Mete Yarar Kimdir? Yazar, Eski Asker ve Güvenlik Uzmanı Mete Yarar Biyografisi

Katıldığı canlı tartışma programlarında yaptığı analizler ve açıklamalar ile bir çok kişinin merak ettiği Mete Yarar‘ı bu yazımızla sizlere en kapsamlı bir şekilde tanıtacağız. Eski Türk Subayı, yazar, güvenlik uzmanı gibi bir çok ünvana sahip Mete Yarar kimdir, nerelidir, ne iş yapar gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulacaksınız. Lafı uzatmadan biyografimize geçelim…

Mete Yarar Kimdir? Hayatı, Kitapları ve Biyografisi

Mete Yarar, 10 Nisan 1967 (10.04.1967) yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği askerlik olan Mete Yarar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuştur ve günümüzde güvenlik danışmanı ve yazar olarak hayatını devam ettirmektedir.

Mete Yarar Kimdir
Mete Yarar Kimdir

Mete Yarar ismi haber yayını üzerine kurulu televizyon kanallarında bir çok tartışma programında konuk olarak askeri ve siyasi konularda açıklamalar yapması ile bilinmektedir ve bu konularda ki analizleri hayatını merak konusu yapmıştır. Mesleği asker olan Mete Yarar, 1988 yılında Kara Harp Okulu’ndan piyade teğmen olduktan sonra şanlı ordumuza 16 yıl boyunca hizmet vermiştir. 10 yıl kadar bir süre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hizmet eden Mete Yarar, sınır dışı operasyonlar da da görev alarak bu alanda ki tecrübesini arttırmıştır. Emekli olmasına 1,5 sene kala 2004 yılında son görev yeri olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan kendi isteğiyle ayrılmıştır. En son bulunduğu bölge ise Irak’tır.

Asker mesleğinden ayrıldıktan sonra ticaret hayatına atılmıştır ve 2004 yılı ve sonrasında Ortadoğu ülkelerinde ticaret ve iş yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara özellikle Irak için riskler ve mevcut durum hakkında danışmanlık hizmeti vermiştir. 4,5 sene Kerkük’te kalmıştır ve o bölgeleri oldukça iyi bilmektedir.

Mete Yarar
Mete Yarar

Bir çok basın yayın kuruluşunda “Güvenlik Uzmanı” ünvanıyla köşe yazarlığı ve yorumculuk yapmaktadır.

Tüm bunlara ilaveten 2015 yılında yazdığı “60 Yıllık İttifakta Son Gün” adlı romanı ve 2016 yılında ise “Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz” isimli inceleme kitaplarını yazmıştır.

Bir çok tv kanalı için haber hazırlamış ve “Şahit Olun” isimli belgeselin yapımında ve sunuculuğunda yer almıştır.

Mete Yarar’ın özel hayatından da bahsetmek istersek ilk eşinden bir oğlu bulunan ve 10 Temmuz 2018 yılında ise televizyoncu “Gülnaz Kudunoğlu” ile dünya evine ikinci kez girmiştir.

Mete Yarar’ın Yazmış Olduğu Kitaplar

  • Mesih Tanrıyı Kıyamete Zorlamak (Ceyhun Bozkurt ile birlikte) (2020)
  • Oyunun Sonu (2018)
  • Büyük İhanet (2017)
  • 60 Yıllık İttifakta Son Gün (2016)
  • Darbenin Kayıp Saatleri (2016)
  • Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz (2016)

Mete Yarar Hakkında Merak Edilen Sık Sorulan Sorular

Mete Yarar hangi partiden milletvekili adayı?

Mete Yarar, bir çok yayın kuruluşunda yorumculu ve basın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır. Yazılarının çoğu kendisinin tanımladığı Türk, milliyetçi ve müslüman kimliği üzerinedir. Basına yansımış hiç bir siyasi partiden milletvekili adaylığı yoktur. Çoğu kişi Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinden milletvekili adayı olacağını tahmin etmektedir.

Mete Yarar hangi partili?

Mete Yarar hangi partili olarak kesin bir bilgi söz konusu değildir. Ama yazıları ve savunduğu ilkeler, milliyetçi, muhafazakar ve Türklük üzerine olmaktadır. Bu esasları içeren görüş genel olarak sağ görüştür.

Mete Yarar hangi kanalda?

Mete Yarar bir çok tv kanalında yer almaktadır. Genel olarak CNNTürk kanalında, SüperHaber kanalında, kendi youtube kanalında, 24 TV ekranlarında gibi bir çok kanalda canlı yayınlara yorumcu olarak katılmaktadır.

Mete Yarar hangi gazetede yazıyor?

Mete Yarar uzun süre Karar gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. En son yazıları 2018 yılında aittir.

Mete Yarar hangi rütbede emekli oldu?

Mete Yarar 2004 yılında kendi isteği ile Özel Kuvvetler’den Binbaşı rütbesindeyken emekli olmuştur.

Mete Yarar kaç yaşında?

Mete Yarar 1967 yılında doğmuştur ve 2021 yılını esas alırsak 54 yaşındadır.

Mete Yarar kiminle evlidir?

Mete Yarar ikinci evliliğini “Gülnaz Kudunoğlu” ile yapmıştır ve şuanda halen evlidir.

Mete Yarar Gülnaz Kudunoğlu
Mete Yarar Gülnaz Kudunoğlu

Yorum yapın