Herkesin Merak Ettiği SOLOTÜRK Pilotları Kim?

Her gösterisi yüzbinlerce kez izlenen, gökyüzünde uçarken hayran kaldığımız ve her fırsatta göğsümüzü kabartan tek F-16C Blok-30TM gösteri uçağı olan SOLOTÜRK iki tane aslan gibi pilot tarafından uçurulmaktadır.

Peki herkesin merak ettiği bu pilotlar kim gelin hep beraber tanıyalım…

Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey, SOLOTÜRK ismine aldanıp tek pilotun uçurduğunu düşünmek olacaktır çünkü SOLOTÜRK iki adet pilot, iki adet destek personeli ve 9 kişilik uçak bakım ekibinden oluşan bir gösteri ekibidir.

Şimdi sıra kahraman ve yetenekli pilotlarımızı tanımaya geldi…

Hv.Plt.Yzb. Erhan GÜNAR (Kol Komutanı/Gösteri Pilotu)

SOLOTÜRK Pilotu Erhan Günar
SOLOTÜRK Pilotu Erhan Günar

SOLOTÜRK, 14 Ocak 2010 yılında hayata geçmiş ve 20 Ağustos 2010 tarihinde Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ ilk SOLOTÜRK pilotu olmuş, ardından 1 Eylül 2010 tarihinde ilk gösteri uçuşunu yaparak bugünlere kadar gösterilerine devam etmiştir.Kurulduğu günden bu zamana kadar bir çok pilot SOLOTÜRK’ü uçarma şerefine erişmiş ve günümüzün SOLOTÜRK pilotlarından olan 1983 Konya doğumlu Yzb.Erhan GÜNAR 2005 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 162’nci Filo K.lığı/Bandırma’da Hava Savunma Pilotu olarak görev yaptıktan sonra, 2013 yılında SOLOTÜRK 3’üncü Gösteri Pilotu olarak seçilmiştir. 2014-2015 yıllarında SOLOTÜRK 2’nci Gösteri Pilotu ve Gösteri Uçuş Emniyet Subayı olarak görev yapmıştır. 2016 yılından itibaren SOLOTÜRK Kol Komutanı ve Gösteri Pilotu olarak görevine devam etmektedir.

Hv.Plt.Yzb. Serdar DOĞAN (Gösteri Pilotu)

SOLOTÜRK Pilotu Serdar Doğan
SOLOTÜRK Pilotu Serdar Doğan

Efsane gösteri uçağımız SOLOTÜRK’ü kullanan diğer bir kahraman pilotumuz ise 1984 Konya doğumlu olan Yzb.Serdar DOĞAN 2007 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 182’nci Filo K.lığı/Diyarbakır’da Hava Savunma Pilotu olarak görev yaptıktan sonra 2015 yılında SOLOTÜRK 3’üncü Gösteri Pilotu olarak seçilmiştir. 2016 yılından itibaren SOLOTÜRK Gösteri Pilotu ve Gösteri Emniyet Subayı olarak görevine devam etmektedir.

Şimdi gelin bu kahraman pilotlarımızın bilinmeyen yönlerini tanıyalım…

Pilot olma sevdası çocukluğundan beri var olan Erhan Günar, Konya’da var olan ana jet üssünden kalkan uçakları çocukluğundan beri izlemekte ve ilkokuldan beri pilot olmayı hedefleyen Erhan Günar, isteğini gerçekleştirmek için çok çalışarak bugün bu şerefe erişmiştir.Yüksek adrenalin içeren gösteri uçuşlarına, yaptıkları talimler ve uçuşlar ile kendisini hazırlayan kahraman pilotumuz, uçarken yerdeki insanların coşkusunu, sevincini görmek kendisini daha da heyecanlandırmakta ve duygulandırmakta.Erhan Günar yıllardır havada olsa da, eşi ilk gösteri uçuşunu izlediğinde bayılmış ve o günden sonra bir daha hiç gösterisini izlememiş.

Diğer kahraman pilotumuz Serdar Doğan ise yapılan 15 dakikalık bir gösteri uçuşunun, normal şartlarda ki 4-5 saatlik bir uçuşun yorgunluğuna bedel olduğunu ve çok fazla miktarda sıvı kaybettiklerini söylüyor.Bayrağımızı, seyircilere gösterebilmek için her yerden kalktığımız da müthiş bir heyecan müthiş bir gurur yaşadıklarını söylüyor.Serdar Doğan ise Annesinin, gösteri uçuşlarını izlerken, gurur ve tedirginliğin bir arada olduğu duygularla izlediğini söylüyor.

Serdar Doğan, yarının SOLOTÜRK pilotlarına ithafen, bugün bu yük bizim omuzlarımızda yarın ise sizde olacak, sadece uçurmak değil, bu uçağın yapım aşamasında da var olmaları gerektiğini ve sadece teknolojiyi kullanan değil, üreten olmak için çok çalışmalarını tavsiye ediyor.

SOLOTÜRK ve TÜR YILDIZLARI gösteri ekiplerinin amacının, Türk Hava Kuvvetleri nezdinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini, Türk Halkının, diğer devletler gibi kabiliyetlere sahip hatta daha iyi olduğunu göstermektir. Türk Yıldızları bu işi bir takım halinde, SOLOTÜRK ise bu işi tek olarak, performans ve uçak kabiliyetinin en son noktasında gösteriyor.

SOLOTÜRK ekibi, kurulduğu günden bu yana, eğitimlerini kendileri almışlardır ve hiçbir gösteri ekibini taklit etmeden kendilerine has manevralara sahip olmuşlardır.Bunlardan birisi SOLOTÜRK Torosu ve de SOLOTÜRK Kalkışıdır.

SOLOTÜRK uçağının keskin dönüşlerinde maruz kalınan “G” kuvveti ise 9 G dir.Bu 9 G lik yükü daha anlaşılır tarih etmek istersek, üzerlerinde 600 KG lık bir güce, yüke maruz kalıyorlar. Bu yük geldiğinde damarlarında ki tüm kanın ayaklarından sanki beyinlerine toplanmış gibi bir durum söz konusu oluyor.

Yorum yapın