Bursa’da Kuruyemişin adı Kolsan Kuruyemiş

Kuruyemiş kültürü çok uzun yıllardan beri var olan bir alışkanlık olarak her ortama uygun bir şekilde hazırlanmış kuruyemişler ile insanların keyif aldığı bir lezzettir. Ülkemizde kuruyemiş kültürü hem tatlılarda hem de içeceklerin yanında servis edilerek sevilen tüketilen bir üründür. Lakin bu lezzetin de kalitesi olmalı ki ucuz olarak tabir edilen ama insanlara keyif yerine eziyet veren kuruyemişler maalesef ki bu kültüre zarar vermekte.

Kuruyemiş kültürü hakkında biraz daha bilgi vermek istersek, sadece Türk kültürü ile sınırlı olmamakla birlikte birçok kültürde önemli bir yere sahiptir. Kuruyemişler genel olarak meyve yada tohumlardan elde edilen ve kurutularak tüketilen gıdalardır. Ve en önemli özellikleri içerisinde ihtiva ettikleri besin değerleridir. Genel olarak bir kuruyemiş nedir diye sorarsanız en bilindik türleri fındık, fıstık, kaju, ceviz, badem, kuş üzümü, çekirdek gibi ürünler olacaktır.

Kuruyemişin tarihine bakmak istersek, çok eski zamanlara kadar gitmektedir. Bilinen ilk kuruyemiş tüketimine dair izler Orta Doğu ve Asya bölgelerinde rastlanılmaktadır fakat zamanla ticaret yolları ile tüm dünyaya ve farklı kültürlere erişim sağlamıştır. Özellikle Doğu Akdeniz’de kuruyemişler sıklıkla beslenmede tercih edilmekte ve sağlıklı beslenmenin bir aracı olarak kabul görmektedir.

Kuruyemişleri lezzet harici anlamlı kulan içerisindeki protein, lif, vitamin ve mineraller nedeniyle sağlıklı beslenme düzenine yaptıkları katkılardır. Birçok doymamış yağ asidi içermeleri nedeniyle de kalp sağlığına olumlu etkileri olmaktadır. Ayrıca birçok kişi için hızlı ve pratik bir enerji kaynağı olarakta kuruyemişler ve kuruyemişlerden yapılan örneğin cezerye gibi ürünler çok büyük talep görmektedir.

Kuruyemiş kültürüne dair söylenecek çok şey var fakat bunlardan en önemlilerinden biri, sosyal açıdan paylaşımda önemli bir rol oynamasıdır. Ne zaman bir kuruyemiş olsa yanında mutlaka çay olur ve o ortamda da sohbet, muhabbet olur. Kuruyemişlerin bir çeşidi olan ay çekirdeği, kimi yerlerde örneğin İzmir gibi yerde çiğdem ismi ile anılsa da her yaştan kişinin severek tükettiği bir tohumdur. Yine aynı şekil kabak çekirdeği de en çok sevilen ve magnezyum açısından büyük önem taşıyan kuruyemişlerdendir.

Toparlamak istersek, kuruyemiş kültürü ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir yer tutmaktadır. Bu kültürün en iyi seviyede olması için kuruyemişin taze ve organik olması lezzeti bir üst sınıfa çıkarmaktadır. Bu konuda Bursa oldukça şanslı sayılmaktadır. Uzun yıllardır kuruyemiş alanında hizmet veren Kolsan Kuruyemiş, en sağlıklı ürünleri, en uygun fiyat ve taptaze olarak müşterilerine sunmaktadır.

Günümüzde bir lezzete ulaşmak için onu yerinde yemek ayrı bir güzellik olsada online alışveriş çağında her lezzete her bölgeden erişim sağlamak oldukça kolay olmakta. Kolsan Kuruyemiş, sahip olduğu eticaret altyapısı sayesinde istenilen ürünleri en taze bir şekilde Türkiye’nin her köşesine en uygun fiyatlarda gönderebilmektedir. Güvenilir ödeme altyapısı ile sorunsuz bir şekilde müşterilerine hizmet sunmaktadır.

İşin özüne gelirsek, kuruyemiş bir kültür olsada kalite bir ürünün vereceği lezzeti hiç bir şeye değişemeyiz. Bu yazı vesilesiyle herkese bol keyifler.

Yorum yapın