Wikileaks: Beşinci Kuvvet Filmi Konusu ve Yorumu

Komplo teorileri filmlerinden, içinde hackerlik geçen filmlerden hoşlanıyorsanız, yakın döneme damgasını vurmuş bir konu olan Wikileaks: The Fifth Estate filmi biraz olsun ilginizi çekebilir…

2010-2011 yılları arasında tüm dünya bir ismi duymaya başladı Julian Assange ve Wikileaks… Amerika’nın bir çok ülkede yapmış olduğu operasyonlarda, özel yazışmalar, katliamlar, ihlaller, ajanlar.. gibi bir çok mahrem bilgilerin sızdırılması ve bunların Wikileaks adlı bir internet sitesinden yayınlanmasıyla, dünya basınının ilgisi ve sonrasında yaşanan olayları ele alan bir film.

Wikileaks: Beşinci Kuvvet Filmi Konusu

Wikileaks filminde başrolde Benedict Cumberbatch (Julian Assange) rolünde karşımıza çıkmaktadır. Julian Assange’ın klasik beyaz saçları gibi uzun saçları olan Cumberbatch, oluşturmuş olduğu web sitesi Wikileaks ile gizli bilgilerin ifşası konusunda çalışmalar yapmaktadır. Kenya’da direnişçilere yardım ederken görülen Assange, daha sonra iş birliği yaptığı Daniel Berg ile ilk büyük işleri olan zenginlerin kirli paralarının tutulduğu bir bankayı ifşa etmekle başlıyorlar ve birbirlerini cesaretlendirerek daha büyük işler yapmaya başlıyorlar.

Wikileaks: Beşinci Kuvvet Filmi Yorumu

Bu tür filmler özel ilgi alanı isteyen filmler, siz hackerlık filmleri diye aratıp bu filmi izlediyseniz çok fazla tatmin olacağınızı düşünmüyorum. Politik, gerilim, psikolojik gibi bir çok alt başlığa sahip olan Wikileaks filmi, tüm dünyanın seyrettiği olayların perde arkasında neler döndüğünü ortaya koymakta. Julian Assange’in bir kahraman mı yoksa psikolojik sorunları olan takıntılı bir adam mı olduğu, yaptıklarının doğru mu yanlış mı olduğu, büyük medya kuruluşlarında işlerin nasıl döndüğü gibi bir çok olay ele alınıyor.

Film de tartışılan konulardan birisi ise, yayınlanan belgelerde yer alan kişilerin bilgilerinin yer alması. Ailelerinin tehlike altına gireceği bilgisi ve operasyonların sonuçsuz kalacağı gibi bir çok konu işleniyor. Film içinde yine Julian Assange’ın Wikileaks’i wikileaks yapasaya kadar neler çektiğini, kendisini bir çok editörü varmış gibi gösterdiği ama halbuki kendisinden başka kimsenin olmadığı. Saçlarını boyadığı ama geçmişi hakkında yalanlar söylediği, bir zamanlar sağlam hacker olduğu gibi bir dünya ilginç bilgi yer almakta.

Bu tür oluşumlarda lider olan bu filmde ki gibi Julian Assange, kişilik olarak filmin sonunda özetleniyor, Wikileaks’ın ilerleme sürecinde yer alan kişilerin, sınırı geçme noktasında yaşadıkları yol ayrımları ve en sonunda yaptıkları müdahaleler filmde kayda değer işler olarak adlandırılabilir.

Sonuç olarak, Wikileaks filmi, bu tür konulara ilgi duyanlar açısından izlemesi keyifli bir film olabilir, içerisinde yer alan politik olaylar, dalavereler ve sistemler, bizim ülkemizi bir derece aşsa da, yine de ilgi çekici bir konu. Bir zamanlar içerisinde Türkiye’yi de içeren belgelerin olduğu hatta Bursa’dan üç büyük makine üretici firmanın Durmazlar, Baykal Makine ve Ermaksan firmalarının en önemli stratejik firmalar olduğunu söyleyen belgeler bir zamanlar Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.

Kısacası, boş vaktiniz var ise, biyografik türde filmlerden hoşlanıyorsanız izlenir, kendinize çıkaracağınız bir çok ders olabilir…

Wikileaks: Beşinci Kuvvet Filmi Bilgileri

Yönetmen: Bill Condon

Yapım Yılı: 2013

Imdb Puanı: 6,2

Türü: Biyografi, Suç, Drama

Yorum yapın