Halime Kökçe Kimdir?

Halime Kökçe ismini yazmış olduğu bir kitap “Ak Parti ve Kürtler” köşe yazıları yazdığı Star Gazetesi ve de Cnn Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programlarında konuşmacı olarak hem görmüş hem de yazılarını okumuş olabilirsiniz. Peki Halime Kökçe kimdir?

Star Gazetesi yazarı olan Halime Kökçe, Rize’nin Karaağaç (Raşot) köyünde 1974 yılında doğmuştur. Eğitim hayatına İzmit’te başlayan Halime Kökçe, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Fatih Kız Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi‘nde, 1997 yılında “Bir Sivil İtaatsizlik Örneği Olarak Başörtüsü Eylemleri” teziyle tamamlayarak mezun olmuştur.

1998 yılında yüksek lisans eğitimine başladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘ne, o yıllarda başörtüsü ile yüksek öğrenim yasak olması nedeniyle 11 yıl sonra tamamlar ve 2009 yılında “Two Transformative Actors of Turkish Politics: Justice and Development Party and Kurds” başlıklı teziyle mezun olur.

Halime Kökçe, üniversiteden mezun olduktan sonra 1999 yılında bir yıllık bir süreyle bir kolejde felsefe grubu dersleri öğretmenliği yapar, 2000 yılına gelindiğinde Gerçek Hayat Dergisi‘nde gazeteciliğe başlar. 2007 yılına kadar önce editör daha sonra ise yazı işleri müdürü olarak çalışır. 2007 yılından beri Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve aynı zamanda gazetenin fikir eki olan Görüş‘te editörlük işlerini yürütmektedir.

Eğitim hayatına Marmara Üniversitesi, Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü Orta Doğu Sosyolojisi ve Antropolojisi bölümünde doktora alanında devam etmektedir.

Ak Parti ve Kürtler adında bir kitabı mevcuttur.

“Filistin-Kadınlar Yazdı” ve “Kadın Oradaydı” kitaplarına katkı vermiştir.

7 Haziran 2015 seçimleri için AK Parti’den İstanbul 2.bölge Milletvekili aday adayı olmuştur.

Halime Kökçe evli ve iki çocuk annesidir.

Halime Kökçe Eşi

Halime Kökçe’nin eşinin bir kaç fotoğrafını instagramında paylaşmıştır. Halime Kökçe kiminle evli sorusuna yanıt bu fotoda, görsel için tıklayınız.

Halime Kökçe uzun zamandır televizyon ekranlarında canlı yayınlarda siyasi içerikli tartışma programlarında konuk olarak yer almaktadır. Bu tür programlarda kim yer alırsa alsın bir şekilde eleştirilere maruz kalmaktadır.

Halime Kökçe ismini araştırdığınızda popüler sözlük sitesi olan Ekşi Sözlük’te yaklaşık 19 sayfalık entry’e sahip. Entrylerin bir çoğu, Halime Kökçe’nin, bir zamanlar Kabataş‘ta deri ceketli kişilerin bir kadına yaptığı taciz olaylarını dile getirdiği sözlerle, konuşmalarla anılıyor.

Halime Kökçe’nin instagram hesabında 1940 takipçi bulunmaktadır.

Halime Kökçe’nin twitter hesabında 114 Bin takipçisi bulunmaktadır.

Halime Kökçe 2019 yılı esas alınırsa 45 yaşındadır.

Halime Kökçe biyografisi tarzında yazdığımız yazının, eksik ve hatalı yerleri olursa lütfen bize yorumdan yazarak ulaşınız.

Yorum yapın