Milli Eskrimcilerimiz Özbekistan’da Şampiyon Oldu

Ülkemizin spor branşlarındaki gurur dolu başarılarına bir yenisi daha Eskrim dalında geldi.

Özbekistan ev sahipliğinde 16-17 Kasım tarihlerinde düzenlenen ‘Genç Kadınlar Kılıç Dünya Kupası’na Türkiye adeta damgasını vurdu. Dün başlayan organizasyonda kadınlar bireyselde sporcumuz Nisanur Erbil’in kazandığı gümüş madalyanın ardından bugün de Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır ve Nisanur Erbil’den oluşan ‘Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımımız’dan altın madalya haberi geldi. Takımımız finalde karşılaştığı Rus milli takımını 45-34 mağlup ederek şampiyonluğunu ilan etti. Elde edilen bu sonuçla Genç Kadın Kılıç Milli Takımımız, Gençler Dünya Kupaları’nda altın madalya kazanan ilk takım olarak eskrimde bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Takımımız madalya seremonisinde Türk Bayrağımız önünde Mehmetçiğe asker selamı gönderdi.

Başkent Taşkent’te bugün gerçekleştirilen müsabakalarda sporcularımız çeyrek finalde Moldova milli takımını 45-24, yarı finalde ise Bulgar milli takımını 45-30 yenerek finale yükseldi. Finalde Rus rakiplerini 45-34 yenen milli takımımız birinci takım olarak, altın madalyanın sahibi oldu.

Sporcularımızı tebrik eden ve mutluluğunu ifade eden TEF Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, ‘istikrar ve atılım’ sloganıyla çıktıkları yolda bu hedefle önemli başarılar kaydedildiğini vurguladı. Atalı, ‘Kadın Kılıç Milli Takımımızın gücünün farkındayız, onlar bizim göz bebeğimiz. Bugüne kadar kadınlar kılıç kategorisinde önemli başarılara imza attık. Eskrim Milli Takımlar Başantrenörümüz Valery Shturbabin’in bu başarıdaki payı oldukça önemli. Onunla çalışmak, Federasyonumuz ve Türk eskrimi adına büyük bir kazanç. Her kategoride elde edilen bu ciddi ve önemli sonuçları almaya devam ettikçe teknik ekibimizin ve Başantrenörümüzün uyguladığı programın bizi Olimpiyat madalyasına götüreceğine inanıyoruz. Zaten inançla çalıştıkça başarı da beraberinde geliyor. Tüm sporcularımızı ve teknik ekibimizi gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.

Yorum yapın