Ömer Öztürk Kimdir? Vapurda Çay Simit Sohbet Sunucusu

Pazar günleri yayınlanan bazı soft programlar vardır, bir zamanlar Güneri Cıvaoğlu’nun sohbet programı gibi TRT Haber kanalında her pazar saat 11.15’te yayınlanan Vapurda Çay Simit Sohbet programı da böyle programlardan birisidir. 200. bölümüne çok az kalmışken bu güzide programın sunucusu Ömer Öztürk, yıllardır sürdürdüğü programı sayesinde oldukça merak edilmekte. Bu yazımızda Vapurda Çay Simit Sohbet programı sunucusu Ömer Öztürk kimdir, nerelidir, mesleği nedir, evli midir gibi merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vereceğiz…

Ömer Öztürk Kimdir? Hayatı, Programları ve Biyografisi

Yıllardır yapmış olduğu Vapurda Çay Simit Sohbet programının sunucusu Ömer Öztürk, 22 Şubat 1982 yılında Eskişehir’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra lisans eğitimi için İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesini bitiren Ömer Öztürk, üniversite yıllarında hem tecrübe kazanmak hem de para kazanmak için birçok farklı işte çalışmıştır. Bu işler arasında 32.Gün programında arşiv kasetlerini taşımak, günlerce deşifre haberciliği yapmak, Kanal D kanalında çay getirip götürmek, üniversitede ki arkadaşlarının ödevlerini para karşılığı yapmak, futbol okulu açmak, reklam filmlerinde oynamak gibi bir çok mücadele ve sabır isteyen işler yapmıştır. Üniversite yıllarında başladığı fotoğraf tutkusunu da bir yaşam tarzına dönüştürmüştür.

Ömer Öztürk - Vapurda Çay Simit Sohbet
Ömer Öztürk – Vapurda Çay Simit Sohbet

Belki çoğu kişi onu sunmuş olduğu kültür – sanat içerikli sohbet programıyla tanısa da kendisi bitirmiş olduğu üniversitede araştırma görevlisi olarak işe başlamış kamera, kurgu, televizyon programcılığı gibi alanlarda dersler vermiştir. 2011 yılında Ömer Medya‘yı ve Paradiso Film‘i kurmuş, kurucusu ve üyesi olarak atölyelerinde fotoğrafçılık üzerine eğitim vermektedir. Aynı zamanda profesyonel olarak fotoğrafçılık ve yönetmenlik yapmaktadır. Vapurda sunduğu programına ek olarak Şirket-i Hayriye: İstanbul Şehir Hatları İşletmeleri’nin de resmi fotoğrafçısıdır.

Yönetmen olduğunu söylemiştik ve bu alanda Aydın Doğan Genç İletişimciler yarışmasında en iyi belgesel film dalında 1.lik ödülünün de sahibi olmuştur. Kendi meslek alanında ki derneklere de üye olan Ömer Öztürk, Belgesel Sinemacılar Birliği ve İFSAK üyesidir.

Ömer Öztürk, bir çok kişinin yapmak isteyip ama içinde uhde kalan şeyi başarmış birisidir. Kendi ağzından dökülen sözcüklerde diyor ki “çok para kazanmak için bütün gün istemediği bir işte hayatını geçirmek yerine, az kazanıp bütün gün sevdiği işi yapmayı tercih eden biriyim ben” bu sözüyle zaten kendisini en net şekilde ifade etmiştir.

Ömer Öztürk, 2005 yılında başlayan belgesel film çalışmaları sayesinde kameramanlıktan, yönetmenliği, afiş tasarımından kurgu ses operatörlüğüne kadar bir çok alanda çalışarak kendisine büyük bir tecrübe katmıştır, bu zamana kadar çekmiş olduğu belgeseller;

Ömer Öztürk Belgeselleri:

  • Kalbinle Oyna Oğlum – Futbolcu olmak isteyen çocukların ve onları destekleyen ailelerin yaşamlarına dair bir hikayeyi anlatmakta.
  • Mirasım Müzik – Ağırkapı Roman mahallesinde ki müzisyen çocukların hikayesi, çarpıcı, etkileyici ve müzikle dolu.
  • Aziz Nesin – Çatalca Aziz Nesin Vakfı Belgeseli – Bir insan geride nasıl böylesine büyük bir miras bırakabilir diye soracaksınız kendinize – Onurlu bir yaşam öyküsü.
  • Alethea – Bergama Altın Madeni Karşısındaki Direnişin Hikayesi – Yıllarca süren mücadelenin öyküsü.
  • Marenostrum – Bizim Deniz – Ege denizindeki küçük balıkçıların yaşam mücadelesi.
  • 4857 – Tuzla Tershanelerindeki işçi kardeşlerimizin hayatı ve adalet mücadelesi.
  • Silikozis – Kot kumlama işçilerinin acı ve bir o kadar çaresiz hikayeleri.
  • Muhalif Müzik – Arif Sağ’dan Ahmet Kaya’ya, Aşık Mahsuni’den Grup Yorum’a, Kardeş Türküler’den Barış’a Rock konserlerine bir çok sanatçı ismin destek verdiği ve onların hikayeleri ile oluşturulan proje.

Ömer Öztürk Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vapurda Çay Simit Sohbet programını kim sunuyor?

Her pazar TRT Haber ekranlarında saat 11.15’te yayınlanan Çay Simit Sohbet programını Ömer Öztürk sunmaktadır.

Ömer Öztürk aslen nerelidir?

Ömer Öztürk aslen Eskişehir’lidir.

Ömer Öztürk nerede yaşıyor?

Ömer Öztürk, İstanbul’da Moda’da yaşamaktadır.

Ömer Öztürk’ün hobileri, zevk aldığı şeyler nelerdir?

Ömer Öztürk, film seyretmeyi, doğayı, doğa sporlarını, yüzmeyi çok sevmekte. Vapura ve scootor’a binmekten keyif alıyor. Yazar Anton Çehov’un hikayelerini sevmekte. Etkilendiği kitaplar arasında Atlas Vazgeçti kitabı yer almakta. En beğendiği yönetmenler arasında Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek, Fatih Akın gibi usta yönetmenler yer almakta. En sevdiği Türk filmleri arasında Uzak, Serseri Mayınlar, Nefes, Kader, Yaşamın Kıyısında, Bir Zamanlar Anadolu’da yer almaktadır.

Ömer Öztürk hangi takımı tutuyor?

Ömer Öztürk, futbola meraklı birisidir ve Galatasaray Spor Kulübünün taraftarıdır.

Ömer Öztürk hangi burçtur, ne burcudur?

Ömer Öztürk, balık burcudur.

Ömer Öztürk’ün annesi, babası, ailesi kimdir, kaç kardeştir?

Ömer Öztürk’ün annesinin ismi Mine Öztürk’tür, babasının ismini henüz bilmiyoruz, bir de Can Öztürk adında abisi bulunmaktadır.

Ömer Öztürk ve Annesi Mine Öztürk
Ömer Öztürk ve Annesi Mine Öztürk
Ömer Öztürk, Babası ve Kardeşi Can
Ömer Öztürk, Babası ve Kardeşi Can

Yorum yapın