DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu

Göktürkler ve Göktürk Devleti Bayrağı Anlamı

Göktürkler ve Göktürk Devleti Bayrağı Anlamı
MOBİL REKLAM ALANI
27.10.2019
2.628
A+
A-

Tarihte “Türk” adını resmi devlet adı olarak kullanan ilk devlet Göktürklerdir. Göktürkler‘in tarih sahnesine çıkışları 542 yıllarına dayanmaktadır. Çin kaynaklarınca Göktürkler’in lideri Bumin Kağan‘dır. Milattan sonra 490 yılında doğan Bumin Kağan ( Tu-min yada T’u-men) siyasi bir otorite olarak ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra Çin ile resmi ilişkilere başlamıştır, lakin o yıllarda Köktürkler, Avarlar (Juan-Juanlar)’a bağlıdır. Bumin Kağan, Çin Seddi’nin kuzeyinde ipek ticareti ile uğraşırken, Avarlar’a karşı başlatılan Tölis isyanını batırır ve bu başarısı ile olan 50 binden fazla bir kuvvetin kendisine bağlanması olmuştur.

Yıllar ilerler ve 552 yılında Bumin Kağan, Avarlar üzerine bir baskın düzenler ve onları mağlup eder. Böylece Köktürkler, tarihte 1.Göktürk Kağanlığı olarak kurulmuş olurlar. Yeni kurulan Türk devletinin batı bölgelerinin idaresi, Bumin Kağan’ın kardeşi İstemi Yabgu‘ya verilir. Bumin Kağan’ın ölümü sonrası tahta oğlu Kara Kağan geçer, lakin Kara Kağan’ın da hastalıktan bir kaç ay içinde ölmesi nedeniyle vasiyet gereği yerine kardeşi Mukan Kağan (553-572) geçer.

İstemi Yabgu, devletin batı kısmını 576 yılına kadar yönetir, İstemi’nin tüm faaliyetleri doğudaki kağan’ın adına yürütülür. Türk devletlerinde gelenek olarak, merkez doğu tarafı seçilir ve batıya karşı üstünlüğü vardır. Göktürk Kağanlığının doğu tarafını Bumin’in oğlu Mukan, batıyı ise Bumin’in kardeşi İstemi Yabgu yönetmiştir.

Göktürk Bayrağının Anlamı

Göktürkler Devleti Bayrağı

Göktürkler Devleti Bayrağı

Göktürklerin devlet bayrağı, gök mavisi zemin üzerine yeşil bir kurt başı’ndan oluşmaktadır. Göktürk bayrağının anlamı ise, gök rengi mavi ile Gök Tengri (Tanrı)’yi işaret etmek. Göktürkler’in sahip olduğu Gök Tanrı inancı ile mavi renk kutsallığı simgeler olmuştur. Yine göğün kutsal olmasının sebeplerinden biriside, tan yeri ağardığında, güneş ışıkları belirmeye başladığında Oğuz Kağan’ın çadırına giren gök tüylü gök yeleli kurt’un yani Gök Kurt’un, Tengri tarafından yollanmış bir haberci, kurtarıcı, koruyucu olarak düşünülmesindendir.

Kurt, Türk tarihinde bir çok destanda yer alan kutsal bir hayvandır, Ergenekon’da kurt’un rehberlik etmesi, Türeyiş’te Uygurlar’ın kendi soylarını, Tanrı’nın gönderdiği bozkurt’tan türediğine inanmaları gibi oldukça değer verilmiş ve kutsal sayılmıştır. Böylelikle Göktürk Devletinin Bayrağı, iki kutsal sembolün bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Modern çağ ile Göktürk bayrağının bir çok farklı tarzı, rengi ortaya çıkmıştır. Bir çok alışveriş sitesinde Göktürk bayrağı çeşitli ebatlar da ve kalitelerde satılmaktadır.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.