Her Yönüyle Kış Lastiği Nedir, Ne Zaman Takılır, Fiyatları Nelerdir

Havaların soğumasıyla birlikte araçların kışa hazırlık çalışmaları da start verilmiş oluyor. En çok merak edilen konu ise zorunlu kış lastiği uygulamasının 2019 yılında ne zaman başlayacağıdır. Ama sadece kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını bilmek yetmiyor, hangi marka kış lastiği almalı, hangi özelliklerde olmalı, en ucuz kış lastiği nerede, ne zaman kış lastiği alınmalı gibi bir çok soru var, hatta kış lastiği zorunlu mu diye sorular var ki, bu da şunu gösteriyor, halen daha kış lastiği uygulaması ve kış lastikleri hakkında yeterli bilgimiz yok demektir.

Hiç vakit kaybetmeden kış lastiği hakkında bilmemiz gereken ne varsa öğrenelim…

2019 – 2020 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usül ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile her yıl “ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.” Kısacası kış lastiği takma zorunluğu bu sene 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlayacak ve 1 Nisan 2020 tarihiyle son bulacaktır.

İl Sınırları İçerisinde Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mudur?

Bu konuda resmi gazete’de yayınlanan tebliğ der ki “İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır” Yine ayrıca “Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

Buradan anlamamız gereken durum, zorunlu kış lastiği uygulaması başlama tarihi olan 1 Aralık’tan 1 ay öncesi yani 1 Kasım günü, yerel televizyon ve her ilin valiliği tarafından ekstra bir açıklama olmaz ise kış lastiği 1 Aralık günü başlayacak demektir. Batı illerinde hava sıcaklıklarının normal mevsim düzeylerinde devam etmesinden ötürü genellikle şehir içi kullanımında kış lastiği uygulaması gerekmemektedir. Ama yine de takipte olmakta fayda var.

Zorunlu Kış Lastiği Takma Uygulaması Kimleri Kapsamaz

Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre aşağıdaki araçlarda zorunlu kış lastiği uygulamasına gerek yoktur;

 • Lastik tekerlekli traktörleri,
 • İki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımaları,
 • Römork ve yarı römorkları,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımaları,

zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamaz.

Kış Lastiği Uygulaması Niçin Çıkarılmıştır?

7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan kış lastikleri ile güvenli yolcu ve eşya taşıma amacıyla çıkarılmıştır.

Ağır Vasıta Araçlarda Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mu?

Resmi Gazete’de geçen tebliğde aynen şu ifadeler yer almaktadır; “Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Çivili Lastikler Kış Lastiği Yerine Geçer Mi?

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.

Araçta Patinaj Zinciri Olması Kış Lastiği Takmamayı Gerektirir Mi?

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Kış Lastiği Diş Derinlikleri Kaç MM Olmalıdır?

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Diş derinliği lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülür.

Kış Lastiklerinde Olması Gereken İşaret ve Semboller Nelerdir?

Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) severe_snowflake işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) severe_snowflake işareti aranır.

Lastiklere kaplama yapılması durumunda yanaklarında (M+S) işareti olsa bile, diş derinliğine ve lastik sırt desenine uygunluğu zorunluluğu vardır.

Kış Lastiği Örnek Sırt Desenleri Nelerdir

Kış Lastiği Sırt Deseni Örneği
Kış Lastiği Sırt Deseni Örneği
Kış Lastiği Sırt Desen Örneği 2
Kış Lastiği Sırt Desen Örneği 2
Kış Lastiği Sırt Desen Örneği 3
Kış Lastiği Sırt Desen Örneği 3

Alacağınız kış lastiklerinin sırt deseni modeli bu örneklere uygun olmalıdır, kaynak için tıklayınız

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne Kadardır?

Belirlenen tarihler içerisinde kurallara uygun olmayan lastik takma yada kış lastiği takmama durumlarında 2018 yılı için 715 Türk Lirası olan ceza, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 885 Türk Lirasına çıkarılmıştır. 2020 yılı için henüz belirlenen bir rakam bulunmamaktadır.

Türkiye’de Satılan Kış Lastikleri Markaları Hangileridir?

 • Petlas
 • Lassa
 • Michelin
 • Continental
 • Good Year
 • MileStone
 • Nokian Tyres

En Ucuz Kış Lastiği Markası Hangisidir?

En ucuz kış lastiği markasını bulmak için yapmanız gereken alış veriş sitelerine girmek, yada alış veriş sitelerinden fiyat araştırması yapan fiyat karşılaştırma sitelerine girerek bakmak olacaktır. Bizler sizin yerinize araştırma yaptık ve tespit ettiğimiz en ucuz kış lastiği markaları otomobil için geçerli olmak kaydıyla;

Milestone Maxxgrip 175/65 R14 82T Kış Lastiği ebat ve ölçülerindeki fiyatı 170 TL civarı

Petlas 175/65 R14 82T SnowMaster W601 Kış Lastiği (Üretim Yılı:2018) 181 Türk Lirası

gibi olmaktadır.

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiği ile normal yaz lastikleri arasında ki fark malzeme ve sırt desenidir. İlk olarak aracınızın lastik ebatlarını öğrenmelisiniz. Lastik ebatlarını öğrenmek için, ya lastiğinizin üzerindeki rakamlara, ya araç kullanım kılavuzunuza yada aracınızın kapısı açtıktan sonraki orta bölme de yer alan yerlerde yazan bilgileri not almalısınız.

Lastik Boyut Ölçüleri
Lastik Boyut Ölçüleri

Lastiğinizin üzerinde yazan bilgiler aşağı yukarı böyle bir şey olacaktır. 195 mm olarak gösterilen yer lastik taban ölçüsü yada sırt ölçüsü, 55 olarak gösterilen alan, yan kısımların yüksekliğinin taban alanı genişliğine yüzde olarak oranı, R 16 olarak tarif edilen ise jant çapıdır.

Elinizde ki bu verilerle alışveriş sitelerinden, lastik üreticilerinin bayilerinden marka ve modele göre kış lastiğinizi seçebilirsiniz.

Kış Lastiği Fiyatları

Kış lastiği fiyatları, aracınızın türüne, lastik ebatlarına ve de marka modele göre değişkenlik göstermektedir. En iyi ve uygun fiyatları iyi bir araştırma yaparak bulabilirsiniz. Kış lastiğinizi almadan önce lastik hakkında yapılan yorumları okumak doğru lastik tercihi yapmanızda kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca daha ucuza kış lastiği almak için lastik kampanyalarını takip etmeyi unutmayınız.

Kar lastiği yada kış lastiğinizi hususi araçlarınızda güvenle kullanabilmeniz için yetkili servislerden bilgi almanızı öneririz. Aklınıza takılan soruları yorum olarak yazabilirsiniz.

Yorum yapın