Hatice Kübra İlgün Kimdir? En Kapsamlı Biyografisi

Türk tekvandosunu yakından takip ediyorsanız Hatice Kübra İlgün ismini muhakkak duymuşsunuzdur. Eğer yakından takip etmiyorsanız da Türk tekvandosunun son yıllarda gösterdiği çok büyük başarılarının pay sahiplerinden olarak ta mutlaka ismini en az bir kere duymuşsunuzdur. Bursa’lı milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün hakkında hazırladığımız en kapsamlı kimdir yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımızda Hatice Kübra İlgün kimdir, nerelidir, neler yapar, başarıları nelerdir, boyu, kilosu kaçtır, evli midir gibi aklınıza gelen tüm soruların yanıtını bulacaksınız…

Hatice Kübra İlgün Kimdir? Sporcu Hayatı ve Özgeçmişi

Hatice Kübra İlgün, 1 Ocak 1993 (01.01.1993) tarihinde Kars’ta doğmuştur. Bugün taekwondo branşında ülkemizi 57 kg kategorisinde temsil eden ve ertelenen 2020 olimpiyatlarına gitmeyi garantileyen Bursa Büyükşehir Belediyespor kulubünün sporcusu olarak çalışmalarına Bursa’da devam etmektedir.

Hatice Kübra İlgün Kimdir
Hatice Kübra İlgün Kimdir

Hatice Kübra İlgün’in tekvando da ki başarıları listelemeden önce nasıl bir karakter yapısına sahip, nasıl bir sporcu geçmişi var bunları anlatmak istiyoruz…

Hatice Kübra İlgün, tekvando sporunu tam 15 yıldır yapmaktadır, ilk defa tekvando ile tanışması, antrenörü olan Fikret Temuçin’in sporcu taraması için okuluna gelmesiyle başlıyor ve Antrenörü Fikret Temuçin o günlerde Hatice’nin zayıf ve uzun boylu olması sebebiyle bu spora kas grubu olarak yatkın olacağını düşündüğü için onu seçiyor ve yetiştirmeye başlıyor. Hatice’nin zaman içerisinde gösterdiği ilerleme neticesinde antrenörü onunla birebir ilgilenmeye başlıyor ve ekonomik zorluklara rağmen katıldığı turnuvalar da başarıların sağlanmasıyla daha da yüklenmeye başlıyor… Antrenörü gittiği her yere Hatice’yi de götürüyor ve gelişim serüveni böylece devam ediyor.

Hem Hatice Kübra İlgün hem de antrenörü ortak hayaller kuruyorlar ve antrenörünün Hatice’ye inanması onu daha da güçlendiriyor ve hedeflerine daha sıkı bir şekilde sarılmasına sebep oluyor.

Antrenman günleri olarak haftanın 6 günü antrenman yapmakta, sadece pazar günleri boş geçmekte lakin oda çoğu zaman dolmakta. Antrenman günlerinde bir gün tek antrenman bir gün çift antrenman şeklinde hazırlanmakta. Turnuva zamanları daha sıkı çalışmalar yapmakta. Antrenman süresi günde 2 saat eğer çift antrenman olacaksa günde 4 saat oluyor, zaman zaman ise günde 5 saate varan antrenman süreleri olmakta.

Hatice Kübra İlgün
Hatice Kübra İlgün

2013 yılında sakatlıklardan dolayı zorlu günler geçiren Hatice Kübra İlgün, ayağında yırtıkların oluşması nedeniyle çıktığı maçlarda hep yenilmesi onu büyük bir hayal kırıklığına ve umutsuzluğa sürüklemekteydi. Başaramayacağına dair inancı kuvvetleniyordu, sakatlıklar yüzünden antrenman yapamıyordu. Bir seferinde arka kaslarında çok büyük bir yırtık olması sebebiyle, Hatice antrenörüne her şeyin bittiğini söyler fakat antrenörü pes etmeyi sevmeyen bir yapıdadır ve Hatice’yi alıp hastaneye götürür. Hastanede ki doktorun iyi çıkması ve siz inanıyorsanız biz de inanıyoruz denilerek başlanan tedavi ve sonrasında artan inançla bugün Hatice Kübra İlgün’ün kasları eskisinden daha iyi durumdadır.

Tedavisinin bitmesi sonrasında Avrupa’da madalya kazanan ve ardı ardına madalyaları kazanmaya başlayan Hatice Kübra İlgün’ün inancı daha dar artar ve bu 15 senelik tekvando kariyerine bir çok madalya ve şampiyonluklar sığdırır.

Hocasıyla birlikte tek bir hedef üzerine yoğunlaşan Hatice, üniversite okumak istediğini söyler ve bunun sonucunda Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri fakültesine yazılır. Milli sporcu olması sebebiyle kpss gibi sınavlara gerek kalmadan okulu biter bitmez beden eğitimi öğretmeni olarak ataması olmaktadır. Kamplardan ve katıldığı ulusal ve uluslararası turnuvalardan dolayı çok fazla derslere katılamasa da, Bursa’da olduğu müddetçe derslere giderek okulunu bitirmek istiyor. Sonrasında ise yüksek lisans yaparak Uludağ Üniversitesinde akademisyen olarak hayatını devam ettirmek istiyor.

