Amazonit Taşı Nedir – Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Amazonit nedir?

Amazonit, kabaşonlar, boncuklar ve yuvarlanmış taşlar haline getirilen yeşil ila mavimsi veya yeşil ila yeşilimsi mavi bir mücevher malzemesi için kullanılan ticari bir isimdir. Feldspat mineral grubunun potasyum açısından zengin bir üyesi olan mikroklinin bir renk çeşididir. Amazonit, KAlSi3O8 kimyasal bileşimine sahiptir ve yeşil renginin eser miktarda kurşundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Amazonit İsmi Hakkında

Bu mücevher ilk olarak Amazon Nehri’nden sonra “Amazon taşı” olarak adlandırılmıştır – ancak bu nehrin yakınında bilinen bir jeolojik oluşum yoktur. Bu isim, bir mücevher veya mineral için daha uygun olan Amazonite’e dönüşmüştür.
Bazı satıcılar mücevheri “Amazon yeşimi” olarak adlandırarak kulağa biraz daha değerli gelmesini sağlamaya çalışmıştır. Bu tür bir isim “yanlış isimlendirmedir”, farklı (ve genellikle daha değerli) bir kimliğe işaret eden bir isimdir.

Bir ürünü tanıtmak için yanlış isim kullanan satıcılar, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) veya müşterileri tarafından yasal işlemle karşı karşıya kalabilir. “Sarı zümrüt” ve “yeşil ametist” son FTC kılavuzlarında ele alınan yanlış adlandırmalardır.

Gemolojik Bilgiler

Amazonit 2000 yılı aşkın bir süredir mücevher olarak kullanılmaktadır. Eski Mısır ve Mezopotamya’da (bugünkü Irak, Kuveyt, Suriye ve Türkiye’nin bir bölümünü kapsayan bir alan) yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur.
Günümüzde amazonit, kitlesel pazar mücevherleri üretmek için nadiren kullanılmaktadır. Nadiren kullanılmasının nedeni üreticilerin yeterli miktarda mücevher malzemesi bulmakta zorlanması ve mücevher müşterilerinin amazonite aşina olmamasıdır. Amazonit zaman zaman sıra dışı mücevherler kullanmakta uzmanlaşmış bir tasarımcı tarafından yapılan türünün tek örneği mücevherlerde görülür.

Amazonit Taşı Nedir - Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
Amazonit Taşı Nedir – Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Amazonit, mücevher malzemelerinin genellikle algılanan iyileştirici veya ruhani faydaları için kullanıldığı New Age pazarında da çok popülerdir. (Amazonitin iyileştirici faydaları anekdot niteliğindedir ve bilimsel olarak kanıtlanmamıştır).

Amazonit Dayanıklılığı

Amazonit takı satın almadan veya takmadan önce, iki dayanıklılık sorunu olduğunu bilmelisiniz. İlk olarak Mohs sertliği 6 ila 6,5 arasındadır. Bu, günlük kullanım sırasında karşılaşılabilecek birçok nesne tarafından çizilmesine izin verir. Amazonit en iyi küpelerde, kolyelerde ve iğnelerde kullanılır. Bunlar, bir yüzük veya bileziğe kıyasla daha az aşınma ve darbeyle karşılaşan takı öğeleridir.

İkinci dayanıklılık sorunu bölünmedir. Amazonitin iki mükemmel yarılma yönü vardır ve yüzüğünüzü veya bileziğinizi sert bir nesneye çarparsanız bu yönlerde kolayca kırılabilir. Bazı mücevher üreticileri amazonit kabaşonları koruyucu bir çerçeve içine yerleştirir. Çerçeve, birçok açıdan gelen darbelerin etkisini emecek şekilde tasarlanmıştır. Koruyucu çerçeveler kırılma olasılığını büyük ölçüde azaltabilir. Bunları önceden bilirseniz, amazonit takıları daha az hayal kırıklığı ile seçebilir ve takabilirsiniz.

Amazonit Mineral Örnekleri

Amazonit çok renklidir ve genellikle güzel kristal kümelerinde oluşur. Bu da onu mineral numune koleksiyoncuları arasında son derece popüler kılmaktadır.

En popüler amazonit örneklerinden bazıları, amazonit kristallerine genellikle dumanlı kuvarsın büyük prizmatik kristallerinin eşlik ettiği Teller County, Colorado’dan gelmektedir. Büyük sanatsal örnekler genellikle binlerce dolara satılır, ancak küçük çekici örnekleri daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Amazonit genellikle albit feldispat, cleavelandit, kuvars ve şorl turmalin gibi diğer ilginç minerallerle birlikte görülür. Bazı koleksiyoncular amazonit örneklerini ilişkili minerallerle birlikte toplama konusunda uzmanlaşmıştır.

