Ayvalık Gıda OSB Bölgenin Yeni Cazibe Merkezi Olacak

Tüm dünyada çok sayıda can kaybına yol açan ve bulaşıcılığı yüzünden ekonominin durma noktasına geldiği dünya, koronavirüs aşılarının bulunması ile birlikte yavaş yavaş kendisini toparlamaya başlamakta. Ülkemiz de bu toparlanma sürecinde dünyada en çok büyüyen ülkeler arasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alarak geleceğe güvenle bakabilme adına umut aşılamakta.

Ülkemizde ki ekonomik kalkınma 2021 senesinde hızını arttırmış ve tahmin edilen ihracat rakamlarına göre 2021 yılı 200 Milyar Dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların en büyük ihracatına sahne olacaktır.

Üretim konusunda en büyük pay sahipleri olan organize sanayi bölgeleri, bu alanda lokomotif görevi görerek ihracat ve istihdam konusunda üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla yapmaktadırlar.

İhtisas organize sanayilerine bir yenisi daha ise Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde planları tamamlanan Ayvalık Gıda OSB olarak adımını atmakta. Toplamda 478 bin 788 metrekare alan üzerine kurulacak olan Gıda İhtisas Sanayi Bölgesi’nde sosyal donatılar hariç toplam 234 bin 402 metrekare alanda işletmeler yer alacak. Balıkesir, Manisa ve İzmir üçgeninde yer alan Ayvalık Gıda OSB, bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirmenin yanı sıra aynı zamanda ülke ihracatına katkı ve istihdam konusunda da bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacaktır.

Ayvalık Belediye Başkanı‘nın ve Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneğinin yoğun çabaları sonucu adımların atılmasıyla bölge kapılarını yatırımcılara açmış bulunmakta.

Gıda sanayi bölgesine yatırım yapacaklara bir çok konuda muafiyet imkanı da sunan bölge yönetimi, bölgenin kara, hava, deniz ve raylı taşımacılık olanaklarına sahip olması ve alanında en iyi gıda organize sanayi bölgesi olması sebebiyle yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekeceğini göstermekte.

Yorum yapın