Tekstilde Dijital Baskı Kumaş Dönemi Öne Çıkıyor

Tekstil sektörü ve moda sektörü ikisi de birbirini tetikleyen ve yeni açılımlar kazanmasını sağlayan başlıca sektörlerden birisidir. Tekstil alanında ne zaman bir yenilik çıksa, ardından moda sektörü bunu bir çığ gibi büyütür ve bu sektörden herkes para kazanır.

Son zamanlarda hızlıca bir artış gösteren bir alan var ki, kayıtsız kalmak mümkün değil… Bu hızla gelişen alanın adı dijital baskı kumaş..

Dijital baskı kumaş nedir derseniz kısaca açıklama yapmak gerekirse;

Kumaş Kağıt Transfer Makinesi
Kumaş Kağıt Transfer Makinesi

Yukarıda görsel de yer aldığı gibi boş beyaz kumaşın üzerine, bir transfer kağıdı üzerinde desenlerin olduğu rulo daha yer almakta, iki rulo birlikte içerisi girmekte ve sıcak etkisiyle transfer kağıdında ki renk ve desenler beyaz kumaşın üzerine işlenmekte ve böylelikle, istenilen renkte ve desende kumaşlar hazır olmuş olmakta.

Transfer baskı 1950’li yıllarda keşfedilmiş ve günümüzün son 10 yılında büyük bir ivme yakalamış ve sahip olduğu avantajlar sayesinde hem üretimi hem de kullanımı alanında büyük bir istihdam yaratmış durumda.

Gelişen teknoloji sayesinde, istenilen baskılı, desenli kumaşın üretilmesi için büyük tesisler yerine nizami ölçülerde ki makineler ve ekipmanlar yeterli gelebilmekte. Üreticiler artan talep için transfer baskı makine sayılarını arttırarak, bir yandan baskı için transfer desenini hazırlamakta, bir yandan da hazırlanan desenleri kumaşa transfer ederek istenilen siparişleri karşılamaktalar.

Günümüzde dijital baskı kumaşların tercih edilmesinde ve üretilmesinde bir çok avantajlar bulunmakta, özellikle üretimi sırasında harcanan zaman, normal eski usül kumaş üretim tekniklerinde harcanan zamanın neredeyse yarısı kadar bir zaman tutmakta.

Elde edilen desenler ve renklerin uygulanması sırasında yapılan işlemler, son teknoloji ürünü makineler sayesinde oldukça kolay ve otomasyonlu bir şekilde olmaktadır. Yine zamanın trendi desenleri ve renkleri belirleyip bunların hazırlanması için harcanan zaman ve işçilik çok düşük düzeyde olabilmektedir.

Geleneksel emprime kumaş baskı ile elde edilen çözünürlük ile dijital transfer baskı ile elde edilen çözünürlük arasında çok büyük fark bulunmakta. Geleneksel emprime de çözünürlük 540 dpi iken dijital baskı kumaş teknolojisinde elde edilen çözünürlük 2880 dpi kadar çok büyük çözünürlüklere varabilmekte, bu da daha kaliteli görünümler ve detaylar elde edilmesine imkan tanımakta.

Dijital baskı kumaş teknolojisinde kullanılan transfer kağıdı ve mürekkepler, organik ürünlerden elde edilmekte ve bugün sürdürülebilirlik adına gösterilen çalışmalar içerisinde dijital baskı kumaşlar geri dönüşüm konusunda son derece başarılı ve kaliteli sonuç vermekte.

Çiçek desenli dijital baskı kumaş
Çiçek desenli dijital baskı kumaş

Bu görsel de görüldüğü gibi dijital baskı kumaşlar istenilen renk ve desenlerde olabilmekte. Jüt kumaş üzerine çiçek desenleri verilen dijital kumaşlar, online alışveriş sitelerinde metre usulü satılabilmekte.

Günümüzde trendlerin sürekli değiştiği tekstil alanında en çok rağbet gören kumaş alanı ise dijital baskı kumaşlar olmakta. Desenlerin ve tasarımların sınırsız olduğu bu alanın daha çok gündemde kalacağına benziyor…

Makine görsel kaynak: http://turalmakina.com.tr/

Çiçekli kumaş görsel kaynak: https://www.tatarogludijitalkumas.com/

Yorum yapın