Jeolojik Oluşumu

Amazonit dünyanın çeşitli yerlerinde küçük yataklarda bulunur. Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Etiyopya, Madagaskar, Namibya, Norveç, Polonya, Rusya ve İsveç’te yataklar bilinmektedir.

İyi biçimlendirilmiş amazonit kristalleri genellikle pegmatitlerde, damarlarda ve diğer boşluklarda bulunur. Bunlar, mineral kristallerinin engeller olmadan büyüyebildiği yeraltı yerleridir. Amazonit granit birkaç yerde bulunur. Bazen çıkarılır ve boyut taşı veya süs taşı olarak kullanılır. Bazen pegmatit madenciliği sırasında lapidary boyutunda amazonit parçaları bulunur. Bunlar kabaşon kesmek, boncuk yapmak veya yuvarlanmış taş üretmek için kullanılır.

Amazonitin Fiziksel Özellikleri

Kimyasal Sınıflandırma: Silikat, tektosilikat
Renk: Amazonit, mavimsi yeşilden yeşile ve nadiren yeşilimsi maviye kadar değişen renklerde görülür. Bu renkler soluk, neredeyse pastel veya yüksek doygunlukta canlı olabilir. Amazonitin rengi genellikle beyaz kuvars veya feldispat çizgileri ve kalıntıları ile kesintiye uğrar. Mineralin renginin eser miktardaki kurşundan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Çizgi: Beyaz
Parlaklık: Vitreus. Yarık yüzeyler bazen inci parlaklığı sergiler.
Diyafanlık: Genellikle yarı saydam ila opak. Nadiren yarı saydamdır.
Bölünme: İki yönde mükemmeldir. Bölünme düzlemleri genellikle 90 derecelik bir açıyla veya buna yakın bir açıyla kesişir. Bazı örneklerde bölünme yüzeylerini tanımlamak için yakından inceleme gerekebilir.
Mohs Sertliği: 6 ila 6,5
Özgül Ağırlık: 2,6 ila 2,8
Teşhis Özellikleri: Çeşitli doygunluk ve tonlarda yeşil ila mavimsi yeşil renktedir. İki yarılma yönü 90 dereceye yakın bir açıyla kesişir. Bazı yarılma yüzeylerinde tutarlı sertlik, özgül ağırlık ve inci parlaklığı.
Kimyasal Bileşimi: KAlSi3O8
Kristal Sistemi: Triklinik
Kullanım Alanları: Kabaşonlar, eskitme taşlar ve diğer lapidary eşyaların yapımında kullanılır. Özellikle diğer feldispatlarla veya dumanlı kuvarsla ilişkilendirildiğinde koleksiyoncular arasında popüler bir mineral örneğidir. Nadir magmatik kayaçlar önemli miktarda amazonit içerebilir; bunlar süs taşı olarak kullanılmıştır.

Amazonite Faydaları

Amazonit kristali ilginç ve güzel bir şeydir. Yanardöner yeşil-mavinin o harika tonuyla ışıldayan bu taşın toprak ve su elementleriyle bağlantılı olması şaşırtıcı değildir. Başak burcu tarafından yönetilen ve sadece güzel bir renk patlaması değil, aynı zamanda ışıltılı iyileştirici özellikler de getiren Amazonit değerli taşını hayatınıza, gardırobunuza ve evinize getirmenin sonsuz faydaları vardır…

Fiziksel İyileştirme Özellikleri

 • Tiroid problemlerini dengeler
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur
 • Kristal şifası duygusal ve ruhsal sağlığınızı artırmanın harika bir yolu olsa da, Amazonit aynı zamanda masaya bir dizi fiziksel şifa faydası da getiriyor.
 • Amazonitin sakinleştirici titreşimleri tiroid sorunlarını dengelemeye yardımcı olabilir.
 • Kalsiyum eksikliği ile mücadele edenler için Amazonit, vücudun kalsiyumu daha iyi emmesine etkili bir şekilde yardımcı olabilir ve kemiklerinize rüya gibi bir canlılık dozu geri getirebilir.
 • Kemik sağlığını artırmanın yanı sıra, daha yüksek kalsiyum seviyeleri saçların parlak ve güçlü uzamasına da yardımcı olabilir.

Amazonit ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olma konusunda da olağanüstüdür ve özellikle bir hastalık, yaralanma veya fiziksel sağlıktaki düşüşten sonra mükemmel bir toparlanma sağlayabilir. Amazonitin serinletici dokunuşunu kızarıklıkların üzerine sürmek de kızarıklıkların temiz kalmasına ve yatışmasına yardımcı olabilir ve cilt sorunları ve hatta akne ile mücadele edenler Amazonitin berrak ve canlı bir sağlığı geri getirmeye yardımcı olduğunu görebilirler.

