Her Yönüyle Eşek Sütü Nedir Faydaları Nelerdir

Televizyonlarda, haber sitelerinde, sosyal medyada sıkça karşınıza çıkan eşek sütü, bir çok kişi tarafından merak ediliyor ve internette her yerde araştırılıyor, kimileri mucizevi bir besin olarak bahsediyor kimileri ise bunun ticari bir asparagas olduğunu. Peki eşek sütü nedir, eşek sütünün faydaları nelerdir yazı dizimiz ile eşek sütü hakkında herşeyi öğrenmiş olacaksınız

Anne sütü, yeni doğan bebeklerin en az iki yaşlarına kadar emzirmelerini istedikleri ve bebek gelişimi açısında oldukça önemli bir yere sahiptir.Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirmesi, ileride yaşayabileceği muhtemel hastalıklara karşı koruma sağlayan anne sütü bir çocuk için hayati öneme sahiptir. Peki emzirme dönemlerinde yeteri kadar sütü olmayan anneler bu eksikliği nasıl kapatabilir derseniz, bu konuda doğadan faydalanabileceği ürünlerden bir tanesi eşek sütüdür.

Eşek Sütünün Özellikleri Nelerdir?

Eşek sütü, anne sütüne benzerliğinden dolayı son yıllarda çok fazla bilimsel çalışmalara konu olmuştur ve de anne sütünün tamamlayıcısı olarak çok büyük bir avantaja sahiptir.[ , ]. Ayrıca, Eşek sütünün özellikle linoleik asit ve düşük yağ ve kolesterol içeriği olan birçok doymamış yağ asidi vardır, kalsiyum ve selenyum bakımından zengindir [ ]. Eşek sütünün yaşlanma geciktirici süreci de güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir ve insan bağışıklık sistemine bağışıklık arttırıcı madde çeşitleri bakımından zengindir [ ].

Peru’da eşek sütü astım, bronşit, diyabet, anabroz, gastrit gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır ve hatta klimakterik rahatsızlığı kolaylaştırır [ ]. Ayrıca, Çin’in Xinjiang kentinde eşek sütü içerek, tüberküloz ve mide ülseri tedavi eden birçok insan vardır [ , ]. Özet olarak, eşek sütü yüksek besin değerine ve geniş tıbbi değere sahiptir.

Eşek sütü, verimi düşük bir üründür, bir eşek yalnızca bir laktasyon döneminde 100-150 kg arasında süt üretir.Eşek üretiminin genellikle kırsal alanlarda, coğrafi olarak merkezden uzak ve ekonomik olarak pek değer görülmemesi yüzünden eşek üretimi kısmi düzeyde kalmıştır.Lakin yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde eşek sütü giderek değer kazanan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde eşek sütünün kabul kriterleri henüz hazırlanmamıştır, bu nedenle eşek sütü pazarının standartlaştırılması, kabul kriterlerinin oluşturulması, kalite kontrolünün ve pazar düzenlemeler için uygun standartların hazırlanması gerekmektedir.

Eşek sütünün faydaları nelerdir?

Eşek sütü, anne sütüne neredeyse eşdeğer olacak bir olduğu için çocuk gelişimi sürecinde önemli rol oynar. Doğumdan 2 ay sonrasından itibaren bebeğe verilebilir, çocukların hem zihinsel hem fiziksel gelişiminde yer tutan eşek sütünün faydaları genel olarak şu şekildedir;

 • Astım, bronşit, diyabet, anabroz, gastrit gibi hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır.
 • Kanserli hücrelerin vücutta yayılmasına engel olduğu, cilt, karaciğer, kolon ve mide kanserlerine karşı etkili olduğu bilinir.[ ]
 • Eşek sütü sahip olduğu faydalı bakteriler sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır, özellikle bölgesel yağlanma probleminde faydalı olmaktadır.
 • Eşek sütü içeriğinde ki bolca kalsiyum sayesinde kemik erimesini engeller ve de sahip olduğu mineraller ile kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Ciltte pigment kaybı dolayısıyla oluşan beyaz lekelerin yani vitiligo hastalığı eşek sütü ile önlenebilmektedir.

Eşek Sütü İçmek Dinen Caiz Midir?

Yukarıda ki videoda eşek sütü ve benzerleri hayvanların sütlerini içmenin, tedavi amacıyla dinen caiz mi sorusuna yanıt verilmiştir.Özet olarak eğer o hastalığın tedavisi için illa o gerekiyorsa caiz denmektedir, lakin Hocanın videoda son kısımlarda dediği eşek sütünün hastalıklar için faydaları konusunda net bilgi yok ifadesi için, bu yazımızda bilimsel makalelerden atıflarda bulunduk. Hocamızdan istirhamımız bu konuda kendisinin tekrardan bir değerlendirmede bulunması…

Eşek Sütünün Litre Fiyatı Ne Kadar?

Eşek sütünün litre fiyatı 100 TL ile 150 TL arasında değişiklik göstermektedir.Bir bardak eşek sütünün fiyatı ise 30 liradan satılmaktadır.

Eşek Sütünü Nereden Temin Edebiliriz?

Eşek sütünü temin edebileceğiniz eşek çiftlikleri sırasıyla;

 1. Balıkesir, Edremit İlçesi, Çıkrıkçı Ovası – Ercan Uludağ
 2. İstanbul, Ferhatpaşa Mah. Muratbey Yol Ayrımı, No:18
 3. Muğla, Yatağan İlçesi, Bozarmut Mahallesi – Musa Karaçam
 4. Bursa, Orhaneli İlçesi – İlhan Biçek
 5. Konya, Seydişehir İlçesi, Yenicami Mahallesi – Gülay Bilginer

Eşek Sütü Üretim Miktarları

Eşek sütü üretimi yapmak isteyen bir çiftlik 40 adet eşekten oluşursa günlük üretecekleri eşek sütü miktarı 4 litre civarındadır.

Bir eşekten günde 200 gram ile 500 gram arasında süt elde edilmektedir.

Yukarıda 3 adet eşek sütü üretimi çiftliği bulunmakta, hemen hemen benzer üretim kapasitesine sahip olduğu düşünülürse günde ortalama 15-20 litre eşek sütü üretim kapasitesi bulunmakta. Tüm Türkiye bu çiftliklerden elde edilen süte talip olmaktadır.

Eşek Sütü İle İlgili Sık Sorular Sorular

-Bursa’da eşek sütü nerede bulunur?

-Bursa, Orhaneli İlçesi – İlhan Biçek

-Eşek sütü nereden alabilirim, nasıl temin edebilirim, satılan yerler, nereden bulurum?

 1. Balıkesir, Edremit İlçesi, Çıkrıkçı Ovası – Ercan Uludağ
 2. İstanbul, Ferhatpaşa Mah. Muratbey Yol Ayrımı, No:18
 3. Muğla, Yatağan İlçesi, Bozarmut Mahallesi – Musa Karaçam
 4. Bursa, Orhaneli İlçesi – İlhan Biçek
 5. Konya, Seydişehir İlçesi, Yenicami Mahallesi – Gülay Bilginer

-Eşek sütünü nereye satabilirim?

-Eşek sütü satan çiftliklere…

-Eşek çiftliği nerede var?

-Yukarıda listeledik…

-Eşek sütünün kilosu ne kadar?

-Eşek sütünün litresi 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir, halk arasında kilosu tabiri ile ifade edilen eşek sütünün kilosu da aynı fiyattır.

Yorum yapın