahı geleneksel olarak üç eksen olarak x,y ve z koordinatlarına hareket ederek bağlanan iş parçasından talaş adı verilen küçük parçacıklar kaldırarak istenilen ölçü, boyut yada kanal açma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Matkap Freze Tezgahı
Matkap Freze Tezgahı

Matkap freze tezgahı ise yandaki resimde görüldüğü gibi hem matkap görevini görebilen hem de freze ucu takılarak klasik freze tezgahı olarak kullanılabilen tezgah üstü bir işleme makinesidir.

Radyal matkap olarak kullanılabilen bu matkap freze tezgahı çok amaçlı talaş kaldırma tezgahları kategorisinde yer almaktadır.

Resimde görülen matkap freze tezgahı Craft marka bir tezgahtır ve özellikleri bakımından numerik kontrollü, 3 eksen koordinat okuyucu, soğutma sistemli, cnc tezgaha dönüşebilir ayarlar, kılavuz çekme modu, yüksekliği ayarlanabilir siperlikli bir makinedir.

Matkap freze tezgahları genel olarak matkap amaçlı kullanmak ama aynı zamanda freze işlerinde de ufak çaplı işleri gerçekleştirebilmek isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Kılavuz çekme, delme işlemleri için sağlam bir tabla ve freze mengenesi ile standart bir matkap tezgahından çok daha fazlası olan bu matkap freze tezgahında, aynı zamanda kontrol paneli sayesinde hassas işleme, derinlik kontrolü ve cnc dönüşümü gibi bir çok güzel özelliğe sahip olmakta.

Matkap freze tezgahı fiyat olarak motor gücü ve ölçüsüne göre 2000 Türk Lirasından başlayarak 30000 Türk lirası gibi rakamlara kadar uzanmaktadır. Fiyatları belirleyen makinelerin boyutları, işleme kapasiteleri ve güç gibi özellikler belirleyici olmaktadır.

Matkap freze tezgahında kullanılan takım uçları ve aparatları için bir çok kesici takım ve takım tutma, pens satıcılarından gerekli malzemeleri kalitelerine göre kolayca alabilmektesiniz.

Yorum yapın