DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile Danışmanlığı Nedir?
REKLAM ALANI
29.06.2021
87
A+
A-

En genel tanımıyla aralarında evlilik bağı bulunan kadın ve erkeğin birlikteliği ve bu birliktelik neticesinde çocukların meydana geldiği müesseseye aile denir. Aile, kendini oluşturan bireylerin aralarında özel ilişki bağlarının bulunduğu toplumsal sistemdir. Her sistemde olduğu gibi ailenin de çeşitli ilişki dinamikleri, kuralları ve işleyişi için gerekli unsurlar vardır.

Bu bakımdan aileyi işleyen bir makineye benzetebiliriz. Ve bu makinenin doğru ve düzgün çalışması için çaba, emek, gayret ve bilgi gereklidir. Bu bakımdan, ailenin işleyişi ve onu oluşturan bireyler hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak, aile hakkında da o kadar fikir sahibi oluruz ve aile mekanizmasının düzgün işleyişine katkı sağlamış oluruz. Aile mekanizmasının işleyişinde etkili olan dinamikleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Çiftler Arası Uyum: Sevgi, saygı, iletişim, cinsellik, beden ve ruh sağlığı vb. konularında çiftler arasında uyumun sağlanması
  2. Çiftler Arası İşbirliği: Ekonomik sorumlulukların paylaşımı ve işbirliğinin sağlanması ile evin idaresi ve düzeni ile ilgili sorumlulukların paylaşımı ve işbirliğinin sağlanması
  3. Akraba İlişkileri: Başta kayınpeder, kayınvalide, kayın birader, elti, görümce, vb. gibi akraba ilişkilerinin düzenlenmesi
  4. Karşılaşılan Sorunlar: Ailenin karşı karşıya kaldığı maddi kayıplar, ekonomik sıkıntılar, aile üyelerinden ya da yakınlarından birinin veya birden fazla kişinin kaybı, hastalığı, eşler arası aldatma

Tıpkı aile sistemi gibi her sistemin kendini oluşturan parçaları ne kadar sağlam ve aralarındaki bağlantılar da bir o kadar kuvvetli olursa o sistem düzgün bir şekilde işleyişini sürdürür. Ancak, aile sistemini oluşturan bireylerin yaşayacağı sorunlar ailenin işleyişinde de bir takım aksamalara neden olacak ve bu durum aile mekanizmasının işleyişinin aksamasına, bozulmasına ve hatta dağılmasına yol açacaktır.

İşte bu noktada aile danışmanlığı, aile mekanizmasında aksamaya yol açan sorunun tespit edilmesinde, sonrasında sorunun içeriğine göre çözüm yolları üreterek aksayan yönlerin onarılması ve tekrar çalışmasına olanak sağlamaktadır. Sorun oluşturan alanlar zamanında tespit edilip müdahale edildiği takdirde aile mekanizması sorunsuz ve düzgün bir şekilde varlığını sürdürme imkânı sağlar. Aile danışmanlığı kapsamında evliliğe hazırlık, evlilik ve ilişki danışmanlığı, ayrılık ve boşanma danışmanlığı konularında kişilere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Aile Danışmanlığı Nasıl Uygulanır? Hizmet Verdiği Konular Nelerdir? Ve Faydaları Nelerdir?

Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı ile danışanlara, aile üyelerinin birbirleri ile olan ilişkilerini gözden geçirmek, iletişimlerine engel olan sorun alanlarını tespit etmek konusunda hizmet verilir. Aile danışmanı aileyi bir bütün olarak ele alır. Danışmanlık süresince eşler, çocuklar ve aile ile ilişkide bulunan ikiden daha çok kişiyi kapsayan çok boyutlu görüşmeler gerçekleştirilir. Görüşme seans sayıları görüşülen konular, kişiler ve ailenin ihtiyacına göre belirlenir.

Görüşmeler esnasında sağlanan rahat ortam bireylerin iletişim çatışmalarının kaynağını görebilmelerine yardımcı olur. Ayrıca, bireylerin ve çiftlerin kendi içlerinde mevcut olan sorun çözme potansiyelini ortaya çıkarmaları ve bu potansiyeli kullanmaları konusunda danışmanlık verilir.

Evliliğe Hazırlık Danışmanlığı

Evlilikte mutluluk geniş ölçüde eş seçimine bağlıdır. Eş seçiminde “bağımlılık ”ve “bağımsızlık” boyutu yanında “bilinçli” ve “bilinçsiz” olmak, “duygusal ”ve “akıllıca” davranmak gibi pek çok etmen rol oynamakta olup kişilerin evlilik müessesesini yürütebilecek yeterli olgunluğa ulaşması önemli bir faktördür.

Sağlıklı ve mutlu bir evlilik sürdürebilmek için evliliğe karar vermeden önce eşler önce kendilerini, sonra birbirlerini iyi tanıyıp değerlendirmeli, birbirlerinin yaşamdan, evlilikten, ilişkiden, gelecekten ne beklediklerini bilmeli, gerçek beklentiler, amaçlar üzerinde durmalı ve bunlar genel bir çerçeve içinde evlilikten önce çözümlenmiş olmalıdır.

Evliliğe hazırlık danışmanlığı ile yeni bir birliktelik kurmak isteyen çiftlere evlilik öncesi kendilerini, birbirlerini tanıma fırsatı sağlar. İlişkiden kaynaklı olası pürüzleri önceden tespit eder ve evlilikte sorun oluşturmasının önüne geçme olanağı sağlar. Ayrıca, Evlilik öncesi yapılacak görüşmeler evliliğin sağlam temeller üzerine kurulmasına olanak sağlar, mutlu ve sağlıklı ailelerin oluşmasına katkı sağlar.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.