Spor ve eğitim dışında Hatice Kübra İlgün’ün en keyif aldığı zamanlar düğünler olmaktadır. Düğünlerin aranan ismi olan yani halay başı olan Hatice, halk oyunları da oldukça meraklıdır. Aynı zamanda sesinin güzel olduğunu düşünen Hatice şarkı söylemeyi seviyor.

Hatice Kübra İlgün, antrenmanlar haricinde en sevdiği şeyler alışveriş yapmak ve arkadaşları ile birlikte zaman geçirmek. Boş vakitlerinde gezmeyi çok seven Hatice’nin bir de ayakkabı koleksiyonu var ki annesiyle bu konuda zaman zaman tatlı sert çekişmekte. Yine keyif verici aktiviteler olarak bowling oynamasını sevmekte ve lunaparklarda ki oyuncaklara binmekten keyif almakta.

Yemek yeme konusunda tam bir tutkun, Bursa’da nerede ne yenir oldukça iyi bilir ve zaman zaman instagram hesabından yemek fotoları paylaşır.

Hatice Kübra İlgün‘ün karakter özelliklerine gelirsek, arkadaşları tarafından çok açık sözlü bulunur, yalandan hoşlanmayan, net biri olarak tarif edilir, oldukça eğlenceli ve çocuk ruhlu biri olduğu ve aynı zamanda çok dürüst biri olarak tanımlanır.

Ailesine değinmek istersek, Hatice’nin iki ablası ve üniversite okuyan bir erkek kardeşi bulunmakta. İki ablasının evli ve 3 tane yiğeni olması Hatice için büyük bir mutluluk sebebi. Hatice, Türkiye şampiyonasındayken babasını kaybeder bu zor günlerinde antrenörü ona hem abilik, hem babalık, hem hocalık yaparak hiçbir zaman desteğini esirgemez.

Hatice Kübra İlgün’ün en büyük hedefi Olimpiyatlarda altın madalya alarak Türk Bayrağını dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızı okutmak. Bu aynı zamanda babasına verdiği bir söz ve bu sözü tutmak için elinden geleni yapmak için büyük bir gayretle savaşmakta…

Hatice Kübra İlgün’ün Başarıları ve Madalyaları

Hatice Kübra İlgün’ün 15 yıllık taekwondo kariyerinde uluslararası turnuvalarda kazandığı madalyalar şu şekildedir; Bir adet dünya ikinciliği, bir adet universiade birinciliği, 1 adet avrupa ikinciliği, bir adet avrupa kulüpler birinciliği ve aşağıda görünen open açık turnuvalar ve grand prix madalyaları mevcuttur.

2022 Yılı Sportif Başarıları

  • Meksika’da yapılan Dünya Büyükler Tekvando şampiyonasında Bronz madalya kazanmıştır. (15.11.22)
Hatice Kübra İlgün Madalyaları
Hatice Kübra İlgün Madalyaları

Sporcunun madalyaları ve dünya üzerinde ki sıralaması için taekwondo data verilerine bakabilirsiniz.

Hatice Kübra İlgün Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hatice Kübra İlgün kaç yaşındadır ve ne burcudur?

Hatice Kübra İlgün 1 Ocak 1993 tarihinde doğmuştur ve 2021 yılı itibariyle 28 yaşındadır ve Oğlak burcudur.

Hatice Kübra İlgün’ün boyu ve kilosu kaç?

Hatice Kübra İlgün 175 cm boyunda ve 57 kilogram ağırlığındadır.

Hatice Kübra İlgün nerelidir?

Hatice Kübra İlgün aslen Kars’lıdır lakin Bursa da yaşamaktadır.

Hatice Kübra İlgün ve İrem Yaman arasında ki olay nedir?

Hatice Kübra İlgün katıldığı bütün turnuvalarda 57 kilogram olarak katılmıştır ve olimpiyatlarda yarışılan siklet 57 kilogramdır. İrem Yaman ise bir müddet 62 kilogramda yarışmış daha sonra 57 kilograma düşerek turnuvalarda olimpiyatlar için puan toplamaya devam etmiştir. İki başarılı sporcunun arasında tercih için seçilen kriter katılan son Rusya Grand Prix turnuvasında en yüksek dereceyi almak olarak belirlenmiş ve sonrasında yapılan maçta da kazanan Hatice Kübra İlgün olmuştur. Kamuoyunda oldukça çok gündeme gelen bu durum, sosyal medyada İrem Yaman taraftarlarınca sürekli eleştirilmiştir. Lakin karar Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından da şu sayfada yer alan kamuoyuna duyuru kısmından da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hatice Kübra İlgün hangi takımı tutuyor?

Hatice Kübra İlgün koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.

Hatice Kübra İlgün evli midir?

Hatice Kübra İlgün şuanlık bekardır.

Son olarak Hatice Kübra İlgün‘e katılacağı tüm turnuvalarda ve Olimpiyat maçlarında bir Türk sporcusu olarak her zaman yanında olacağımızı ve dualarımızı eksik etmeyeceğimizi buradan bildirmek istiyoruz. Yolun daima açık olsun, başarılar seninle olsun. Gururlandır bizleri…

Yorum yapın