Zihinsel ve Duygusal İyileştirici Özellikler

 • Endişeli düşünceyi yatıştırır
 • Geçmiş travmaların iyileşmesine yardımcı olur
 • Maymun zihninizin bazen oraya, buraya ve her yere giden parçalanmış düşüncelerle paramparça cam gibi davrandığını fark ederseniz, Amazonit tüm bu yıpranmış duygusal iplikleri bir araya getirmek için en şaşırtıcı değerli taş olabilir. Endişeli eğilimleri ve kendine zarar veren düşünceleri yatıştırmak Amazonit’in en iyi yaptığı şeydir. Ayrıca özgüveninizi toparlamanız gerektiğinde elinizin altında bulundurmanız gereken harika bir değerli taştır.
 • Dişilikle bağlantılı olan Amazonit kristali, doğrudan kendini ihmal etme alışkanlıklarına karşı çalışır ve sizi her zaman kendinizi ilk sıraya koymaya davet eder.

Geçmiş travmalarla mücadele edenler için Amazonit, ileriye doğru adım atmanıza yardımcı olmak için iyileştirici enerjisini de getirebilir. Zihnin stres ve endişeyi filtrelemesine ve artık bize hizmet etmeyen şeyleri bırakmayı öğrenmesine yardımcı olarak, eski yaraları sarmaya ve büyük sorunları sindirilebilir parçalara ayırarak işleri çok daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Amazonit ile bağlantılı olan tüm güzel duygusal kelimeler önce kişinin kendisine uygulaması için vardır. Samimiyet, sevgi, dürüstlük, doğruluk, belagat ve netlik – bu yemyeşil etiketleri kendimizle nasıl etkileşimde bulunduğumuza uygulayabildiğimizde, dünyadaki sihirli yolumuzu tezahür ettirmek için inanılmaz bir alana yerleştiriliriz. Amazonit aynı zamanda kalp çakrası ile de bağlantılıdır, ışıkla akan ve sevginin verilmesi ve alınması için yol açan yer. Kalp çakrası bloke olduğunda, herhangi birine güvenmek ve dünyanın vermek zorunda olduğu iyiliğe izin vermek için kendinizi açmak zor olabilir, bu da kendi öz-değer duygunuz için zincirleme bir etkiye sahip olabilir ve yıkıcı kalıpların tekrar tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Amazonit, dünyanızdaki tüm bu birikmiş negatif enerjiyi dağıtmaya yardımcı olmak için harika bir araçtır. İster kendiniz için kullandığınız sert sözler, ister haksız fikirler, ister EMF’lerin fiziksel yan etkileri veya diğer insanların toksik tutumları olsun, bu taş tüm bunları emecek ve sizi açık gözlü ve olumlu düşünen bir şekilde bırakacak şekilde dağıtacaktır.

Ruhsal Şifa Özellikleri

 • Boğaz çakrası ile bağlantı kurar
 • Akıl ve sezgiye hitap eder
 • Bir boğaz çakra taşı olan Amazonit aynı zamanda sizi kristal berraklığında iletişimi test etmeye ve güzel ve sağlıklı sınırlar koyma pratiği yapmaya davet eder. Sizi yargının gölgesinin korkusundan uzaklaşmaya ve ışığa adım atmaya davet eder. Başkalarının sizden beklentileri, kendi kalbinizin gerçeği kadar önemli değildir.

Amazonit hem akla hem de sezgilere dokunarak ruha daha iyi bir netlik ve özgünlük getirebilir. Tenimizde rahat olduğumuzda ve en gerçek benliğimize bağlandığımızda, bu bizi manevi bir sıçrama yapmaya ve zihinlerimizi ve kalplerimizi sonsuz olasılığa açmaya davet eder.

Zodyak Doğum Taşı Olarak Amazonit

Başak burcu taşı

Bir doğum taşı olarak Amazonit, Uranüs tarafından yönetilir ve Başak burcuyla bağlantılıdır. Başak burcuna sahip olanlar genellikle çalışkan, güvenilir, sabırlı ve naziktirler ancak biraz utangaç olma eğiliminde olabilirler ve her hareketlerini fazla düşünebilirler – bu da kendilerinden şüphe duymalarına neden olabilir.

Başak burçları sert bir iç yargıya sahip olmalarıyla bilinir ve başkalarıyla olan ilişkilerine nazik dokunuşlarını getirseler de, kesinlikle kendilerinin en büyük düşmanıdırlar ve bu imkansız standartlara uymayı zor bulurlar. Nezaketi ve özsaygının filizlenmesini teşvik eden bir taş olan Amazonit, çok ihtiyaç duyulan dengeyi ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Yorum yapın