TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil Kimdir? Tam Biyografisi

Ülkemizin en özel ve güzide kurumlarından biri olan TUSAŞ’ın (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi) bugünkü Genel Müdürü olan Prof. Dr. Temel Kotil, bir çok kişi tarafından akademik kariyeri ve ülkemizin güzide kurumlarının müdürlüğünü yapmasıyla bilinmektedir. En kapsamlı biyografilerin ve bilgilerin sitesi olan Prusa Haber sitemizde Tusaş Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil hakkında en kapsamlı bilgileri vereceğiz…

Tusaş Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Temel Kotil, 3 Aralık 1959 tarihinde Rize‘nin merkez ilçesine bağlı Gündoğdu beldesinin Araklı mahallesinde doğmuştur. Eğitim hayatının üniversite kısmında ilk olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olduktan sonra 1986 yılında Amerika Michigan Üniversitesinde Uçak Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını, 1987 yılında ise yine Michigan Üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümünde doktorasını yapmıştır.

Temel Kotil’in akademisyenlik hayatına baktığımızda 1991 – 1993 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Labaratuvarlarının kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmıştır. Amerika da ki doktorasından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak akademisyenlik yapmakla birlikte, hizmet verdiği fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993-1994 yılları arasında ise Fakülte Dekan Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

Temel Kotil, yöneticilik kariyeri boyunca çok farklı yerlerde çalışmıştır bunlardan birisi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yapmasıdır ve sonrasında 2001 yılında Amerika Illinois Üniversitesinde misafir profesör ünvanı ile dersler vermiş ve daha sonrasında New York Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Tusaş kariyerinden önce, dünyada en prestijli markalarımızdan biri olan Türk Hava Yollarında ki kariyerine adım atan Temel Kotil, ilk olarak 2003 yılında THY’de Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak başlamıştır, bu tarihten iki yıl sonra yani 2005 yılında ise THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Uzun yıllar THY’de çalışan Temel Kotil, 2015 yılında ise THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olmuştur.

Başarılarla dolu iş hayatı ve akademik hayatında bir sonraki durağı 21 Ekim 2016 tarihinde TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uçak Sanayii A.Ş. Genel Müdürlük görevine atanması olmuştur ve 29 Mart 2016’dan günümüze kadar da halen daha Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Özel hayatında ise Remziye Kotil ile evli olan Temel Kotil’in bu evlilikten 4 adet çocuğu bulunmaktadır ve isimleri; Enes Kotil, Kübra Kotil, Bilal Kotil ve bir çocuğu daha bulunmaktadır.

Akademik olarak bir çok araştırma ve bilimsel yayını olan Temel Kotil, makine mühendisleri için oldukça önemli bir kitap olan Cisimlerin Mukavemeti adlı kitabın çevirmenleri arasında da yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde de dersler vermektedir.

Temel Kotil’in Ödülleri ve Dönüm Noktaları

 • 2003 yılında THY – Teknik Genel Müdür Yardımcısı
 • 2005 yılında THY – Genel Müdürü
 • 2006 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Üyeliği
 • 2009 yılında İstanbul Turizmi Özel Ödülü
 • 2010 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Yönetim Kurulu Üyeliği
 • 2014 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığı
 • 2014 yılında Yılın Havacılık Lideri Ödülü
 • 2014 yılında Airline Strategy Ödülleri Yılın CEO’su Ödülü
 • 2015 yılında Avusturya Liyakat Nişanı
 • 2016 yılında TUSAŞ Genel Müdürü

Prof. Dr. Temel Kotil Kitapları

 • Cisimlerin Mukaveti – Çevirmen
 • Excel ve Matlab Uygulamalı Mühendisler İçin Sayısal Çözümleme – Yazar

Yorum yapın