Umudunu Kaybetme Filmi İncelemesi

Sıfırdan yükselişe tarzı filmlerden hoşlanıyorsanız Umudunu Kaybetme orijinal ismi ise The Pursuit of Happyness filmini beğenerek izleyebileceğinizi düşünüyorum. Filmin konusuna geçmeden önce oyunculardan ufak bir bahsetmem gerekirse, başrolde Will Smith ve oğlu Jaden Smith oynamakta. Film boyunca bazı karakterler girse de hiç birisi başrol yada yardımcı rollerde olacak kadar uzun olmadığı için film bu iki ismin üzerine dönmektedir.

Umudunu Kaybetme Filminin Konusu

Gabriele Muccino‘nun yönetmenliğini yaptığı film, Chris Gardner adlı kişinin biyografik yaşamının dram tarzında sinema filmidir. Chris Gardner (Will Smith) evli ve ufak bir oğlu olan, geçimini kemik yoğunluğunu ölçen bir tıbbi cihaz satarak kazanmaya çalışan ama işleri çokta iyi gitmeyen bir adam olarak karşımıza çıkmakta. Aslında kafası çalışan, azimli ve dürüst birisidir lakin, işleri ters gitmektedir. Bu yüzden de evinde karısıyla sorunlar yaşayan Chris’in hayatı daha da zorlaşmaktadır.

Bir gün yine cihaz satmaya çalışırken yolun kenarına lüks bir spor araba yanaşır ve arabadan inen adama bu arabayı nasıl ve ne iş yaparak aldığını sorar. Adamda broker olduğunu söyler ve Chris için farklı bir ve para kazanabileceği bir iş umudu oluşur. Bu durumu akşam karısına söyler ama karısı 4 aydan beridir çift mesai yaptığını ve bu durumun onda güvensizlik oluşturduğunu söyler. Tabi filmin ilerleyen bölümlerinde sorunlar daha da ilerliyor ve karısı evi terkediyor.

Bu saatten sonra Chris, oğluyla artık yalnızdır ve hayatı çok daha zorlaşmıştır. Oturdukları evden çıkmak zorunda kalan Chris ve oğlu, daha ucuz bir yere taşınır, bu sırada broker olmak için stajerlik ilanına başvuran Chris, güç bela da olsa stajerlik programına seçilir. Lakin programın 6 ay sürmesi ve ücret ödenmeyecek olması onu az daha bu işten vazgeçirecekken, programa başvurusunda etkin rol oynayan yöneticisinin şansını iyi kullan demesi üzerine, zorlu programa katılır.

Tabi 6 ay gibi bir süre parasız çalışmak, çok çalışmak ve de bakmak ile yükümlü olduğu ufak oğlu için hayat hiçte kolay olmayacaktır. Kaldıkları motel parası ödenmediği için onları kapının dışına koymuştur ve gidecekleri hiç bir yer yoktur. Metro istasyonunun tuvaletinde bir gece sabahladıktan sonra evsizlerin her gün sıraya önce girenlerin kalabildikleri bir yerde bir kaç gün kalırlar.

Chris’in hayatı çok zordur, ama bazen umudunun yeşerdiği zamanlar da olmakta, çaldırdığı makinesini bulan, sonrada başka bir zamanda düşürdüğü makineye kavuşan Chris az da olsa biraz para kazanmıştır. Çok fazla detaya girmeden sonuca geleyim, Chris stajerlik sınavını kazanır ve artık onun için güzel günler başlayacaktır…

Umudunu Kaybetme Filmi Yorumumuz

Film, baba ve oğul konulu ve içerisinde bolca dram içeren bir film. Umudunu kaybetme olarak filmin özeti şeklinde verilmiş isimden anlaşılacağı gibi, hayallerinin peşinden koşması gerektiğini ve bu uğurda her türlü fedakarlığa ve zorluğa katlanılması gerektiğini ortaya koyuyor. Tabi filmde bize göre bir sürü eksik nokta var, lakin yine de aile ile izlenebilecek filmler kategorisinde yer alabilecek bir film.

Film içerisinde cinsellik içeren tek bir kare var, oda bir banyo sahnesinde çok fazla olmasa da karısının iç giyimi gözükmekte, onun haricinde filmde herhangi bir çocuklar için kötü örnek olacak durum bulunmamakta. Filmde aynı zamanda iş dünyasında başarılı olmanın bazı tüyolarıda geçmekte.

Filmin sonunda Chris Gardner, girdiği brokerlık firmasından bir müddet sonra ayrılıyor ve kendi firmasını kuruyor. Daha sonra firmasından ufak bir hisseyi milyon dolarlık bir anlaşmayla satıyor ve milyoner biri olarak hayatına devam ediyor.

 

Film Bilgileri

Filmin Süresi: 1 saat 57 dakika

Türü: Dram, Biyografi

Imdb Puanı: 8.0 (414.600 Oy)

Filmin Kahramanı Chris Gardner Kimdir

Christopher Paul Gardner, 9 Şubat 1954 doğumlu Amerikalı iş adamı ve motivasyon konuşmacısıdır. Filmde anlatıldığı gibi zorlu bir hayatı yaşadıktan sonra sahip olduğu kazanç ile eski günlerinde kaldığı sığınma evlerini hiç bir zaman unutmadı ve bu tür konularda oldukça cömert bir hayırsever oldu. Şimdilerde sahip olduğu şirketi yönetmekte ve motivasyon konuşmaları yapmakta, Pursuit of Happyness ve Start Where You Are isimli iki kitabı bulunmakta.

Chris Gardner ve Oğlu
Chris Gardner ve Oğlu
Chris Gardner ve Eski Eşi
Chris Gardner ve Eski Eşi
Chris Gardner ve Oğlu
Chris Gardner ve Oğlu

 

 

Yorum yapın