Tüm Zamanların En Güzel Tasarlanmış 6 Klasik Otomobili

İyi tasarlanmış bir araba, onu tekerlekleri olan demir kutudan çok daha fazlası yapar. Güzel bir resim yada fotoğrafın aksine arabalar aynı zamanda işlevsel de olmalı.Seni ve kız arkadaşını kilometrelerce taşıyabilmeli, tüm zorluklara göğüs gerebilmeli.

En güzel tasarlanmış 6 klasik otomobili sıralarken bir çok yönden incelemedik ve de hiçbirini birbirinden üstün olarak nitelemedik. Zamanının şartları, tasarımı ve ruhuna uygun olarak efsaneler arasına girmiş 6 araba sizlerle…

1.Mercedes-Benz 300SL Gullwing

Mercedes Benz 300SL Gullwing
Mercedes Benz 300SL Gullwing

Birçok kişi tarafından arabaların altın standartı olarak kabul gören Mercedes – Benz 300SL Gullwing, sadece tasarımı olan bir araba değil aynı zamanda güzel bir arabada isteyebileceğiniz her şeye sahip.

Nasıl ki Mona Lisa tablosunu efsane yapan onun gülümsemesi ise, bu arabada da sahip olduğu martı kapılar. Her arabadan inişinizde insanları durduran ve size hayran hayran bakmalarına sebep olan bu kapılar zamanının efsanesi olarak tarihe geçmiştir.

2.Chevrolet Corvette C2

Chevrolet Corvette C2
Chevrolet Corvette C2

İkinci nesil Chevrolet spor arabalarından olan bu efsane klasik araç, keskin hatlara ve gövde tasarımıyla zamanına damga vurmuş araçlardan birisi. Özellikle arka camının ikiye bölünük olması ile, zamanı için bambaşka bir tasarım yaratan efsanevi araç tasarım ve gücün simgesi olmuştur.

3.Jaguar E Tipi

 

Jaguar E Type
Jaguar E Type

Ferrari’nin sahibi Enzo Ferrari, Jaguar E-Type‘ı gördüğünde, bugüne kadar gördüğüm en güzel araba demiştir ve böylesi özel bir rakipten bu sözü duymak bile bu arabayı listemize sokmaya yetecektir.

Ama yine de keskin arka hatlar, uzun bir kaput, alçak sürüş pozisyonu, kısaca bir spor arabada olması gereken her şey mükemmel bir zerafetle sunulmuş ve tarihte ki yerini almıştır.

4.Jaguar XKSS

Jaguar XKSS
Jaguar XKSS

Listemizde birden fazla arabayla yer alan tek marka Jaguar ve bunun da iyi bir nedeni var elbette. Jaguar E Type ta zerafetin ve tasarımın zirvesine çıkmadan önce Jaguar XKSS ile tozu dumana katıyordu.

Jaguar bu arabasıyla, kıvrımları ve sahip olduğu teknik donanımla o kadar büyüleyici oldu ki, Amerikalı sinema oyuncusu Steve McQueen‘in neden bu arabanın hayranı olduğunu anlamak hiçte zor değil.

5.Ferrari 250 GTO

Ferrari 250 GTO
Ferrari 250 GTO

Bu arabadan sadece 39 tane üretilmesi bile onu klasikler efsanesine sokmaya yeterdi ama sadece bundan ibaret olmayan, sahip olduğu kıvrımlar ve dizayn, onu Popular Mechanics tarafından tüm zamanların en sıcak arabası ilan etmesine karşılık, yine de yeterli gelemezdi.

Ferrari 250 GTO, sadece tasarımı ile değil, aynı zamanda sahip olduğu mühendislik dizaynı sayesinde rüzgar testlerinden geçerek, tam bir yol canavarı olmuş ve spor bir arabanın olabileceği en muhteşem formuyla klasikler arasında yerini almıştır.

Zaten, Ferrari’siz bir liste de düşünülemezdi…

6.Aston Martin DB5

Aston Martin DB5
Aston Martin DB5

Bu arabaya güzelden ziyade yakışıklı desek hiç te fena olmaz. Aston Martin DB5, sahip olduğu kıvrımlar ve duruşu ile, sanki ekranlardan fırlayacak gibi durmakta ve James Bond arabası olmasına neden olacak hiç bir negatif özellik bulunmamakta.

James Bond’u James Bond yapan, şık, zarif ve tam bir beyfendi… Sofistike ve etkileyici…

Peki sizin tercihiniz hangisi olurdu?

Yorum yapın